Ранко Мамузиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ранко Мамузиќ
Ранко Мамузиќ (2022).jpg
ПозицијаКрило
Висина2,03 м
Тежинакг
ЛигаПрва македонска кошаркарска лига
ЕкипаСтрумица
Роден30 јануари 1998 (1998-01-30) (25 г.)
Кавадарци, Македонија
НационалностМакедонец
Проф. кариера2015–
Клубови
2015-2016Л'Алфас
2016-2017Баскет Аликанте
2017–2020МЗТ Аеродром
2017-2018Кожув (позајмица)
2019-2020МЗТ Аеродром II (позајмица)
2020-2021Еуро Никел 2005
2021-2022Работнички
2022-Струмица
Репрезентација
Инфо од: 27.10.2022.

Ранко Мамузиќ (роден на 30 јануари 1998 во Кавадарци) — македонски кошаркар кој настапува за кошаркарскиот клуб Струмица.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Младинска кариера[уреди | уреди извор]

Мамузиќ има играно во младинските категории на Л'Алфас со кој има играно финалето на регионалниот турнир на покраината Аликанте во 2015 година.[1]

Сениорска кариера[уреди | уреди извор]

Во сезоната 2015/16, тој бил вклучен во сениорскиот состав на Л'Алфас кој бил четвртолигаш.[2] Следната сезона настапувал во клубот Баскет Аликанте. За сезоната 2017/18, тој се вратил во Македонија и потпишал за МЗТ Аеродром.[3][4] Но во ноември таа сезона, тој бил даден на позајмица во Кожув за до крајот на сезоната.[5] Така, тој се вратил и играл во дресот на МЗТ во сезоната 2018/19 кога станал првак со екипата. Во сезоната 2019/20, за поголема минутажа, Ранко играл за вториот тим на МЗТ кој исто така бил прволигаш. Таа сезона, тој затекнат со прекин на сезоната поради COVID-19 пандемијата во земјата и светот.[6][7] За сезоната 2020/21, на крајот на јуни 2020 година, тој потпишал едногодишен договор со кој се преселил во редовите на Еуро Никел 2005.[8]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Младинска кариера[уреди | уреди извор]

Тој бил вклучен во репрезентацијата на Македонија под 18 години.[9]

Успеси[уреди | уреди извор]

Титули[уреди | уреди извор]

Македонија МЗТ Аеродром[уреди | уреди извор]

Признанија[уреди | уреди извор]

 • Почесно споменување во сезоната 2019/20[10]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Кошарката има иднина: Талентираните Мамузиќ и Двојаковски ќе се борат за титула во Шпанија!“. sportmedia.mk преку web.archive.org. 27 април 2015. Архивирано од изворникот на 2018-06-26. Посетено на 26 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 2. „L'Alfas 2015-16“. eurobasket.com преку web.archive.org. Архивирано од изворникот на 2020-06-26. Посетено на 26 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 3. „Нов бран на репрезентативци во МЗТ“. sportmedia.mk преку web.archive.org. 7 јули 2017. Архивирано од изворникот на 2017-07-10. Посетено на 26 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 4. „МЗТ со две засилувања – Бојан Трајковски и Андреј Маслинко“. ekipa.mk преку web.archive.org. 11 август 2017. Архивирано од изворникот на 2017-08-11. Посетено на 26 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 5. „Митев отстапен на Струмица, а Мамузиќ на тимот на Кожув“. mztskopjeaerodrom.mk преку web.archive.org. 10 ноември 2017. Архивирано од изворникот на 2017-11-14. Посетено на 26 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 6. „Антиќ пресече: Нема шампион, нема испаѓање од кошаркарската Прва лига“. ekipa.mk преку web.archive.org. 14 мај 2020. Архивирано од изворникот на 2020-05-16. Посетено на 26 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 7. „КФМ донесе конечна одлука: Сезоната е завршена, шампион нема да има!“. gol.mk преку web.archive.org. 14 мај 2020. Архивирано од изворникот на 2020-05-16. Посетено на 26 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 8. „Ранко Мамузиќ прво засилување на Еуро Никел за новата сезона“. gol.mk преку web.archive.org. 25 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-26. Посетено на 26 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 9. „L'ALFAS: RANKO MAMUZIKJ Y OLIVER DVOJAKOVSKI, CON LA SELECCIÓN MACEDONIA U18“. gol.mk преку web.archive.org. 30 јуни 2016. Архивирано од изворникот на 2017-11-22. Посетено на 26 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 10. „Eurobasket.com All-Macedonian League Awards 2020“. eurobasket.com преку web.archive.org. 24 мај 2020. Архивирано од изворникот на 2020-05-27. Посетено на 26 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]