КК Академија ФМП

Од Википедија — слободната енциклопедија
КК Академија ФМП
ЛигаПрва Лига Мажи
Основан2013; пред 9 години (2013)
МестоСкопје
Бои на клуботсина, бела
         
Позиција Втора лига 2018/19Вицепрвак (унапреден)
Дресови
Kit body bluesides.png
Домашен jersey
Kit shorts bluesides.png
Team colours
Домашен
Kit body whitesides.png
Гостински jersey
Kit shorts whitesides.png
Team colours
Гостински


КК Академија ФМП е кошаркарски клуб од Скопје, Македонија. Клубот моментално се натпреварува во Првата македонска кошаркарска лига.

Историја[уреди | уреди извор]

Клубот бил основан како академија во 2013 година.[1] Во сезоната 2014/15, Академија ФМП пријавила екипа во Третата лига, која завршила на второто место и била унапредена во Втората лига.[2] Следната сезона, сега како второлигаш, Академија ФМП завршил на последното десетто место на табелата со што отпаднал од Втората лига. Но поради пополнување на испразнети места во Втората лига, клубот бил вратен во второлигашкото друштво. Сезоната 2016/17, ФМП завршил на високото трето место. Во сезоната 2017/18, Академија била четврта во Лигата. Сезоната 2018/19 била историска за клубот. Академија го освоила првото место во Втората лига - Исток без пораз и со тоа обезбедила пласман во разигрувањето за Првата лига. Во разигрувањето Академија била поразена во финалето од МЗТ Аеродром (вториот состав), но како вицепрвак влегле во баражот за упредување против последниот прволигаш и го добиле баражот со што се квалификувале во Првата македонска лига.

Моментален состав[уреди | уреди извор]

број име висина см позиција години националност пристигнал
во (година)
претходен клуб
19 Горан Главчев 191 Бек 27 Македонија Македонија 2020 Работнички
7 Лука Петровски 196 Разигрувач 24 Македонија Македонија 2020 Куманово 2009
12 Ваљмир Какруки 202 Центар 20 Македонија Македонија 2020 МЗТ Аеродром - младински состав
17 Славчо Темелковски 199 Центар 20 Македонија Македонија 2020 Вардар
8 Борјан Обедниковски 196 Крилен центар 19 Македонија Македонија 2020 Пелистер
9 Бојан Стојаноски 24 Македонија Македонија 2019 Вардар
9 Љубиша Димитровски 193 Крилен центар 18 Македонија Македонија 2020 МЗТ Уни Банка (II)
10 Филип Стојановски 195 Крило 24 Македонија Македонија 2021 Куманово 2009
15 Никола Анастасовски 20 Македонија Македонија 2019 АВ Охрид
Никола Груевски 18 Македонија Македонија 2020
3 Лука Стојановски 189 Бек 21 Македонија Македонија 2019 МЗТ Аеродром
Александар Тодоровски 20 Македонија Македонија
14 Оливер Двојаковски 204 Центар 24 Македонија Македонија 2020 Куманово 2009
Филип Ѓорѓиев 18 Македонија Македонија 2020
0 Роналд Харис 190 Бек 26  САД 2019 Ирвин Вели Колеџ САД
21 Теодор Атанасов 206 Центар 24  Србија 2020 Куманово 2009
77 Стефан Крстајиќ 190 Бек 25  Србија 2020 Приморје 1945 Црна Гора

Извор:Кошаркарска федерација на Македонија Архивирано на 31 октомври 2020 г. eurobasket.com

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „За Академијата“. fmp.mk преку web.archive.org. Архивирано од изворникот на 2019-09-23. Посетено на 23 септември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. „Трета лига мажи - Сезона 2014/15“. Македонска Кошаркарска Федерација преку web.archive.org. Архивирано од изворникот на 2016-11-12. Посетено на 23 септември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]