Спортска сала Градски Парк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Спортска сала Градски Парк
Салата во 2023 година
Карта
АдресаСкопје
Македонија
Координати42°0′23.31695″N 21°25′22.74726″E / 42.0064769306° СГШ; 21.4229853500° ИГД / 42.0064769306; 21.4229853500Координати: 42°0′23.31695″N 21°25′22.74726″E / 42.0064769306° СГШ; 21.4229853500° ИГД / 42.0064769306; 21.4229853500
ПаркирањеДа
СопственикОпштина Центар
Сместивост1,400
Изградба
Отворен1970
АрхитектТрајко Димитров
Живко Гелевски[1]
Корисници
КК Работнички

Спортска сала Градски Парк ― затворено спортско здание кој се наоѓа во Скопје, Македонија. Салата има сместивост од околу 1,400 седишта. Салата е во сопственост на Општина Центар и нејзин главен корисник е КК Работнички. Во салата се одржувани кошаркарски и одбојкарски натпревари.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Салата се наоѓа северно од Дебар Маало, на источниот почеток на Градскиот Парк. Источно од салата е Националната арена „Филип II Македонски“.

Историја[уреди | уреди извор]

Во средината на септември 2020 година, било објавено дека главната екипа на КК Работнички нема да настапува во Салата Градски Парк за престојната сезона 2020/21.[2]

Поважни настани одржани во салата[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Трајко Димитров 1930“. marh.mk. 25 јули 2015. Посетено на 2 јули 2017.
  2. „Работнички заминува од „Градски Парк", избрана новата сала на „центарци". ekipa.mk. 14 септември 2020. Архивирано од изворникот на 2020-09-16. Посетено на 4 септември 2023.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]