КК Тетекс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Доколку сакате да прочитате за фудбалскиот клуб, видете ФК Тетекс.
КК Тетекс
ЛигаВтора Лига Мажи
Основаноктомври 1952; пред 68 години (1952-10)
МестоТетово
Бои на клуботсина и бела
         
ПретседателСлавчо Марковски
ТренерДимитрије Вучески
Позиција 2018/19Четвртфинале
4ти Лига - Запад
Дресови
Kit body bluesides.png
Домашен jersey
Kit shorts bluesides.png
Team colours
Домашен
Kit body whitesides.png
Гостински jersey
Kit shorts whitesides.png
Team colours
Гостински


КК Тетекс или Тетекс ТТК поради спонзорски причини, е кошаркарски клуб од Тетово, Македонија. Клубот моментално се натпреварува во Втората македонска кошаркарска лига.

Историја[уреди | уреди извор]

Клубот бил создаден од страна на Благоја Митруш и браќата Вуко и Нуци Савиќ. Подоцна во Тетекс се приклучиле Бране Јуфка и Мике Спироски. Во 1962 година во екипата како јуниор дошол Славчо Марковски - Чаве и од тогаш е присутен во активностите на КК Тетекс.[1] Во сезоната 2018/19, Ангели се натреварувал во Втората лига - Запад, во која завршил на првото место и обезбедил пласман во разигрувањето. Тетекс бил елиминиран во првата фаза, односно четвртфиналето.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Приказна долга 65 години...“. sportmedia.mk. 14 октомври 2017. Посетено на 23 февруари 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]