КК Торус

Од Википедија — слободната енциклопедија
КК Торус
KK Torus.jpg
Лига/
Основан25 мај 1999; пред 23 години (1999-05-25)
Распаднат2012; пред 10 години (2012)
МестоСкопје
Бои на клуботсина и жолта
         
ПретседателВојо Петров (последен)
ТренерСлободан Петровски (последен)
Позиција 2011/12
(Прва Лига Мажи)
полуфинале
Супер Лига 4ти
Првацинема
Дресови
Kit body thinorangesides 2.png
Домашен jersey
Kit shorts orangesides.png
Team colours
Домашен
Kit body thinsidesonwhite.png
Гостински jersey
Kit shorts whitesides.png
Team colours
Гостински


КК Торус е поранешен македонски кошаркарски клуб со седиште во Скопје. Клубот бил поранешен учесник во Првата македонска кошаркарска лига.

Историја[уреди | уреди извор]

КК Торус бил основан на 25 мај 1999 година во Скопје. КК Торус имал играно четири пати во Првата кошаркарска лига на Македонија, поточно во сезоните од 2008/2009 до 2011/2012. Во сезоната 2009/2010 која била најуспешна сезона за клубот, Торус завршил на третото место во македонската кошаркарска Суперлига, а потоа и до полуфиналето каде загубил од Фени Индустри, а Торус бил вицепрвак во Македонскиот Куп во 2010 каде повторно загубил од Фени Индустри.[1] Последен тренер на КК Торус бил Слободан Петровски.[2]

Постигнувања[уреди | уреди извор]

Тогашна управа[уреди | уреди извор]

Управата на КК Торус за сезоната 2009/10 била следната:

Стручен Штаб[1]
Драган Василов – Цевка - шеф на стручен штаб
Борис Нешовиќ - тренер
Небојша Ѓуковиќ - асистент на тренер
Горан Андонов - лекар
Николица Цекиќ - лекар
Раководство[1]
Војо Петров - претседател
Љубомир Марковски - директор
Драган Василов – Цевка - лице за контакт

Поважни поранешни играчи[уреди | уреди извор]

 • Македонија Иван Атанасовски
 • Македонија Игор Атанасовски
 • Македонија Перо Блажевски
 • САД Џеремаја Босвел
 • САД Карон Бредли
 • Македонија Владимир Брчков
 • Македонија Дејан Вегов
 • САД Ерик Гилкрајс
 • Македонија Ивица Димчевски
 • Македонија Марјан Јаневски
 • Србија Немања Јелесијевиќ
 • Македонија Никола Караколев
 • БугаријаМакедонија Димитар Караџовски
 • Македонија Филип Конзулов
 • Македонија Александар Костоски
 • Македонија Бојан Крстевски
 • Македонија Стефан Крстевски

 • Македонија Горјан Марковски
 • Македонија Јован Марковски
 • Србија Зоран Миловиќ
 • Србија Илија Милутиновиќ
 • Србија Милан Миљковиќ
 • ХрватскаАвстралија Александар Опачиќ
 • БугаријаМакедонија Кирил Павловски
 • САД Џастин Рејнолдс
 • МакедонијаСрбија Тони Симиќ
 • Македонија Александар Стефановски
 • Босна и Херцеговина Игор Тадиќ
 • САД Фил Тарнер
 • Македонија Ангел Тасевски
 • Македонија Бојан Трајковски
 • САД Брајан Харисон
 • Србија Александар Хелд

Извор:Eurobasket.com

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 „КК Торус на страницата на КФМ“. Архивирано од изворникот на 2010-05-04. Посетено на 2010-09-08.
 2. „Профил на КК Торус на eurobasket.com“. Архивирано од изворникот на 2012-06-16. Посетено на 2010-11-23.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]