КК Струмица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Не го поистоветувајте со клубот Струмица 2005.
КК Струмица
ЛигаВтора Лига Мажи - Исток
Основанмај 2012; пред 10 години (2012-05)
МестоСтрумица
Бои на клуботсина и бела
         
ТренерЗлатко Зетов
Позиција Втора Лига Мажи 2018/19исфрлени
Дресови
Kit body thinwhitesides.png
Домашен jersey
Kit shorts whitesides.png
Team colours
Домашен
Kit body thinbluesides.png
Гостински jersey
Kit shorts bluesides.png
Team colours
Гостински


КК Струмица - кошаркарски клуб од Струмица, Македонија. Клубот моментално се натпреварува во Втората македонска лига - Исток

Историја[уреди | уреди извор]

Клубот бил создаден во 2012 година кога се споиле екипите на КК Милениум, АБА Струмица, КК Феликс и КК Горани Баскет. Правен наследник на новооформениот клуб е КК Милениум.[1]

Во сезоната 2018/19 од Втората лига, Струмица била исфрлена од натпреварувањето поради два службено загубени натпревари.[2][3] За сезоната 2019/20, КК Струмица повторно пријавила екипа во Втората лига.[4]

Состав 2019/20[уреди | уреди извор]

број име висина
(см)
позиција години националност пристигнал
во (година)
претходен клуб
Благој Динев 19 Македонија Македонија 2019 Младински состав
Миле Георгиев 18 Македонија Македонија 2019 Младински состав
Илија Пелтековски 18 Македонија Македонија 2019 Младински состав
Влатко Вучков 17 Македонија Македонија 2020 Младински состав
Васко Пипервалиев 18 Македонија Македонија 2019 Младински состав
Тодор Божинов 185 Бек 21 Македонија Македонија 2019 Кожув
Васил Тасев 16 Македонија Македонија 2019 Младински состав
Благој Димитриев 19 Македонија Македонија 2019 Младински состав
Мартин Георгиев 16 Македонија Македонија 2019 Младински состав
Божидар Николов 18 Македонија Македонија 2019 Младински состав
Драган Абрашев1 19 Македонија Македонија 2016 Младински состав
Душан Макенаџиев 180 Разигрувач 25 Македонија Македонија 2012 Младински состав
Томе Митев 20 Македонија Македонија 2017 Младински состав
Столе Иванов 16 Македонија Македонија 2020 Младински состав
Павле Михајлоски 195 Крило 21 Македонија Македонија 2020 Блокотехна НБ

1 Драган Абрашев истовремено имал лиценца како на Работнички.

Извор:Кошаркарска федерација на Македонија[мртва врска] eurobasket.com

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Струмичките кошаркари се обединија во КК Струмица Архивирано на 25 јули 2012 г. strumicanet.com 23 мај 2012
  2. „Билтен (број 4) на сениорските лиги на Македонија“ (PDF). Македонска кошаркарска федерација преку web.archive.org. 2 ноември 2018. Архивирано од изворникот (PDF) на 2019-05-04. Посетено на 9 ноември 2019.
  3. „КЛУБОТ ЗАМИНУВА ВО ИСТОРИЈАТА: Од Струмица, на улица!“. sportmedia.mk. 31 октомври 2018. Посетено на 3 ноември 2018.
  4. „Почнува натпреварувањето во Втората машка лига“. Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 8 ноември 2019. Архивирано од изворникот на 2019-11-09. Посетено на 9 ноември 2019.CS1 maint: BOT: original-url status unknown (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]