Втора македонска кошаркарска лига 2007/08

Од Википедија — слободната енциклопедија
Втора македонска кошаркарска лига 2007/08
Лига Втора македонска кошаркарска лига
Спорт Кошарка
Број на тимови 12
2007/08
Сезонски шампиони Торус
  вице-прваци Поп Спорт ВСА
Втора македонска кошаркарска лига сезони

← 2006/07

2008/09 →

Втората македонска кошаркарска лига 2007/08 - 16. издание на Втората македонска кошаркарска лига. Во оваа сезона првак бил Торус.

Екипи[уреди | уреди извор]

Местоположба на екипите во сезоната 2007/08
Екипа Град Сала
АБА Струмица Струмица
Ангели Леов1 Велес
Вардар Центар Скопје
Гоце Делчев Штип
Дрога Долинска / Неготино2 Неготино
Кожув Гевгелија 26 Април
Овче Поле1 Свети Николе
Плејмејкер Кубус Скопје
Поп Спорт ВСА Скопје
Тетекс Тетово
Торус Скопје
Хераклеја Битола

1 Ангели Леов и Овче Поле се фузирале на почетокот на сезоната.

2 Дрога Колинска го сменила своето име во Неготино за време на сезоната.

Извор: Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org

Прва фаза[уреди | уреди извор]

     Екипи кои продолжиле во групата за унапредување
     Екипи кои продолжиле во групата за опстанок
Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови Забелешка
1 Поп Спорт ВСА 15 5 35
2 Вардар Центар 14 6 34
3 Торус 13 7 33
4 Овче Поле 13 7 33
5 Гоце Делчев 11 9 31
6 Неготино 11 9 31
7 Плејмејкер Кубус 10 10 30
8 Тетекс 9 11 29
9 Кожув 8 12 28
10 Хераклеја 4 16 24
11 АБА Струмица 2 18 22

Извор: Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org

Група за опстанок[уреди | уреди извор]

     Екипи кои опстанале во Втората лига
     Екипа која играла бараж за опстанок
     Екипа која испаднала во Третата лига
# Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош разлика Бодови Забелешка
1. Тетекс 13 15 - 59 41
2. Плејмејкер Кубус 12 15 + 63 39
3. Кожув 11 16 - 57 38
4. Хераклеја 9 19 - 202 37
5. АБА Струмица 7 21 - 305 35

Извор: Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org

Група за унапредување[уреди | уреди извор]

     Екипи кои напреднале во Првата лига
     Екипа која играла бараж за унапредување
# Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош разлика Бодови Забелешка
1. Торус 22 8 + 292 52
2. Поп Спорт ВСА 21 9 + 310 51
3. Овче Поле 21 9 + 186 51
4. Вардар Центар 16 14 + 75 46
5. Гоце Делчев 16 14 - 16 46
6. Неготино 11 19 - 287 41

Извор: Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org

Бараж за унапредување[уреди | уреди извор]

Овче Поле не настапил на двомечот за пополнување на Првата лига против прволигашот Карпош Соколи 2000 и со тоа го загубил баражот.[1]

Бараж за опстанок[уреди | уреди извор]

Прв натпревар[уреди | уреди извор]

мај 2008 [2] Ангели 71, Хераклеја 66    Скопје

Втор натпревар[уреди | уреди извор]

јуни 2008 [3] Хераклеја vs. Ангели    Битола

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Овче Поле и Баскет Прилеп бараат место во 1. лига“. Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 6 јуни 2008. Архивирано од изворникот на 2008-06-07. Посетено на 30 јануари 2018.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. „Ангели - Хераклеја 71:66“. Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 26 мај 2008. Архивирано од изворникот на 2008-05-26. Посетено на 24 јануари 2018.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  3. „Хераклеја остана второлигаш“. Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 2 јуни 2008. Архивирано од изворникот на 2008-06-03. Посетено на 24 јануари 2018.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]