КК Струмица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Не го поистоветувајте со клубот Струмица 2005.
КК Струмица
2016/17
KK Strumica.png
Лига Прва Лига Мажи
Основан 2012; пред 5 години (2012)
Локација Струмица
Бои на клубот сина и бела
         
Тренер Васко Атанасов
Позиција 2016/17 7ми
Дресови
Kit body thinwhitesides.png
Домашен jersey
Kit shorts whitesides.png
Team colours
Домашен
Kit body thinbluesides.png
Гостински jersey
Kit shorts bluesides.png
Team colours
Гостински


КК Струмица е кошаркарски клуб од Струмица, Македонија и се натпреварува во Првата кошаркарска лига.

Историја[уреди | уреди извор]

Клубот се создал во 2012 година кога се споиле екипите на КК Милениум, АБА Струмица, КК Феликс и КК Горани Баскет. Правен наследник на новооформениот клуб е КК Милениум.[1]

Состав[уреди | уреди извор]

број име висина
(цм)
позиција години националност пристигнал
во (година)
претходен клуб
2 Тајлер Дејл 185 Бек 26 Flag of the United States.svg САД 2017 Раховеци Косово
23 Кевин Тајус 196 Бек 26 Flag of the United States.svg САД 2017 Кливледн Стејт Јуниверсити САД
9 Димитар Делипетров 200 Центар /
Крилен центар
25 Македонија Македонија 2016 Бест
25 Михајло Арсоски 206 Центар 22 Македонија Македонија 2017 АВ Охрид
32 Михајло Митев 187 Бек 20 Македонија Македонија 2017 МЗТ Аеродром
42 Тарнер Гилберт 203 Крилен центар 24 Flag of the United States.svg САД 2017 Апалејшн Стејт Јуниверсити САД
7 Душан Макенаџиев 180 Разигрувач 22 Македонија Македонија 2012 Младински состав
13 Дамјан Стојменов 185 Бек 20 Македонија Македонија 2015 Гоце Делчев
5 Петре Цветков 190 Крилен центар 32 Македонија Македонија 2017 Струмица
11 Александар Шајкаров 23 Македонија Македонија 2012 Младински состав
15 Милан Абазовиќ 20 Македонија Македонија 2012 Младински состав
8 Драган Абрашев 17 Македонија Македонија 2016 Младински состав
Томе Митев 18 Македонија Македонија 2017 Младински состав
Миле Витанов 18 Македонија Македонија 2016 Младински состав
Трајче Георгиев 19 Македонија Македонија 2016 Младински состав
Јанакие Јанакиевски 18 Македонија Македонија 2017 Младински состав
Мики Рабровалиев 15 Македонија Македонија 2017 Младински состав

Извор:eurobasket.com Македонска Кошаркарска Федерација

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]