КК Пелистер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
КК Пелистер
2016/17
KK Pelister, Macedonia.jpg
Лига Прва Лига Мажи
Основан 1992; пред 26 години (1992)
Локација Битола
Бои на клубот зелена и бела
Тренер Зоран Петковски[1]
Позиција 2016/17 9ти
Прваци нема
Дресови
Kit body thinorangesides 2.png
Домашен jersey
Kit shorts orangesides.png
Team colours
Домашен
Kit body thinsidesonwhite.png
Гостински jersey
Kit shorts whitesides.png
Team colours
Гостински


КК Пелистеркошаркарски клуб со седиште во Битола. Клубот се натпреварува во Првата македонска кошаркарска лига.

Историја[уреди | уреди извор]

Клубот бил основан во 1992 година во Битола. Првично, клубот бил познат под името КК Младост Металец, име кое го користел до 1996 година.

По сезоната 2008/09, спонзорот Свислион, со кој клубот ги имал своите најдобри сезони, го напуштил Пелистер.[2]

Пелистер бил унапреден во Првата лига преку вајлд карта за сезоната 2016/17.[3] Во таа сезона Пелистер отпаднал од лигата, но повторно поради проширување на лигата за сезоната 2017/18, тој пак добил прволигашки статус.[4]

Успеси[уреди | уреди извор]

Успесите на клубот Пелистер се:

Историја на клупското име[уреди | уреди извор]

 • 1992—1996: КК Младост Металец
 • 1996—2003: КК Пелистер
 • 2003—2004: КК Пелистер Мултитекс[5]
 • 2004-2006: КК Пелистер
 • 2006—2009: КК Свислајон Пелистер
 • 2009-2011: КК Пелистер
 • 2011-2014: КК Пелистер Спорт
 • 2014-....: КК Пелистер

Состав[уреди | уреди извор]

Актуелен тренер на Пелистер е Златко Петковски. За сезоната 2017/18 просечната висина на играчите е 192,5 cm, додека просечната старост била 24,6 години.

број име висина
(цм)
позиција години националност пристигнал
во (година)
претходен клуб
14 Лони Фандербурк 203 Крилен центар
/ Центар
30 Flag of the United States.svg САД 2017 Виесте Италија
7 Роберт Луис 185 Бек 23 Flag of the United States.svg САД 2017 Башкими Косово
15 Мико Голубовиќ 206 Центар 35 Црна Гора Црна Гора
Македонија Македонија
2016 Академик Пловдив Бугарија
9 Бојан Давков 188 Бек 28 Македонија Македонија 2009 Младински состав
12 Горјан Атанасовски 23 Македонија Македонија 2012 Младински состав
5 Џон Лео 195 Бек 24 Flag of the United States.svg САД 2017 Кохуте Ел Салвадор
8 Ѓорѓи Анакиевски 185 Разигрувач 32 Македонија Македонија 2016 Радовиш
10 Димитар Илиевски 190 Бек 22 Македонија Македонија 2016 Вардар
11 Георги Трајковски 20 Македонија Македонија 2012 Младински состав
13 Никола Талевски 20 Македонија Македонија 2013 Младински состав
4 Христијан Радически 188 Разигрувач 19 Македонија Македонија 2017 Нирнберг Германија
4 Владимир Николовски 22 Македонија Македонија 2012 Младински состав
5 Горазд Печалов 20 Македонија Македонија 2013 Младински состав
6 Димитар Бошевски 23 Македонија Македонија 2010 Младински состав
Борјан Обедниковски 16 Македонија Македонија 2017 Младински состав
Иван Лазаревски 19 Македонија Македонија 2017 Младински состав
Виктор Јованоски 18 Македонија Македонија 2017 Младински состав
Петар Христовски 19 Македонија Македонија 2017 Младински состав

Извор: Македонска Кошаркарска Федерација eurobasket.com

Поважни кошаркарски имиња[уреди | уреди извор]

 • Македонија Ѓорѓи Анакиевски
 • Македонија Милан Андоновиќ
 • Македонија Петар Апцев
 • СрбијаШведска Бојан Атанасовски
 • Македонија Димитар Баснарков
 • Србија Срѓан Вокиќ
 • Србија Богдан Вукадиновиќ
 • Србија Никола Вукасовиќ
 • Србија Воислав Гојниќ
 • Црна Гора Мико Голубовиќ
 • Македонија Борче Даскаловски
 • Македонија Ренато Димитриевски
 • Македонија Роберт Димитриевски
 • Србија Владимир Дујовиќ
 • Македонија Благојче Ѓоргиевски
 • Србија Дејан Ѓокиќ
 • Македонија Даниел Захариевски
 • Србија Страхиња Згорњанин
 • Македонија Димитар Илиевски
 • Македонија Благојче Ѓоргиевски
 • Македонија Славиша Јанески
 • Србија Ѓорѓе Јовановиќ
 • Србија Бошко Јововиќ
 • Србија Александар Калањ
 • МакедонијаБугарија Димитар Караџовски
 • Србија Никола Косановиќ
 • Македонија Виктор Крстевски
 • САД Џастин Лабој
 • Србија Дејан Микиќ
 • Македонија Даниел Милановски
 • Србија Милан Миљковиќ
 • СрбијаБугарија Бранко Мирковиќ
 • Македонија Томислав Николовски
 • Македонија Зоран Петковски
 • Србија Миљан Петровиќ
 • Македонија Марјан Петровски
 • Србија Бојан Поповиќ
 • Србија Миљан Радисављевиќ
 • Србија Никола Ражиќ
 • Македонија Данило Савовиќ
 • Србија Балаш Сањин
 • Србија Владимир Сатариќ
 • Србија Младен Симеуновиќ
 • Македонија Срѓан Станковиќ
 • Македонија Александар Стефановски
 • Македонија Андреа Стојановски
 • Македонија Ѓорѓи Талевски
 • Македонија Мартин Талевски
 • Македонија Игор Трајковски
 • Србија Александар Хелд
 • Србија Марко Цакаревиќ
 • СрбијаЦрна Гора Александар Штурановиќ

Извор:eurobasket.com

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Што очекува Петковски од КК Пелистер во новата сезона?“, zelenobeli.com, 2 септември 2016 (конс. 8 септември 2016 г).
 2. Хелд и Крстевски остануваат во Пелистер“, vest.mk, 1 септември 2009 (конс. 23 септември 2016 г).
 3. МКФ им понуди прволигашко место, битолчани прифатија: КК Пелистер нов прволигаш! gol.mk 22 август 2016
 4. ФМП се откажа, Шкупи и Пелистер влегуваат во Првата лига“, ekipa.mk, 2 октомври 2017 (конс. 15 октомври 2017 г).
 5. Дербито за струмичани vest.com.mk 14 октомври 2003

Надворешни врски[уреди | уреди извор]