КК Пелистер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
КК Пелистер
лого на КК Пелистер
Цело име Кошаркарски клуб Пелистер
Основан 1992; пред 24 години (1992)
Распаднат /
Арена Спортска сала Младост
Локација Битола
Тимски бои зелена и бела
Претседател
Главен тренер Зоран Петковски[1]
Титули нема
Лига Прва лига за мажи
2015/16
(Втора лига за мажи)
4ти (унапредени; вајлд карта)
Официјално веб-место
Дресови
Kit body unknown.png
{{{title}}} jersey
Team colours
{{{title}}}
Kit body unknown.png
{{{title}}} jersey
Team colours
{{{title}}}

КК Пелистеркошаркарски клуб со седиште во Битола. Клубот се натпреварува во Првата лига за мажи.

Историја[уреди | уреди извор]

Клубот бил основан во 1992 година во Битола. Првично, клубот бил познат под името КК Младост Металец, име кое го користел до 1996 година.

По сезоната 2008/09, спонзорот Свислион, со кој клубот ги имал своите најдобри сезони, го напуштил Пелистер.[2]

Пелистер бил унапреден во Првата лига преку вајлд карта за сезоната 2016/17.[3]

Успеси[уреди | уреди извор]

Успесите на клубот Пелистер се:

Историја на клупското име[уреди | уреди извор]

 • 1992—1996: КК Младост Металец
 • 1996—2003: КК Пелистер
 • 2003—2004: КК Пелистер Мултитекс[4]
 • 2004-2006: КК Пелистер
 • 2006—2009: КК Свислион Пелистер
 • 2009-2011: КК Пелистер
 • 2011-2014: КК Пелистер Спорт
 • 2014-....: КК Пелистер

Состав[уреди | уреди извор]

Актуелен тренер на Пелистер е Благој Печалов. За сезоната 2014/15, просечната висина на играчите на КК Пелистер е 197 cm, додека просечната старост била 21,73 години.[5] Составот на КК Пелистер за сезоната 2014/15 е:


број име висина цм позиција години националност претходен клуб
Џастин Лабој 193 Бек 23 Flag of the United States.svg САД Лондон (ЕСЛ) САД
9 Бојан Давков 25 Македонија Македонија младински тим
Владимир Николовски 19 Македонија Македонија младински тим
10 Кирил Босилковски 27 Македонија Македонија младински тим
Горјан Атанасовски 20 Македонија Македонија младински тим
5 Димитар Босевски 20 Македонија Македонија младински тим
12 Јован Крајовски 201 Крилен центар
Центар
26 Македонија Македонија Хераклеја
Милко Миладиновски 20 Македонија Македонија младински тим
Даниел Захариев 29 Македонија Македонија младински тим
32 Димитар Талевски 20 Македонија Македонија младински тим
Александар Дордиоски 24 Македонија Македонија младински тим
Иванчо Анѓелевски 19 Македонија Македонија младински тим
Дарио Темелков 18 Македонија Македонија младински тим
Андреј Коцаскински 18 Македонија Македонија младински тим
Дамјан Велјанов 19 Македонија Македонија Карпош Соколи

Поважни поранешни играчи[уреди | уреди извор]

 • Македонија Ѓорѓи Анакиевски
 • Македонија Милан Андоновиќ
 • Македонија Петар Апцев
 • СрбијаШведска Бојан Атанасовски
 • Македонија Димитар Баснарков
 • Србија Срѓан Вокиќ
 • Србија Богдан Вукадиновиќ
 • Србија Никола Вукасовиќ
 • Србија Воислав Гојниќ
 • Црна Гора Мико Голубовиќ
 • Македонија Борче Даскаловски
 • Македонија Ренато Димитриевски
 • Македонија Роберт Димитриевски
 • Србија Владимир Дујовиќ
 • Македонија Благојче Ѓоргиевски
 • Србија Дејан Ѓокиќ
 • Македонија Даниел Захариевски
 • Србија Страхиња Згорњанин
 • Македонија Димитар Илиевски
 • Македонија Благојче Ѓоргиевски
 • Македонија Славиша Јанески
 • Србија Ѓорѓе Јовановиќ
 • Србија Бошко Јововиќ
 • Србија Александар Калањ
 • БугаријаМакедонија Димитар Караџовски
 • Србија Никола Косановиќ
 • Македонија Виктор Крстевски
 • САД Џастин Лабој
 • Србија Дејан Микиќ
 • Македонија Даниел Милановски
 • Србија Милан Миљковиќ
 • СрбијаБугарија Бранко Мирковиќ
 • Македонија Томислав Николовски
 • Македонија Зоран Петковски
 • Србија Миљан Петровиќ
 • Македонија Марјан Петровски
 • Србија Бојан Поповиќ
 • Србија Миљан Радисављевиќ
 • Србија Никола Ражиќ
 • Македонија Данило Савовиќ
 • Србија Балаш Сањин
 • Србија Владимир Сатариќ
 • Србија Младен Симеуновиќ
 • Македонија Срѓан Станковиќ
 • Македонија Александар Стефановски
 • Македонија Андреа Стојановски
 • Македонија Ѓорѓи Талевски
 • Македонија Мартин Талевски
 • Македонија Игор Трајковски
 • Србија Александар Хелд
 • Србија Марко Цакаревиќ
 • СрбијаЦрна Гора Александар Штурановиќ

Извор:eurobasket.com

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]