Прва македонска кошаркарска лига 2020/21

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Прва Лига Мажи
Поединости за натпреварувањето
Сезона 2020/21
Екипи 12
Одиграни натпревари 16
Временски период 31 октомври 2020 - март 2021 (Прва лига)
ТВ МРТ 3
Рекорди
Најголема домашна победа Пелистер 104-66 МЗТ Уни Банка
Најголема гостинска победа Кожув 84-95 Работнички
Најмногу бодови Гостивар 109-95 Црн Дрим Грин Мобил
2019/20
Сите статистики се точни до 18 ноември 2020.

Првата македонска кошаркарска лига 2020/21 - 29. издание на Првата македонска кошаркарска лига. Распоредот на натпреварите бил најавен на 11 септември 2020.[1][2] Сезоната започнала на 31 октомври 2020 година, а ќе заврши во мај/јуни 2021 година. Во оваа сезона четири екипи ќе отпаднат од натпреварувањето.[3][4]

Унапредување и отпаѓање[уреди | уреди извор]

Пред почетокот на сезоната 2020/21

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2019/20[5][6]

 • ТФТ (Прво место на прекинатата Источна табела)
 • Црн Дрим (Прво место на прекинатата Западна табела)

Екипи кои отпаднале од Првата кошаркарска лига 2019/20

 • Ниедна
По крајот на сезоната 2020/21

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2020/21

Екипи кои отпаднале од Првата кошаркарска лига 2020/21

Учесници[уреди | уреди извор]

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град Сала Капацитет
Академија ФМП Скопје Училишна сала Независна Македонија 400
Вардар Скопје СРЦ Кале (мала сала) 250
Гостивар Гостивар Младост 1,500
Еуро Никел 2005 Кавадарци Јасмин 1,800
Кожув Гевгелија 26 Април 1,600
Куманово 2009 Куманово Училишна сала Перо Наков 200
МЗТ Аеродром Скопје Јане Сандански 5,400
МЗТ Уни Банка Скопје Спортски центар Јане Сандански 5,400
Пелистер Битола Боро Чурлевски 3,500
Работнички Скопје Градски Парк 1,400
ТФТ Скопје СРЦ Кале 1,200
Црн Дрим Грин Мобил Струга Тими 800

Персонал[уреди | уреди извор]

Екипа Главен тренер Капитен
Академија ФМП Македонија Александар Петровиќ Македонија Горан Главчев
Вардар Македонија Александар Јованчев
Гостивар Македонија Марјан Србиновски[7][8] Македонија Ренато Димитриевски
Еуро Никел 2005 Македонија Горан Самарџиев[9] Македонија Јане Петровски
Кожув Македонија Александар Јончевски[10][11] Македонија Димитар Караџовски
Куманово 2009 Македонија Владимир Мирковски Македонија Миодраг Тодоровиќ
МЗТ Аеродром Македонија Ѓорѓи Кочов[12][13][14] Македонија Дамјан Стојановски
МЗТ Уни Банка Македонија Борче Даскаловски Македонија Дарио Митевски
Пелистер Македонија Марјан Илиевски Македонија Бојан Трајковски
Работнички Македонија Димитар Мираковски Македонија Кирил Николовски
ТФТ Македонија Боро Милковски[15] Македонија Едис Нури
Црн Дрим Грин Мобил Македонија Петар Чочороски[16] Македонија Петар Бојоски

Тренерски смени[уреди | уреди извор]

Екипа Во заминување Заминување од функција Во доаѓање Пристигнување на функција
Предсезонски
Пелистер Македонија Љупчо Малинков Македонија Марјан Илиевски 30.05.2020[17][18]
Академија ФМП Македонија Владимир Мирковски 30.05.2020[19] Македонија Александар Петровиќ 02.06.2020[20]
Куманово 2009 Македонија Александар Петровиќ Македонија Владимир Мирковски 04.06.2020[21]
МЗТ Уни Банка Македонија Горан Крстевски Македонија Борче Даскаловски 23.06.2020[22][23]
Вардар Македонија Дарко Радуловиќ 28.06.2020[24][25] Македонија Александар Јованчев 30.06.2020[26][27]
Сезонски

Прва лига[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

     Екипи кои продолжиле во Супер лигата
     Екипи кои продолжиле во Плеј-аутот
# Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Поени Забелешка
1. Работнички 3 0 281 256 + 25 6
2. Гостивар 2 2 362 358 + 4 6
3. ТФТ 2 1 244 214 + 30 5
4. Еуро Никел 2005 2 1 262 253 + 9 5
5. Куманово 2009 2 1 249 246 + 3 5
6. Академија ФМП 2 1 257 260 - 3 5
7. Црн Дрим Грин Мобил 1 2 242 263 - 21 4
8. МЗТ Уни Банка 0 4 289 338 - 49 4
9. МЗТ Аеродром 1 1 171 169 + 2 3
10. Кожув 0 3 221 259 - 38 3
11. Пелистер 1 0 104 66 + 38 2
12. Вардар 0 0 0 0 0 0

Извор: Кошаркарска Федерација на Македонија


Местоположба според коло[уреди | уреди извор]

Табелата ги покажува позициите на екипите по секое завршено коло.

Екипа \ Коло 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22
Академија ФМП
Вардар
Еуро Никел 2005
Гостивар
Кожув
Куманово 2009
МЗТ Аеродром
МЗТ Уни Банка
Пелистер
Работнички
ТФТ
Црн Дрим Грин Мобил

Резултати[уреди | уреди извор]

Дома \ Гости АКА ВАР ГОС ЕУР КОЖ КУМ МЗТ МУБ ПЕЛ РАБ ТФТ ЦРД
Академија ФМП 84-75 91-89
Вардар
Гостивар 96-87 82-92 109-95
Еуро Никел 2005 96-82
Кожув 84-95
Куманово 2009 77-73
МЗТ Аеродром 81-75
МЗТ Уни Банка 75-79 75-78
Пелистер 104-66
Работнички 94-90
ТФТ 83-62 82-83
Црн Дрим Грин Мобил 69-79

Македонски клубови во меѓународните натпреварувања[уреди | уреди извор]

Екипа Натпреварување Фаза (Место)
МЗТ Аеродром Втора АБА лига Регуларен дел
Работнички
Куманово 2009 БИБЛ Прва фаза - Група Е
ТФТ

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Зоран Мишевски (11 септември 2020). „„Вечно дерби" во првото коло на новиот кошаркарски шампионат на Македонија“. gol.mk преку web.archive.org. Посетено на 16 септември 2020.
 2. „Целосен распоред: Пеколен старт на сезоната за Работнички“. ekipa.mk преку web.archive.org. 12 септември 2020. Посетено на 16 септември 2020.
 3. „Јованчев е наследникот на Радуловиќ на клупата на Вардар“. gol.mk преку web.archive.org. 25 јуни 2020. Посетено на 1 јули 2020.
 4. „Потврда од КФМ: Следната сезона од Првата лига ќе испаднат четири екипи“. ekipa.mk преку web.archive.org. 29 јуни 2020. Посетено на 1 јули 2020.
 5. „Тафталиџе ќе гледа прволигашка кошарка, ТФТ и Црн Дрим се во елитата!“. gol.mk преку web.archive.org. 25 јуни 2020. Посетено на 26 јуни 2020.
 6. „ТФТ и Црн Дрим нови прволигаши“. basketball.mk преку web.archive.org. 23 јуни 2020. Посетено на 26 јуни 2020.
 7. „Марјан Србиновски и следната сезона останува во најкошаркарскиот град“. gol.mk преку web.archive.org. 2 јуни 2020. Посетено на 3 јуни 2020.
 8. „Србиновски останува на чело на Гостивар“. ekipa.mk преку web.archive.org. 2 јуни 2020. Посетено на 3 јуни 2020.
 9. „Караколев го одби Куманово, останува во Еуро Никел“. ekipa.mk преку web.archive.org. 4 јуни 2020. Посетено на 4 јуни 2020.
 10. „Нови договори за двајца Македонци во Кожув“. ekipa.mk преку web.archive.org. 30 мај 2020. Посетено на 2 јуни 2020.
 11. „Александар Јончевски и следната сезона ќе го води гевгелиски Кожув“. gol.mk преку web.archive.org. 30 мај 2020. Посетено на 2 јуни 2020.
 12. „Кочов останува на клупата на МЗТ“. ekipa.mk преку web.archive.org. 30 мај 2020. Посетено на 2 јуни 2020.
 13. „МЗТ ги задржа најдобрите: Кочов и Стојановски остануваат во Аеродром“. gol.mk преку web.archive.org. 9 јуни 2020. Посетено на 11 јуни 2020.
 14. „Тренерот и капитенот остануваат во МЗТ Аеродром“. ekipa.mk преку web.archive.org. 9 јуни 2020. Посетено на 11 јуни 2020.
 15. „Листа на одобрени играчи и службени лица, сезона 2020/2021 - КК ТФТ“. Кошаркарска федерација на Македонија. октомври 2020. Посетено на 31 октомври 2020.
 16. „Струга се враќа во кошаркарската елита“. basketball.mk преку web.archive.org. 26 јуни 2020. Посетено на 26 јуни 2020.
 17. „Марјан Илиевски – нов тренер на Пелистер“. ekipa.mk преку web.archive.org. 30 мај 2020. Посетено на 2 јуни 2020.
 18. „ОФИЦИЈАЛНО: Марјан Илиевски е нов тренер на Пелистер“. gol.mk преку web.archive.org. 30 мај 2020. Посетено на 2 јуни 2020.
 19. „Академија ФМП се раздели со тренерот Владимир Мирковски“. gol.mk преку web.archive.org. 30 мај 2020. Посетено на 2 јуни 2020.
 20. „Александар Петровиќ го напушти Куманово и ќе го води ФМП“. gol.mk преку web.archive.org. 2 јуни 2020. Посетено на 3 јуни 2020.
 21. „Куманово има нов тренер!“. basketball.mk преку web.archive.org. 4 јуни 2020. Посетено на 4 јуни 2020.
 22. „Даскаловски нов тренер на МЗТ 2“. ekipa.mk преку web.archive.org. 23 јуни 2020. Посетено на 26 јуни 2020.
 23. „Борче Даскаловски ќе го води вториот тим на МЗТ“. gol.mk преку web.archive.org. 23 јуни 2020. Посетено на 26 јуни 2020.
 24. „Радуловиќ и Вардар се разделија“. sportmedia.mk преку web.archive.org. 28 јуни 2020. Посетено на 28 јуни 2020.
 25. „Радуловиќ си замина од Вардар, се сели во МЗТ!?“. basketball.mk преку web.archive.org. 28 јуни 2020. Посетено на 28 јуни 2020.
 26. „Јованчев е наследникот на Радуловиќ на клупата на Вардар“. gol.mk преку web.archive.org. 30 јуни 2020. Посетено на 1 јули 2020.
 27. „Селекторот што ја внесе Македонија во А-дивизија сега на чело на Вардар“. ekipa.mk преку web.archive.org. 30 јуни 2020. Посетено на 1 јули 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]