ДСУ „Нико Нестор“ - Струга

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Нико Нестор“
„Niko Nestor“

Место
Општина: Струга
Место: Струга
Адреса: ул. „Пролетерски бригади“ бб Струга
Основни информации
Директор: Васил Максимоски
Настава на: македонски и албански
Контактни информации
Портал nikonestor.schools.edu.mk

„Нико Нестор“ — средно училиште во Струга, Општина Струга[1]. Познато е по неколкуте тепачки на ученици од македонска и албанска националност, по што биле воведени одделни етнички смени [2]. По кратко време етничките смени се укинати и наставата се одвива во мешани смени.

Основање и развој[уреди | уреди извор]

Учество на натпревари[уреди | уреди извор]

Освоени награди[уреди | уреди извор]

Познати личности кои учеле во ова училиште[уреди | уреди извор]

Познати личности кои предавале во ова училиште[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Листа на средни училишта во кои е застапено стручното образование во Република Македонија
  2. Канал 5: Одлучено е наставата во Нико Нестор да се одвива во етнички смени[мртва врска]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]