Прва македонска кошаркарска лига 2019/20

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прва лига мажи
Поединости за натпреварувањето
Сезона 2019/20
Екипи 10
Одиграни натпревари 85
Временски период 12 октомври 2019 - 8 март 2020
ТВ МРТ собраниски канал
МРТ 1
Признанија
МВП на сезоната Дамјан Стојановски (МЗТ Аеродром)
Рекорди
Најголема домашна победа Кожув 112–65 МЗТ Уни Банка
Најголема гостинска победа Вардар 55–103 Работнички
Победничка серија 5 натпревари
Гостивар
МЗТ Аеродром
Губитничка серија 17 натпревари
МЗТ Уни Банка
2018/19
2020/21
Сите статистики се точни до 8 март 2020.

Првата македонска кошаркарска лига 2019/20 - 28. издание на Првата македонска кошаркарска лига. Сезоната започнала на 12 октомври 2019 година, а играчки завршила на 8 март 2020 година.

Поради ширењето на заразата COVID-19 од вирусот SARS-CoV-2, Кошаркарската федерација на Македонија на 12 март 2020 (после 17 одиграни кола) одлучила, поради безбедноста на кошаркарските работници, привремено да ја суспендира Првата лига и останатите натпреварувања организирани од Федерацијата.[1]

На 14 мај 2020, Федерацијата одлучила сезоната да се прекине, односно да нема победник и никој да не отпадне.[2][3]

Унапредување и отпаѓање[уреди | уреди извор]

Пред почетокот на сезоната 2019/20

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2018/19

Екипа која отпаднала од Првата кошаркарска лига 2018/19

Распадната екипа

По крајот на сезоната 2019/20

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2019/20[4][5]

 • ТФТ (Прво место на прекинатата Источна табела)
 • Црн Дрим (Прво место на прекинатата Западна табела)

Екипи кои отпаднале од Првата кошаркарска лига 2019/20

 • Ниедна

1 Во јуни 2019 година, гевгелиските клубови Блокотехна и Кожув одлучиле кадарно и финансиски да се соединат.[6][7] Со тоа, клубот Блокотехна бил прекинат да постои.[8][9]

2 На 30 септември 2019 година, АВ Охрид се распаднал поради финансиски причини.[10][11]

Учесници[уреди | уреди извор]

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град Сала Капацитет
Академија ФМП Скопје Училишна сала Независна Македонија 400
Вардар Скопје СРЦ Кале (мала сала) 250
Гостивар Гостивар Младост 1,500
Еуро Никел 2005 Кавадарци Јасмин 1,800
Кожув Гевгелија 26 Април 1,600
Куманово 2009 Куманово Училишна сала Перо Наков 200
МЗТ Аеродром Скопје Јане Сандански1 5,400
МЗТ Уни Банка2 Скопје Јане Сандански (мала сала)2 800
Пелистер Битола Боро Чурлевски 3,500
Работнички Скопје Градски Парк3 1,400

1 МЗТ Аеродром одиграл еден натпревар во малата сала на Јане Сандански (4. коло).[12]

2 МЗТ Уни Банка била втората екипа на клубот МЗТ Аеродром.[13] МЗТ Уни Банка одиграл еден натпревар во големата сала на Јане Сандански (6. коло).[14]

3 Поради елементарни причини, Работнички одиграл еден натпревар во СРЦ Кале како домашна екипа (17. коло).[15][16]

Персонал[уреди | уреди извор]

Екипа Главен тренер Капитен
Академија ФМП Македонија Владимир Мирковски Македонија Даниел Нацевски
Вардар Македонија Дарко Радуловиќ[17] Македонија Игор Ивановиќ
Гостивар Македонија Марјан Србиновски[18][19] Македонија Ренато Димитриевски
Еуро Никел 2005 Македонија Горан Самарџиев[20][21] Македонија Јане Петровски
Кожув Македонија Александар Јончевски[22][23] Македонија Бојан Трајковски
Куманово 2009 Македонија Александар Петровиќ[24][25] Македонија Марјан Јанески
МЗТ Аеродром Македонија Ѓорѓи Кочов[26][27] Македонија Дамјан Стојановски
МЗТ Уни Банка Македонија Горан Крстевски[28][29] Македонија Дарио Митевски
Пелистер Македонија Љупчо Малинков Црна Гора Мико Голубовиќ
Работнички Македонија Димитар Мираковски Македонија Кирил Николовски

Тренерски смени[уреди | уреди извор]

Екипа Во заминување Заминување од функција Во доаѓање Пристигнување на функција
Претсезонски
Работнички Македонија Марин Докузовски Македонија Димитар Мираковски 10.07.2019[30][31]
Сезонски
Пелистер Македонија Деан Илиевски1 05.12.2019 Македонија Љупчо Малинков 05.12.2019[32][33]
Академија ФМП Македонија Игор Гацов 03.02.2020[34][35] Македонија Владимир Мирковски 03.02.2020[36][37]

1 Дејан Илиески бил регистриран како главен тренер, а Зоран Тодоровиќ како службено лице на Пелистер иако тогаш водел тренерски функции.[38]

Прва лига[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

     Екипи кои требале да продолжат во Супер лигата
     Екипи кои требале да продолжат во Плеј-аутот
# Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови Забелешка
1. МЗТ Аеродром 14 3 1427 1244 + 183 31
2. Работнички 12 5 1469 1331 + 138 29
3. Гостивар 12 5 1429 1302 + 127 29
4. Кожув 11 6 1436 1259 + 177 28
5. Еуро Никел 2005 11 6 1370 1302 + 68 28
6. Куманово 2009 10 7 1340 1298 + 42 27
7. Пелистер 8 9 1391 1396 - 5 25
8. Академија ФМП 4 13 1239 1369 - 130 21
9. Вардар 3 14 1240 1475 - 235 20
10. МЗТ Уни Банка 0 17 1216 1581 - 365 17

Извор: Кошаркарска федерација на Македонија

Местоположба според коло[уреди | уреди извор]

Табелата ги покажува позициите на екипите по секое завршено коло.

Екипа \ Коло 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
МЗТ Аеродром 5 2 3 4 4 2 2 3 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Работнички 1 1 1 1 3 5 5 5 2 2 5 4 4 3 2 3 2
Гостивар 2 5 4 3 1 1 1 2 4 3 2 2 2 4 3 4 3
Кожув 6 6 2 2 5 4 3 1 3 5 4 3 3 2 4 2 4
Еуро Никел 2005 3 3 6 5 2 3 4 4 6 4 3 5 5 5 5 5 5
Куманово 2009 4 4 5 6 6 6 6 6 5 6 6 6 6 6 6 6 6
Пелистер 7 7 8 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7
Академија ФМП 9 9 9 9 9 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8
Вардар 8 8 7 8 8 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9
МЗТ Уни Банка 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10

Резултати[уреди | уреди извор]

Дома \ Гости АКА ВАР ГОС ЕУР КОЖ КУМ МЗТ МУБ ПЕЛ РАБ
Академија ФМП 95-66 58-67 59-68 83-73 80-93 66-71 84-79 58-68 87-83
Вардар 79-77 55-86 82-92 64-85 85-89 неод. 82-77 71-95 55-103
Гостивар 95-75 77-68 94-87 81-71 72-85 80-78 89-69 неод. 93-79
Еуро Никел 2005 85-69 82-66 83-69 68-91 неод. 92-78 80-65 91-69 78-76
Кожув 87-78 87-65 87-82 86-61 83-63 76-78 112-65 95-75 неод.
Куманово 2009 97-71 81-70 79-91 86-85 79-67 60-73 95-65 84-79 70-72
МЗТ Аеродром 78-62 97-80 72-78 93-60 76-74 75-58 108-77 83-59 92-90
МЗТ Уни Банка 65-79 75-95 76-106 61-96 78-101 неод. 80-93 77-86 72-89
Пелистер 92-77 96-81 89-79 82-88 66-80 88-70 84-89 83-77 110-115
Работнички 88-60 81-76 91-90 76-74 97-81 77-72 68-93 103-58 81-70

Македонски клубови во меѓународните натпреварувања[уреди | уреди извор]

Екипа Натпреварување Фаза (Место)
МЗТ Аеродром АБА 2 лига Регуларен дел (3.)

Признанија и петорки[уреди | уреди извор]

Признанија[уреди | уреди извор]

Назив Играч Екипа
Најкорисен играч на сезоната Македонија Дамјан Стојановски МЗТ Аеродром
Бек на сезоната САД Еван Пејн Кожув
Крилен центар на сезоната САД Двејн Бенџамин Работнички
Центар на сезоната Србија Ѓорѓе Џелетовиќ Гостивар
Домашен играч на сезоната Македонија Дамјан Стојановски МЗТ Аеродром
Босман играч на сезоната Србија Ѓорѓе Џелетовиќ Гостивар
Не-босман играч на сезоната САД Еван Пејн Кожув
Одбранбен играч на сезоната Македонија Марјан Младеновиќ Работнички /
Куманово 2009
Тренер на сезоната Македонија Ѓорѓи Кочов МЗТ Аеродром

Извор: eurobasket.com преку web.archive.org

Петорки[уреди | уреди извор]

Прва Петорка

Играч Екипа
Македонија Марјан Младеновиќ Работнички /
Куманово 2009
САД Еван Пејн Кожув
Македонија Дамјан Стојановски МЗТ Аеродром
Македонија Бојан Крстевски МЗТ Аеродром
Србија Ѓорѓе Џелетовиќ Гостивар

Најдобра домашна петорка

Играч Екипа
Македонија Марјан Младеновиќ Работнички /
Куманово 2009
Македонија Адем Мекиќ Пелистер
Македонија Дамјан Стојановски МЗТ Аеродром
Македонија Марјан Јанески Куманово 2009
Македонија Бојан Крстевски МЗТ Аеродром

Почесно споменување

Играч Екипа
Македонија Андреј Магдевски МЗТ Аеродром
Македонија Андреј Маслинко МЗТ Аеродром
Македонија Љубомир Младеновски Работнички
Македонија Виктор Ефремовски Работнички
Македонија Ивица Димчевски Гостивар
Македонија Александар Костоски Гостивар
Македонија Бобан Стајиќ Кожув
Македонија Јане Петровски Еуро Никел 2005
Македонија Марјан Јанески Куманово 2009
Македонија Горјан Марковски Куманово 2009
Србија Теодор Атанасов Куманово 2009
Македонија Андреј Цветковски Куманово 2009
Пелистер
САД Роналд Харис Академија ФМП
Македонија Даниел Нацевски Академија ФМП
Македонија Горан Главчев Академија ФМП
Работнички
САД Александер Лонг Академија ФМП
САД Ајуда Нивеш Вардар
Македонија Славчо Темелковски Вардар
Македонија Леонид Тодоровски Куманово 2009
МЗТ Уни Банка
Македонија Ранко Мамузиќ МЗТ Уни Банка

Втора петорка

Играч Екипа
САД Донован Доналдсон Гостивар
САД Хејден Лесколт Работнички
САД Двејн Бенџамин Работнички
Русија Антон Казарновски Пелистер
Србија Данило Мијатовиќ Работнички

Најдобра странска петорка

Играч Екипа
САД Еван Пејн Кожув
САД Донован Доналдсон Гостивар
САД Хејден Лесколт Работнички
САД Двејн Бенџамин Работнички
САД Александер Лонг Академија ФМП

Трета Петорка

Играч Екипа
Македонија Димитар Караџовски Кожув
САД Александер Марзет Еуро Никел 2005
Македонија Адем Мекиќ Пелистер
Литванија Томас Зданавичиус Кожув
Србија Ѓорѓе Каплановиќ Еуро Никел 2005

Најдобра босман петорка

Играч Екипа
Србија Филип Думиќ Пелистер
Србија Владимир Враниќ Пелистер
Русија Антон Казарновски Пелистер
Србија Данило Мијатовиќ Работнички
Србија Ѓорѓе Каплановиќ Еуро Никел 2005

Извор: eurobasket.com преку web.archive.org

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Соопштение до јавноста“. Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 12 март 2020. Архивирано од изворникот на 2020-03-13. Посетено на 13 март 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 2. „Антиќ пресече: Нема шампион, нема испаѓање од кошаркарската Прва лига“. ekipa.mk преку web.archive.org. 14 мај 2020. Архивирано од изворникот на 2020-05-16. Посетено на 17 мај 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 3. „КФМ донесе конечна одлука: Сезоната е завршена, шампион нема да има!“. gol.mk преку web.archive.org. 14 мај 2020. Архивирано од изворникот на 2020-05-16. Посетено на 17 мај 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 4. „Тафталиџе ќе гледа прволигашка кошарка, ТФТ и Црн Дрим се во елитата!“. gol.mk преку web.archive.org. 25 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-26. Посетено на 26 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 5. „ТФТ и Црн Дрим нови прволигаши“. basketball.mk преку web.archive.org. 23 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-26. Посетено на 26 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 6. „Гевгелија добива моќен прволигаш: Се фузираа Блокотехна и Кожув“. ekipa.mk преку web.archive.org. 13 јуни 2019. Архивирано од изворникот на 2019-08-23. Посетено на 23 август 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 7. „Се фузираа Кожув и Блокотехна, Гевгелија добива моќен кошаркарски клуб“. gol.mk преку web.archive.org. 13 јуни 2019. Посетено на 23 август 2019.
 8. „КК Ангели прифати – ќе игра во Првата лига“. ekipa.mk преку web.archive.org. 23 август 2019. Архивирано од изворникот на 2019-08-23. Посетено на 23 август 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 9. „Ангели ја прифати поканата за Прва лига: Се чека „зелено светло" за салата“. sportmedia.mk преку web.archive.org. 23 август 2019. Посетено на 23 август 2019.
 10. „Шок: Згасна АВ Охрид, на пет дена до стартот на сезоната!“. ekipa.mk преку web.archive.org. 30 септември 2019. Посетено на 1 октомври 2019.
 11. „НА ПЕТ ДЕНА ПРЕД СТАРТОТ: Чекавме силен АВ Охрид, а клубот „потона". sportmedia.mk преку web.archive.org. 30 септември 2019. Посетено на 1 октомври 2019.
 12. „Термини и делегирање - Коло 4“ (PDF). Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 30 октомври 2019. Архивирано од изворникот на 2019-10-31. Посетено на 31 октомври 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 13. „Соработката крената на повисоко ниво: Нашиот втор тим ќе игра под името МЗТ УНИ Банка!“. mztaerodrom.mk преку web.archive.org. 10 октомври 2019. Архивирано од изворникот на 2019-10-10. Посетено на 10 октомври 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 14. „Термини и делегирање - Коло 6“ (PDF). Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 13 ноември 2019. Архивирано од изворникот на 2019-11-16. Посетено на 16 ноември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 15. „Во Парк прокиснува, Работнички и Вардар се преселија во Кале“. basketball.mk преку web.archive.org. 7 март 2020. Архивирано од изворникот на 2020-03-07. Посетено на 7 март 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 16. „На суво во „Кале", Работнички не блесна, но го победи Вардар“. sportmedia.mk преку web.archive.org. 7 март 2020. Архивирано од изворникот на 2020-03-08. Посетено на 8 март 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 17. „Радуловиќ прозиваше, КК Вардар ги започна подготовките“. gol.mk преку web.archive.org. 30 август 2019. Архивирано од изворникот на 2019-09-01. Посетено на 1 септември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 18. „Србиноски останува тренер на Гостивар, добива и нова функција“. ekipa.mk. 13 јули 2019. Посетено на 14 јули 2019.
 19. „Србиновски ја продолжи верноста со Гостивар на уште една сезона“. gol.mk. 13 јули 2019. Посетено на 14 јули 2019.
 20. „И Фени Индустри почна со потписи“. ekipa.mk преку web.archive.org. 25 јули 2019. Архивирано од изворникот на 2019-07-26. Посетено на 26 јули 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 21. „Самарџиев добива две засилувања: Гаидис и Караколев се селат во Фени“. gol.mk преку web.archive.org. 25 јули 2019. Посетено на 26 јули 2019.
 22. „Кожув потпиша со четири македонски репрезентативци“. ekipa.mk преку web.archive.org. 26 јули 2019. Посетено на 26 јули 2019.
 23. „Кожув во еден ден купи нова петорка: Доведени четири репрезентативци и еден Американец“. gol.mk преку web.archive.org. 26 јули 2019. Архивирано од изворникот на 2019-07-26. Посетено на 26 јули 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 24. „Петровиќ уште една година на чело на Куманово“. ekipa.mk преку web.archive.org. 25 јули 2019. Архивирано од изворникот на 2019-07-26. Посетено на 26 јули 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 25. „Петровиќ и следната сезона ќе го води Куманово“. gol.mk преку web.archive.org. 25 јули 2019. Посетено на 26 јули 2019.
 26. „Кочов останува на клупата на МЗТ и во следната сезона“. ekipa.mk. 15 јули 2019. Посетено на 15 јули 2019.
 27. „Ѓорѓи Кочов останува на клупата на МЗТ и наредната сезона“. gol.mk. 15 јули 2019. Посетено на 15 јули 2019.
 28. „МЗТ ќе ја пријави и втората екипа во Првата лига“. ekipa.mk преку web.archive.org. 15 август 2019. Архивирано од изворникот на 2019-08-16. Посетено на 16 август 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 29. „Крстевски и екс-кошаркар на МЗТ ќе го водат вториот тим во елитата“. sportmedia.mk преку web.archive.org. 19 август 2019. Архивирано од изворникот на 2019-08-23. Посетено на 23 август 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 30. „Мираковски ќе шефува со „новиот" Работнички“. ekipa.mk. 10 јули 2019. Посетено на 13 јули 2019.
 31. „Докузовски со нова улога во Работнички, Чековски кажува збогум!“. sportmedia.mk. 10 јули 2019. Посетено на 13 јули 2019.
 32. „Тренерска смена во Пелистер: Тодоровиќ си замина, Малинков е неговата замена“. gol.mk преку web.archive.org. 5 декември 2019. Архивирано од изворникот на 2019-12-06. Посетено на 7 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 33. „Малинков е нов тренер на Пелистер, Тодоровиќ заминува поради административни причини“. ekipa.mk преку web.archive.org. 5 декември 2019. Архивирано од изворникот на 2019-12-06. Посетено на 7 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 34. „Тренерска смена во Академија ФМП“. ekipa.mk преку web.archive.org. 3 февруари 2020. Архивирано од изворникот на 2020-02-03. Посетено на 3 февруари 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 35. „Гацов и Академија ФМП се разделија“. sportmedia.mk преку web.archive.org. 3 февруари 2020. Архивирано од изворникот на 2020-02-03. Посетено на 3 февруари 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 36. „ФМП брзо најде замена за Гацов!“. basketball.mk преку web.archive.org. 3 февруари 2020. Архивирано од изворникот на 2020-02-04. Посетено на 4 февруари 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 37. „Мирковски: Верувам во успешни резултати на младиот тим на ФМП“. ekipa.mk преку web.archive.org. 4 февруари 2020. Архивирано од изворникот на 2020-02-04. Посетено на 4 февруари 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 38. „Список на одобрени играчи и службени лига сезона 2019/20 - КК Пелистер“ (PDF). Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 25 октомври 2019. Архивирано од изворникот на 2019-11-07. Посетено на 7 ноември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]