КК Ангели

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
КК Ангели
Цело име Кошаркарски Клуб Ангели
Основан 2006
Распаднат /
Арена
Локација Драчево, Скопје
Тимски бои сина и бела
Претседател Благоја Кечовски
Главен тренер Благоја Кечовски
Титули
Лига Втора Лига Мажи
2015/16 5ти
Официјално веб-место
Дресови
Kit body unknown.png
{{{title}}} jersey
Team colours
{{{title}}}
Kit body unknown.png
{{{title}}} jersey
Team colours
{{{title}}}

Кошаркарскиот Клуб Ангели е клуб од Драчево, Скопје, Македонија. Клубот се натпреварува во Втората македонска кошаркарска лига. Своите домашни натпревари ги игра во Спортската сала Драчево. Клубот е формиран во 2006 година.

Историја[уреди | уреди извор]

За сезоната 2015/16, клубот Вардар Апаве кој бил учесник во Втората лига, му го отстапил своето место на Ангели.[1]

Кошаркарска школа[уреди | уреди извор]

Школата брои преку 250 члена и активно се натпреварува во системот на натпревари организирани од кошаркарската федерација на Р.Македонија и тоа во следните наведени лиги:

  • јуниори,
  • кадети,
  • пионери и
  • пионерки

Младински титули[уреди | уреди извор]

Med 2.png-2008 Пионерки
Med 3.png-2008 Пионерки
Med 3.png-2009

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]