КК АМАК СП

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
КК АМАК СП
ККАМАК-СП.jpg
Лига/
Основан2005; пред 17 години (2005)
Распаднат14 ноември 2009; пред 12 години (2009-11-14)
МестоОхрид
Бои на клуботсина и бела
ПретседателВенко Шапкар (последен)
ТренерМарјан Лазовски (последен)
Позиција 2008/09
(Прва Лига Мажи)
четвртфинале
Супер Лига 4ти
Прваци1 Куп на Македонија
1 Втора кошаркарска лига
Дресови
Kit body thinorangesides.png
Домашен jersey
Kit shorts orangesides.png
Team colours
Домашен
Kit body thinsidesonwhite.png
Гостински jersey
Team colours
Гостински


КК АМАК СП е поранешен македонски кошаркарски клуб со седиште во Охрид. Клубот бил поранешен учесник во Првата македонска кошаркарска лига.

Историја[уреди | уреди извор]

КК АМАК СП бил основан во 2005 година под името Талент АНД 1 и играл во спортската сала „Билјанини Извори“ во Охрид. Клубот во сезоната 2005/2006 учествувал во Втората кошаркарска лига и го освоиле првото место, обезбедувајќи пласман во Првата кошаркарска лига. На почетокот на сезоната 2006/07 клубот бил преземен од компанијата „AMAK СП“, преземајќи го и името на спонзорот.[1] Во таа сезона клубот завршил на седмото место при што играл плеј-аут. Во сезоната 2007/08, АМАК СП го освоил високото трето место, додека во 2009 биле победници на Купот на Македонија.[2] Во сезоната 2009/10, по само 6 одиграни кола, АМАК СП се распаднал и со тоа го откажал учеството во Првата лига поради финансиски причини.[3]

Историја на клупското име[уреди | уреди извор]

 • 2005-2006: КК Талент АНД 1
 • 2006-2009: КК АМАК СП

Постигнувања[уреди | уреди извор]

Поважни поранешни играчи[уреди | уреди извор]

 • Србија Слободан Агоч
 • Македонија Александар Антиќ
 • Македонија Бојан Апостолов
 • Македонија Иван Атанасовски
 • Македонија Игор Атанасовски
 • Србија Славиша Богавац
 • Македонија Ефтим Богоев
 • Македонија Дејан Вегов
 • Србија Ивица Вукотиќ
 • Босна и Херцеговина Младен Гамбироза
 • Словенија Ервин Драгшиќ
 • Македонија Владимир Георгиевски
 • САД Вил Кодл
 • СрбијаХрватска Никола Куга
 • Македонија Даниел Милановски
 • Македонија Иван Наумовски
 • Македонија Влатко Неделков
 • Македонија Јордан Николовски
 • САД Антони Нокс
 • Македонија Едис Нури
 • Македонија Игор Пенов
 • Србија Александар Периќ
 • Македонија Марјан Петровски
 • Србија Дејан Радуловиќ
 • Македонија Иван Саздов
 • Македонија Александар Совковски
 • Македонија Александар Стефановски
 • Македонија Зоран Стојанов
 • Македонија Војдан Стојановски
 • Македонија Дамјан Стојановски
 • Србија Антоније Стојковиќ
 • Македонија Ангел Тасевски
 • Србија Нинослав Тмушиќ
 • Македонија Игор Трајковски
 • Македонија Миливоје Трифуновски
 • САД Џарид Фрај
 • Словенија Роман Хорват
 • Македонија Вања Цветник
 • Србија Мирослав Чубрило

Извор:eurobasket.com

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Спонзорство“. amac.com.mk. Посетено на 13 септември 2016.
 2. „Прва титула за АМАК СП“. utrinski.mk. 15 март 2009. Посетено на 13 септември 2016.
 3. „Згасна КК АМАК СП“. ohridnews.com. 14 ноември 2009. Посетено на 13 септември 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]