Прејди на содржината

КК Црн Дрим

Од Википедија — слободната енциклопедија
КК Црн Дрим
ЛигаПрва лига мажи
МестоСтруга
Бои на клуботсина, црна и бела
ПретседателДраган Келешоски
ТренерПетар Чочороски
Позиција 2019/201ви, Втора лига мажи - Запад
Дресови
Домашен jersey
Team colours
Домашен
Гостински jersey
Team colours
Гостински


КК Црн Дрим или Црн Дрим Грин Мобил поради спонзорски причини — кошаркарски клуб со седиште во Струга. Клубот се натпреварува во Првата македонска кошаркарска лига.

Историја[уреди | уреди извор]

Пред сезоната 2015/16, загарантираниот Црн Дрим му го отстапил местото на АВ Охрид да учествува во Втората лига и се префрлил во Третата лига.[1]

За сезоната 2020/21, клубот бил унапреден во Првата лига поради што завршил на првото место на прекинатата табела на Втората лига 2019/20.[2][3] Во октомври 2020 година, телекомунициското друштво „Green Mobile“ (Грин Мобил) станало генерален спонзор на клубот со што во името на клубот бил додаден суфиксот Грин Мобил.[4]

Историја на клупското име[уреди | уреди извор]

  • ....-2003: КК Црн Дрим
  • 2003-2004: КК ММ Колеџ
  • 2004-2005: КК ФОН
  • 2005-2020: КК Црн Дрим
  • 2020-уште: КК Црн Дрим Грин Мобил

Состав[уреди | уреди извор]

број име висина
(см)
позиција години државјанство пристигнал
во (година)
претходен клуб
23 Војче Лефкоски 193 Бек /
Крилен центар
30 Македонија Македонија 2021 Вардар
Ангел Мартиноски 19 Македонија Македонија
Драган Узуноски 23 Македонија Македонија 2021
7 Јован Ѓоровиќ 15 Македонија Македонија 2021
Мухамед Ќамилоски 15 Македонија Македонија 2021
10 Андреј Настовски 191 Разигрувач 20 Македонија Македонија 2020 Вардар
11 Христијан Радически 188 Разигрувач 22 Македонија Македонија 2020 Пелистер
14 Габриел Коскоски 203 Крилен центар 22 Македонија Македонија 2020 Работнички
17 Арт Шабани 14 Македонија Македонија 2021
4 Ернес Цаноски 19 Македонија Македонија 2020
15 Кардозо Марсело 200 Крилен центар 20  Бразил 2020 Пињеирос Бразил
12 Светозар Стаменковиќ 206 Крилен центар 30  Србија 2021 Свитави Чешка
33 Александар Соколовиќ 193 Бек 27  Србија 2021 Босна Босна и Херцеговина
22 Младен Пантиќ 183 Центар 38  Србија 2021 Пирот Србија
1 Милош Грубор 201 Крилен центар 30  Србија 2021 Босна Босна и Херцеговина

Извор: Кошаркарска федерација на Македонија Архивирано на 28 ноември 2020 г. eurobasket.com

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Билтен бр.1 Сезона 2015/2016 - Сениорски лиги Архивирано на 4 март 2016 г. basketball.org.mk 7 септември 2015
  2. „Тафталиџе ќе гледа прволигашка кошарка, ТФТ и Црн Дрим се во елитата!“. gol.mk преку web.archive.org. 25 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-26. Посетено на 26 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  3. „ТФТ и Црн Дрим нови прволигаши“. basketball.mk преку web.archive.org. 23 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-26. Посетено на 26 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  4. „„Green Mobile" застана за Црн Дрим во прволигашките битки“. Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 27 октомври 2020. Архивирано од изворникот на 2020-10-31. Посетено на 31 октомври 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]