КК АБА Струмица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
КК АБА Струмица
лого на КК АБА Струмица
Цело име Кошаркарски Клуб АБА Струмица
Основан 2005; пред 12 години (2005)
Распаднат 2012; пред 5 години (2012) (фузиран)
Арена Сала Парк
Локација Струмица
Тимски бои црвена и бела
Претседател
Главен тренер
Титули нема
Лига /
2011/12
(Прва Лига Мажи)
плејаут 3ти(отпаднати)
Прва Лига 9ти
Официјално веб-место
Дресови
Kit body unknown.png
{{{title}}} jersey
Team colours
{{{title}}}
Kit body unknown.png
{{{title}}} jersey
Team colours
{{{title}}}

КК АБА Струмица е поранешен македонски кошаркарски клуб со седиште во Струмица. Клубот бил поранешен учесник во Првата македонска кошаркарска лига.

Историја[уреди | уреди извор]

АБА Струмица била формирана во 2005 година со спојувањето на АБА Струмица со клубот Јака Радовиш и започнал со работа претежно со младински категории. Нивното име "АБА" значи "Adonai Basketball Academy" бидејќи нивниот спонзор била Протестантската Црква од САД која намената и била ширење на христијанството преку вложување на спортски проекти. Во сезоната 2007/2008 клубот дебитирал во Втората македонска кошаркарска лига. По добрата 2009/2010 сезона, клубот се пласирал во Првата Лига. Во сезоната 2011/12, екипата завршила на последното место во Плејаут-от, со што заминала во Втората Лига за следната сезона. Меѓутоа, во летото 2012 година, АБА Струмица со повеќе струмички кошаркарски клубови се фузирала и се создал нов клуб Струмица.

Состав[уреди | уреди извор]

Просечната висина на играчите на АБА Струмица била 197.15 cm, додека просечната старост е 25.3 години.[1] Составот на АБА Струмица за сезоната 2010/11 е[2][1]:[1]


број име висина цм позиција година држава претходен клуб
5 Џон Чепел 208 Ц Flag of the United States.svg САД Есказу
14 Ендру Стомсон 185 Б Flag of the United States.svg САД Северозападен Колеџ
8 Марио Хасанов 198 Н 1986 Македонија Македонија Кожув
12 Слободанчо Хаџивасилев 208 Ц 1981 Македонија Македонија Милениум
9 Петре Цветков Македонија Македонија јуниорски тим
4 Зоран Делев 184 Н 1984 Македонија Македонија Кожув
7 Зоран Стојанов 202 Н/Ц 1985 Македонија Македонија АМАК СП
14 Џеремаја Босвел 194 Б 1982 Flag of the United States.svg САД МГС Гранд
6 Дејвид Бучбергер 193 Б Flag of the United States.svg САД Лихај Универзитет
24 Маркус Нил 196 Б 1986 Flag of the United States.svg САД Делавер
15 Јордан Николов 200 Н 1979 Македонија Македонија Неметали Огражден
10 Ване Заев 196 Н 1990 Македонија Македонија Торус
13 Дејан Вегов 205 Н/Ц 1983 Македонија Македонија Илинден
11 Иван Чикарски 194 Н/Ц 1991 Македонија Македонија јуниорски тим

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]