Втора македонска кошаркарска лига

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Моментална сезона или издание:
Втора македонска кошаркарска лига 2017/18
СпортКошарка
Основана1992
ДржаваМакедонија
Тековен првакМЗТ Аеродром (II) (1. титула)
Поврзани натпреварувања
ОсновачМКФ
Порталmkf.mk

Втората Македонска Кошаркарска Лига позната и како Втора Лига Мажи е кошаркарско натпреварување од втор највисок ранг во Република Македонија.

Формат[уреди | уреди извор]

Во сезоната 2018/19, во лигата настапуваат 24 кошаркарски екипи, со по 12 екипи во Исток и Запад. Секоја екипа игра двапати против останатите единаесет екипи (дома и гости). Првите четири екипи од двете лиги напредуваат во група за унапредување. Првите две екипи од таа група напредуваат во Првата Лига Мажи.

Сезона 2018/2019[уреди | уреди извор]

Запад[уреди | уреди извор]

Втора македонска кошаркарска лига is located in Република Македонија
Ангели Работнички Партизан Феникс Чаир ТНТ
Ангели
Работнички
Партизан
Феникс
Чаир
ТНТ
Спорт Тим
Спорт Тим
Спортисимо
Спортисимо
Хераклеа
Хераклеа
Местоположба на екипите во сезоната 2018/19 - Запад
Екипа Град Сала
Ангели Скопје Училишна сала Независна Македонија
Гостивар (II) Гостивар Спортска сала Младост
Партизан Мулти Шпед Скопје ВИП Арена (мала сала)
Работнички 2018 Скопје Градски Парк
Спорт Тим Неготино Училишна сала Св. Кирил и Методиј
Спортисимо Баскет Кавадарци Јасмин
Тетекс ТТК Тетово Училишна сала Никола Штејн
ТНТ Ѓорче Петров Скопје Училишна сала Христо Батанџиев
Феникс 2010 Скопје Училишна сала Методија А. Ченто
Хераклеа Битола Боро Чурлевски
Црн Дрим Струга Училишна сала Нико Нестор
Чаир 2030 Скопје Училишна сала 7-ми Март

Исток[уреди | уреди извор]

Втора македонска кошаркарска лига is located in Република Македонија
ФМП Лирија К. Соколи Спарта ТФТ МЗТ
ФМП
Лирија
К. Соколи
Спарта
ТФТ
МЗТ
Милановски
Милановски
Баскет Кам
Баскет Кам
Дино Баскет
Дино Баскет
К. Паланка
К. Паланка
Местоположба на екипите во сезоната 2018/19 - Исток
Екипа Град Сала
Академија ФМП Скопје Училишна сала Независна Македонија
Баскет Кам Македонска Каменица Училишна сала Кирил и Методиј
Борец Баскет Велес Гемиџии
Дино Баскет Кочани Училишна сала Љупчо Сантов
Карпош Соколи 2000 Скопје СРЦ Кале (мала сала)
Крива Паланка Крива Паланка Бранители 2001
Куманово 2009 (II) Куманово Училишна сала Перо Наков
Лирија 77 Баскет Скопје Училишна сала 7-ми Март
МЗТ Аеродром (II) Скопје Јане Сандански (мала сала)
Милановски Куманово Училишна сала Христијан Т. Карпош
Спарта Скопје Универзитетска сала Народни Херои
ТФТ Скопје Градски Парк

Претходни прваци[уреди | уреди извор]

     Екипи унапредени во Првата лига

Сезона Првак Второ место
1992/93
1993/94
1994/95
1995/96
1996/97
1997/98
1998/99
1999/00 Алумина[1] Вардар1
2000/01
2001/02 Карпош Соколи 2000 Работнички 20002
2002/03
2003/04 Работнички 20003 Вардар Линеа[2]
2004/05 Центар Велес 2000[3]
2005/06 Талент АНД 1 Фени Индустри4
2006/07

1 Вардар добил вајлд карта[1]

2 Работнички 2000 го откажал учеството во Првата лига за следната сезона[4]

3 Работнички 2000 го откажал учеството во Првата лига за следната сезона[5]

4 Фени Индустри добил вајлд карта[6]

Сезона Првак Второ место
2007/08 Торус Поп Спорт ВСА
2008/09 Плејмејкер Кубус Вардар Осигурување
2009/10 Куманово 2009 АБА Струмица
2010/11 Вардар Кожув
2011/12 Милениум Пелистер Спорт
2012/13 Апаве Карпош Соколи 2000
2013/14 Гоце Делчев Водњански Лисици
2014/15 Т-Баскет5 Бест
2015/16 АВ Охрид Вардар6
2016/17 Гостивар 2015 Радовиш7
2017/18 Вардар Водњански Лисици8
2018/19 МЗТ Аеродром (II)9 Академија ФМП

5 Т-Баскет го откажал учеството во Првата лига за следната сезона поради технички проблеми[7]

6 Вардар добил вајлд карта[8]

7 Радовиш по пат на договор му го отстапил местото на Блокотехна.[9][10]

8 Водњански Лисици го откажал учеството во Првата лига поради финансиски причини.[11][12]

9 МЗТ Аеродром (II) победил во разигрувањето помеѓу најдобрите осум екипи од лигите Исток и Запад.[13]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Орка Спорт спонзор на Николферт Г“, dnevnik.com.mk, 2000 (посет. 22 јануари 2017 г).
 2. Работнички 2000 и Вардар Линеа - нови прволигаши“, dnevnik.com.mk, 2004 (посет. 13 февруари 2017 г).
 3. Велешката кошарка се враќа во елитата“, dnevnik.mk, 2005 (посет. 19 јануари 2017 г).
 4. Никол Ферт и Соколи ја отвораат сезоната“, vest.com.mk, 4 октомври 2002 (посет. 23 јануари 2017 г).
 5. Беспотресно прелевање и едно прволигашко откажување vest.com.mk 2 јули 2004
 6. Фени Индустри ќе се пријави за во Првата лига“, dnevnik.mk, 21 мај 2006 (посет. 19 јануари 2017 г).
 7. Т-баскет: Не се откажуваме, кога-тогаш ќе донесеме прволигашка кошарка во Тетово! sportmedia.mk 24 јули 2015
 8. КК Вардар се враќа во елитата и продолжува со младите играчи ekipa.mk 1 септември 2016
 9. Блокотехна – нов кошаркарски прволигаш“, ekipa.mk, 3 јули 2017 (посет. 4 јули 2017 г).
 10. Блокотехна би играла во втората АБА лига“, sportmedia.mk, 3 јули 2017 (посет. 4 јули 2017 г).
 11. Нема Прва лига за Шкупи и за Водњански лисици“, sportmedia.mk, 5 септември 2018 (посет. 8 септември 2018 г).
 12. МКФ потврди: Првата лига ќе брои десет екипи“, ekipa.mk, 5 септември 2018 (посет. 8 септември 2018 г).
 13. „Втор тим на МЗТ Аеродром обезбеди пласман во ПЛМ!“. Македонска Кошаркарска Федерација преку web.archive.org. 25 мај 2019. конс. 27 мај 2019. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]