КК Водњански Лисици

Од Википедија — слободната енциклопедија
КК Водњански Лисици
Основан1995; пред 29 години (1995)
Распаднат2018; пред 5 години (2018)
МестоСкопје
Бои на клуботцрвена и бела
         
Позиција Втора лига мажи
2017/18
4.
Првацинема
Дресови
Домашен jersey
Team colours
Домашен
Гостински jersey
Team colours
Гостински


КК Водњански Лисици - поранешен кошаркарски клуб од Скопје, Македонија.

Историја[уреди | уреди извор]

Во сезоната 2009/10, Водњански Лисици завршиле на осмото место во Втората лига.[1] Следната сезона го освоиле петтото место во Лигата.[2] Во 2011/12, завршиле на високото трето место.[3] Во сезоната 2012/13, повторно завршиле петтото место.[4] Во 2013/14, Водњански Лисици завршиле на високото второ место и со тоа добиле право на учество во Првата лига за следната сезона.[5] Сезоната 2014/15, завршиле на последното место во Првата лига и се вратиле во Втората лига.

Водњански Лисици го откажал учеството во Првата лига 2018/19 поради финансиски причини.[6][7]

Состав 2014/15[уреди | уреди извор]

број име висина см позиција години националност претходен клуб
14 Илион Буш 198 Крилен центар 29  САД Метрополитен Ол-Старс (АПБЛ) САД
8 Петар Николиќ 21  Србија младински тим
35 Миливоје Трифуновски 205 Крилен центар /
Центар
29 Македонија Македонија Вардар Апаве
6 Александар Стефановски 200 Бек /
Крилен центар
27 Македонија Македонија Пелистер
10 Иван Наумоски 29 Македонија Македонија младински тим
13 Милош Танасковиќ 203 Центар 21  Србија Вардар Апаве
4 Иван Саздов 180 Бек 31 Македонија Македонија Карпош Соколи
12 Марко Докузовски 193 Бек 25 Македонија Македонија Бест
15 Андреј Билјановски 196 Крилен центар 23 Македонија Македонија Вардар
9 Стефан Трајковски 189 Бек 20 Македонија Македонија Струмица
30 Александар Костадинов 200 Плејмејкер 24 Македонија Македонија Карпош Соколи
7 Александар Матоски 196 Бек /
Крилен центар
24 Македонија Македонија Лојола (ССАЦ) САД
11 Мартин Давитков 193 Крилен центар 23 Македонија Македонија Вардар
Александар Крстев 32 Македонија Македонија младински тим
Александар Коцковски 22 Македонија Македонија МЗТ Аеродром
Филип Зупчиќ 193 Бек 21 Македонија Македонија Фруктал Јуниор
5 Оливер Ангеловски 26 Македонија Македонија Ангели
Стефан Стојчевски 20 Македонија Македонија младински тим
Иван Атанасовски 189 Бек 27 Македонија Македонија Торус

Извор:eurobasket.com

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2015-03-20. Посетено на 2015-01-21.
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-11-10. Посетено на 2015-01-21.
  3. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-11-10. Посетено на 2015-01-21.
  4. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-11-10. Посетено на 2015-01-21.
  5. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-11-10. Посетено на 2015-01-21.
  6. „Нема Прва лига за Шкупи и за Водњански лисици“. sportmedia.mk. 5 септември 2018. Посетено на 8 септември 2018.
  7. „МКФ потврди: Првата лига ќе брои десет екипи“. ekipa.mk. 5 септември 2018. Посетено на 8 септември 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]