КК Ангели

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
КК Ангели
ЛигаПрва Лига Мажи
Основан2006; пред 16 години (2006)
СалаНезависна Македонија
МестоСкопје
Бои на клуботсина и бела
ПретседателБлагоја Кечовски
ТренерГоран Георгиевски
Позиција 2018/19Полуфинале;
1. Втора лига - Запад
Дресови
Kit body thinwhitesides.png
Домашен jersey
Team colours
Домашен
Kit body thinsidesonwhite.png
Гостински jersey
Team colours
Гостински


КК Ангеликошаркарски клуб од Скопје, Македонија. Клубот се натпреварува во Првата кошаркарска лига. Своите домашни натпревари ги игра во Спортската сала Независна Македонија. Клубот бил формиран во 2006 година.

Историја[уреди | уреди извор]

За сезоната 2015/16, клубот Вардар Апаве кој бил учесник во Втората лига, му го отстапил своето место на Ангели.[1] Во сезоната 2018/19, Ангели се натреварувал во Втората лига - Запад, во која завршил на првото место и обезбедил пласман во разигрувањето. Ангели стигнал до полуфиналето и таму бил елиминиран. Но, по покана на Кошаркарската федерација на Македонија, клубот Ангели во август бил поканет како пополнувањето во Првата лига 2019/20. Ангели веднаш ја прифатил поканата во Првата лига.[2][3] Но во понатамошните предсезонски промени, од страна на македонската федерација, било одлучено Ангели да не добие прволигашка виза.[4] Сезоната 2020/21, со влегувањето во финалето на Втората лига, Ангели обезбедил пласман во Првата лига 2021/22.[5]

Кошаркарска школа[уреди | уреди извор]

Школата брои преку 250 члена и активно се натпреварува во системот на натпревари организирани од Кошаркарската федерација на Македонија и тоа во следните наведени лиги:

  • јуниори,
  • кадети,
  • пионери и
  • пионерки

Младински титули[уреди | уреди извор]

Med 2.png-2008 Пионерки
Med 3.png-2008 Пионерки
Med 3.png-2009

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Билтен бр.1 Сезона 2015/2016 - Сениорски лиги Архивирано на 4 март 2016 г. basketball.org.mk 7 септември 2015
  2. „КК Ангели прифати – ќе игра во Првата лига“. ekipa.mk преку web.archive.org. 23 август 2019. Посетено на 23 август 2019.
  3. „Ангели ја прифати поканата за Прва лига: Се чека „зелено светло" за салата“. sportmedia.mk преку web.archive.org. 23 август 2019. Посетено на 23 август 2019.
  4. „Првата лига со 11 тима, нема бараж двобој Шкупи – Ангели“. sportmedia.mk преку web.archive.org. 10 септември 2019. Посетено на 11 септември 2019.
  5. „Втора лига – мажи: Ангели се нови прволигаши“. Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 8 мај 2021. Посетено на 9 мај 2021.