Втора македонска кошаркарска лига 2018/19

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Втора македонска кошаркарска лига 2018/19
Лига Втора македонска кошаркарска лига
Спорт Кошарка
Временски период 13 октомври 2018 - 24 април 2019 (Прва фаза)
мај 2019 (Разигрување)
Број на тимови 12 (Запад)
13 (Исток)
2018/19
Втора македонска кошаркарска лига сезони

← 2017/18

2019/20 →

Втората македонска кошаркарска лига 2018/19 - 27. издание на Втората македонска кошаркарска лига. Ова е првата сезона во која Втората лига била поделена на Запад и Исток, а истовремено Третата лига била укината.[1]

Запад[уреди | уреди извор]

Екипи[уреди | уреди извор]

Втора македонска кошаркарска лига 2018/19 is located in Република Македонија
Ангели Работнички Партизан Феникс Чаир ТНТ
Ангели
Работнички
Партизан
Феникс
Чаир
ТНТ
Спорт Тим
Спорт Тим
Спортисимо
Спортисимо
Хераклеа
Хераклеа
Местоположба на екипите во сезоната 2018/19 - Запад
Екипа Град Сала
Ангели Скопје Училишна сала Независна Македонија
Гостивар (II) Гостивар Спортска сала Младост
Партизан Мулти Шпед Скопје ВИП Арена (мала сала)1
Работнички 2018 Скопје Градски Парк
Спорт Тим Неготино Училишна сала Св. Кирил и Методиј
Спортисимо Баскет Кавадарци Јасмин2
Тетекс ТТК Тетово Училишна сала Никола Штејн3
ТНТ Ѓорче Петров Скопје Училишна сала Христо Батанџиев
Феникс 2010 Скопје Училишна сала Методија А. Ченто
Хераклеа Боби Турс4 Битола Боро Чурлевски
Црн Дрим Струга Училишна сала Нико Нестор
Чаир 2030 Скопје Училишна сала 7-ми Март

1 Партизан Мулти Шпед настапил во салата Независна Македонија како домашна екипа.[2]

2 Спортисимо Баскет настапил во салата Независна Македонија како домашна екипа.[3]

3 Тетекс ТТК настапил во салата 8-ми Септември како домашна екипа.[4][5][3][6][7]

4 Хераклеа настапила во салата Д-р Јован Калаузи како домашна екипа.[8] Хераклеа го додала спонзорското име Боби Турс во февруари 2019 година.[9]

Табела[уреди | уреди извор]

     Екипи напреднале во разигрувањето
Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Поени Забелешка
1. Ангели 17 5 1894 1437 + 457 39
2. Чаир 2030 16 6 1682 1581 + 101 38 1-1; +17
3. Црн Дрим 16 6 1662 1509 + 153 38 1-1; -17
4. Тетекс ТТК 15 7 1641 1576 + 65 37
5. Хераклеа Боби Турс 13 9 1623 1520 + 103 35
6. Партизан Мултишпед Водно Санс 13 8 1744 1444 + 300 34
7. Работнички 2018 11 11 1564 1486 + 78 33
8 ТНТ Ѓорче Петров 11 11 1578 1679 - 101 33
9. Феникс 2010 10 11 1494 1604 - 110 31
10. Спорт Тим 4 18 1416 1742 - 326 26
11. Гостивар (II) 3 19 1507 1785 - 278 25
12. Спортисимо Баскет1 2 19 1267 1704 - 437 23

1 Натпреварот Феникс 2010-Спортисимо Баскет не бил одигран поради немање резултатско значење на табелата.

Извор: Македонска Кошаркарска Федерација преку web.archive.org

Исток[уреди | уреди извор]

Екипи[уреди | уреди извор]

Втора македонска кошаркарска лига 2018/19 is located in Република Македонија
ФМП Лирија К. Соколи Спарта ТФТ МЗТ
ФМП
Лирија
К. Соколи
Спарта
ТФТ
МЗТ
Милановски
Милановски
Баскет Кам
Баскет Кам
Дино Баскет
Дино Баскет
К. Паланка
К. Паланка
Местоположба на екипите во сезоната 2018/19 - Исток
Екипа Град Сала
Академија ФМП Скопје Училишна сала Независна Македонија
Баскет Кам Македонска Каменица Училишна сала Кирил и Методиј
Борец Баскет Велес Гемиџии
Дино Баскет Кочани Училишна сала Љупчо Сантов
Карпош Соколи 2000 Скопје СРЦ Кале (мала сала)1
Крива Паланка Крива Паланка Бранители 2001
Куманово 2009 (II) Куманово Училишна сала Перо Наков
Лирија 77 Баскет2 Скопје Училишна сала 7-ми Март
МЗТ Аеродром (II) Скопје Јане Сандански (мала сала)
Милановски3 Куманово Училишна сала Христијан Т. Карпош
Спарта Скопје Универзитетска сала Народни Херои
Струмица4 Струмица Парк
ТФТ Скопје Градски Парк

1 Карпош Соколи 2000 настапил во салата Независна Македонија како домашна екипа.[10][11][12]

2 Лирија 77 Баскет била исфрлена од натпреварувањето поради два службено загубени натпревари.[13]

2 Милановски го откажал своето учество во натпреварувањето.[14] Додека настапувал, Милановски настапил и во салата Независна Македонија како домашна екипа.[15]

3 Струмица била исфрлена од натпреварувањето поради два службено загубени натпревари.[16]

Табела[уреди | уреди извор]

     Екипи напреднале во разигрувањето
Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Поени Забелешка
1. Академија ФМП 17 0 1486 1088 + 398 34
2. МЗТ Аеродром (II) 13 5 1608 1258 + 360 31
3. Карпош Соколи 2000 12 6 1421 1215 + 206 30 1-1; +9
4. ТФТ 12 6 1479 1284 + 195 30 1-1; -9
5. Борец Баскет 9 9 1335 1291 + 44 27
6. Спарта 8 10 1353 1475 - 122 26
7. Баскет Кам 7 11 1127 1294 - 167 25
8. Куманово 2009 (II) 5 12 1156 1317 - 161 226
9 Дино Баскет 5 13 1231 1451 - 220 225
10. Крива Паланка 1 17 1087 1580 - 493 181
# Милановски2 2 10 813 1105 - 292 13
# Лирија 77 Баскет3 1 6 304 435 - 121 6
# Струмица4 0 2 0 40 - 40 0

1 Службен пораз на Крива Паланка со резултат 20:0 во натпреварот против Баскет Кам. Бодот при пораз не и се доделил на Крива Паланка.[17]

2 Милановски го откажал своето учество во натпреварувањето. Неговите резултати станале неважечки.[18] Службен пораз на Милановски со резултат 20:0 во натпреварот против Баскет Кам. Бодот при пораз не му се доделил на Милановски.[19]

3 Службен пораз на Лирија 77 Баскет со резултат 0:2 против Академија ФМП. Бодот при пораз не и се доделил на Лирија 77 Баскет.[20] Потоа службен пораз од ТФТ. Со тоа, Лирија била исфрлена од натпреварувањето поради два службено загубени натпревари и резултатите станале неважечки.[13]

4 Службен пораз во натпреварот против Лирија 77 Баскет. Бодот при пораз не и се доделил на Струмица.[21] Потоа службен пораз од Милановски. Со тоа, Струмица била исфрлена од натпреварувањето поради два службено загубени натпревари и резултатите станале неважечки.[16]

5 Натпреварот Дино Баскет-Карпош Соколи 2000 не бил одигран поради технички проблеми на домаќинот.[22] Дино Баскет службено го загубил натпреварот со 0:20. Бодот при пораз не му бил доделен.[23]

6 Куманово 2009 службено го загубил натпреварот против Академија ФМП со 20:0. Бодот при пораз не му бил доделен.[23]

Извор: Македонска Кошаркарска Федерација преку web.archive.org

Разигрување[уреди | уреди извор]

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Академија ФМП (1-И) против Тетекс ТТК (4-З)[уреди | уреди извор]

мај
2019
 :
[ Извештај] Тетекс ТТК vs. Академија ФМП    Училишна сала 8-ми Септември, Тетово
Четвртини: -, -, -, -
мај
2019
 :
[ Извештај] Академија ФМП vs. Тетекс ТТК    Училишна сала Независна Македонија, Скопје
Четвртини: -, -, -, -

Ангели (1-З) против ТФТ (4-И)[уреди | уреди извор]

мај
2019
 :
[ Извештај] ТФТ vs. Ангели    Спортска сала Градски Парк, Скопје
Четвртини: -, -, -, -
мај
2019
 :
[ Извештај] Ангели vs. ТФТ    Училишна сала Независна Македонија, Скопје
Четвртини: -, -, -, -

МЗТ Аеродром (2-И) против Црн Дрим (3-З)[уреди | уреди извор]

мај
2019
 :
[ Извештај] Црн Дрим vs. МЗТ Аеродром (II)    Училишна сала Нико Нестор, Струга
Четвртини: -, -, -, -
мај
2019
 :
[ Извештај] МЗТ Аеродром (II) vs. Црн Дрим    Спортски центар Јане Сандански (мала сала), Скопје
Четвртини: -, -, -, -

Чаир 2030 (2-З) против Карпош Соколи 2000 (3-И)[уреди | уреди извор]

мај
2019
 :
[ Извештај] Карпош Соколи 2000 vs. Чаир 2030    Училишна сала Независна Македонија, Скопје
Четвртини: -, -, -, -
мај
2019
 :
[ Извештај] Чаир 2030 vs. Карпош Соколи 2000    Училишна сала 7-ми Март, Скопје
Четвртини: -, -, -, -

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. РЕВОЛУЦИЈА: Втората лига со рекордни 24 екипи!“, sportmedia.mk, 9 октомври 2018 (посет. 11 октомври 2018 г).
 2. Термини и делегирање - Коло 10“, Македонска Кошаркарска Федерација, 13 декември 2018 (посет. 15 декември 2018 г).
 3. 3,0 3,1 Термини и делегирање - Коло 17“, Македонска Кошаркарска Федерација, 28 февруари 2019 (посет. 28 февруари 2019 г).
 4. Термини и делегирање - Коло 12“, Македонска Кошаркарска Федерација, 23 јануари 2019 (посет. 26 јануари 2019 г).
 5. Термини и делегирање - Коло 15“, Македонска Кошаркарска Федерација, 14 февруари 2019 (посет. 14 февруари 2019 г).
 6. Термини и делегирање - Коло 19“, Македонска Кошаркарска Федерација, 14 март 2019 (посет. 14 март 2019 г).
 7. Термини и делегирање - Коло 21“, Македонска Кошаркарска Федерација, 27 март 2019 (посет. 27 март 2019 г).
 8. Термини и делегирање - Коло 20“, Македонска Кошаркарска Федерација, 20 март 2019 (посет. 22 март 2019 г).
 9. Термини и делегирање - Коло 14“, Македонска Кошаркарска Федерација, 6 февруари 2019 (посет. 6 февруари 2019 г).
 10. Термини и делегирање - Коло 13“, Македонска Кошаркарска Федерација, 30 јануари 2019 (посет. 30 јануари 2019 г).
 11. Термини и делегирање - Коло 16“, Македонска Кошаркарска Федерација, 21 февруари 2019 (посет. 24 февруари 2019 г).
 12. Термини и делегирање - Коло 20“, Македонска кошаркарска федерација, 20 март 2019 (посет. 22 март 2019 г).
 13. 13,0 13,1 Билтен (број 9) на сениорските лиги на Македонија“, Македонска кошаркарска федерација, 7 декември 2018 (посет. 8 декември 2018 г).
 14. Термини и делегирање - Коло 19“, Македонска кошаркарска федерација, 14 март 2019 (посет. 14 март 2019 г).
 15. Термини и делегирање - Коло 9“, Македонска Кошаркарска Федерација, 7 декември 2018 (посет. 8 декември 2018 г).
 16. 16,0 16,1 Билтен (број 4) на сениорските лиги на Македонија“, Македонска кошаркарска федерација, 2 ноември 2018 (посет. 3 ноември 2018 г).
 17. Билтен (број 16) на сениорските лиги на Македонија“, Македонска кошаркарска федерација, 15 февруари 2019 (посет. 11 март 2019 г).
 18. Билтен (број 21) на сениорските лиги на Македонија“, Македонска кошаркарска федерација, 22 март 2019 (посет. 23 март 2019 г).
 19. Билтен (број 20) на сениорските лиги на Македонија“, Македонска кошаркарска федерација, 15 март 2019 (посет. 16 март 2019 г).
 20. Билтен (број 7) на сениорските лиги на Македонија“, Македонска кошаркарска федерација, 23 ноември 2018 (посет. 27 ноември 2018 г).
 21. Билтен (број 2) на сениорските лиги на Македонија“, Македонска кошаркарска федерација, 19 октомври 2018 (посет. 19 октомври 2018 г).
 22. Термини и делегирање - Коло 26“, Македонска Кошаркарска Федерација, 18 април 2019 (посет. 22 април 2019 г).
 23. 23,0 23,1 Билтен (број 25) на сениорските лиги на Македонија“, Македонска кошаркарска федерација, 22 април 2019 (посет. 23 април 2019 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]