КК АБА Струмица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
КК АБА Струмица
BC ABA Strumica, logo.gif
Лига/
Основан2005; пред 17 години (2005)
Распаднат2012; пред 9 години (2012) (фузиран)
МестоСтрумица
Бои на клуботцрвена и бела
Позиција 2011/12
(Прва Лига Мажи)
плејаут 3ти(отпаднати)
Прва Лига 9ти
Првацинема
Дресови
Kit body thinorangesides.png
Домашен jersey
Kit shorts orangesides.png
Team colours
Домашен
Kit body thinsidesonwhite.png
Гостински jersey
Kit shorts whitesides.png
Team colours
Гостински


КК АБА Струмица е поранешен македонски кошаркарски клуб со седиште во Струмица. Клубот бил поранешен учесник во Првата македонска кошаркарска лига.

Историја[уреди | уреди извор]

АБА Струмица била формирана во 2005 година со спојувањето на АБА Струмица со клубот Јака Радовиш и започнал со работа претежно со младински категории. Нивното име "АБА" значи "Adonai Basketball Academy" бидејќи нивниот спонзор била Протестантската Црква од САД која намената и била ширење на христијанството преку вложување на спортски проекти. Во сезоната 2007/2008 клубот дебитирал во Втората македонска кошаркарска лига. По добрата 2009/2010 сезона, клубот се пласирал во Првата Лига. Во сезоната 2011/12, екипата завршила на последното место во Плејаут-от, со што заминала во Втората Лига за следната сезона. Меѓутоа, во летото 2012 година, АБА Струмица со повеќе струмички кошаркарски клубови се фузирала и се создал нов клуб Струмица.

Состав[уреди | уреди извор]

Просечната висина на играчите на АБА Струмица била 197.15 cm, додека просечната старост е 25.3 години.[1] Составот на АБА Струмица за сезоната 2010/11 е[1][2]:[1]

број име висина см позиција година држава претходен клуб
5 Џон Чепел 208 Ц  САД Есказу
14 Ендру Стомсон 185 Б  САД Северозападен Колеџ
8 Марио Хасанов 198 Н 1986 Македонија Македонија Кожув
12 Слободанчо Хаџивасилев 208 Ц 1981 Македонија Македонија Милениум
9 Петре Цветков Македонија Македонија јуниорски тим
4 Зоран Делев 184 Н 1984 Македонија Македонија Кожув
7 Зоран Стојанов 202 Н/Ц 1985 Македонија Македонија АМАК СП
14 Џеремаја Босвел 194 Б 1982  САД МГС Гранд
6 Дејвид Бучбергер 193 Б  САД Лихај Универзитет
24 Маркус Нил 196 Б 1986  САД Делавер
15 Јордан Николов 200 Н 1979 Македонија Македонија Неметали Огражден
10 Ване Заев 196 Н 1990 Македонија Македонија Торус
13 Дејан Вегов 205 Н/Ц 1983 Македонија Македонија Илинден
11 Иван Чикарски 194 Н/Ц 1991 Македонија Македонија јуниорски тим

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Профил на АБА Струмица на eurobacket.com“. Посетено на 2010-11-23.[мртва врска]
  2. „Играчи на Македонската лига за сезона 2010/11“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-10-15. Посетено на 2010-11-23.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]