Прва македонска кошаркарска лига 2005/06 - Разигрување

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Првата македонска кошаркарска лига 2005/06 - Разигрување била конечната фаза на Првата македонска кошаркарска лига 2005/06. Разигрувањата започнале на 21 април, а завршиле на 20 мај 2006 година. Четири екипи играле во разигрувањето преку пласманот од Супер лигата. Разигрувањето го освоил Фершпед Работнички и така станал првак на сезоната.

Костур[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
                                 
  1  Фершпед Работнички 89 85 - -  
4  Пелистер 66 71 - -  
  1  Фершпед Работнички 66 82 92 87 - -
  3  Вардар Осигурување 68 67 76 62 - -
2  МЗТ Аеродром 2000 70 65 80 65
  3  Вардар Осигурување 83 71 62 75  

Полуфинале[уреди | уреди извор]

(1) Фершпед Работнички против (4) Пелистер[уреди | уреди извор]

Поради подобар меѓусебен биланс во лигашкиот дел, серијата започнала со 1-0 за Фершпед Работнички.

21 април
2006
19:00
[1][2] Фершпед Работнички 89, Пелистер 66    Спортска сала Градски Парк, Скопје
Четвртини: 23-15, 17-19, 30-16, 19-16
Пое: повеќемина-2 21
Фершпед Работнички води во серијата, 2-0
26 април
2006
19:00
[3][4] Пелистер 71, Фершпед Работнички 85    Спортска сала Младост, Битола МРТ собраниски канал[5]
Четвртини: 21-22, 17-19, 12-26, 21-18
Пое: М. Голубовиќ 18 Пое: Д. Тасовски 22
Фершпед Работнички ја освоил серијата, 3-0

Ова било прва серија во разигрувањата помеѓу овие две екипи.

(2) МЗТ Аеродром 2000 против (3) Вардар Осигурување[уреди | уреди извор]

Поради подобар меѓусебен биланс во лигашкиот дел, серијата започнала со 1-0 за МЗТ Аеродром 2000.

22 април
2006
19:30
[1][2] МЗТ Аеродром 2000 70, Вардар Осигурување 83    Спортска сала Јане Сандански, Скопје МТВ[6]
Четвртини: 18-16, 16-29, 13-19, 23-19
Израмнета серијата, 1-1
26 април
2006
19:30
[3][4] Вардар Осигурување 71, МЗТ Аеродром 2000 65 Пдж  Спортска сала Јане Сандански, Скопје
Четвртини: 22-23, 16-11, 13-9, 8-16Пдж: 12-6
Пое: К. Павловски 18 Пое: М. Деспотовиќ 23
Вардар Осигурување води во серијата, 2-1
29 април
2006
18:00[7]
[8] МЗТ Аеродром 2000 80, Вардар Осигурување 62    Спортска сала Јане Сандански, Скопје
Четвртини: 23-16, 12-15, 27-12, 18-19
Пое: Ј. Петровски 31 Пое: Б. Даскаловски 12
Израмнета серијата, 2-2
6 мај
2006
18:00
[9][10] Вардар Осигурување 75, МЗТ Аеродром 2000 65    Спортска сала Куманово, Куманово МТВ[11]
Четвртини: 17-16, 13-18, 19-18, 26-13
Пое: Т. Грнчаров 16
Ско: К. Павловски 15
Дод: К. Павловски 3
Пое: А. Антиќ 16
Ско: повеќемина-2 6
Дод: Ј. Петровски 6
Вардар Осигурување ја освоил серијата, 3-2

Финале[уреди | уреди извор]

(1) Фершпед Работнички против (3) Вардар Осигурување[уреди | уреди извор]

Поради подобар меѓусебен биланс во лигашкиот дел, серијата започнала со 1-0 за Фершпед Работнички.

10 мај
2006
[12][13] Фершпед Работнички 66, Вардар Осигурување 68    Спортска сала Градски Парк, Скопје
Четвртини: 19-16, 16-18, 24-14, 7-20
Пое: повеќемина-2 14
Ско: Т. Симиќ 5
Дод: М.Ѓуров 3
Пое: К. Павловски 19
Ско: Б. Крстевски 9
Дод: Т. Грнчаров 4
Израмнета серијата, 1-1
13 мај
2006
18:00
[14][15][16] Вардар Осигурување 67, Фершпед Работнички 82    Спортска сала Куманово,[17] Куманово
Гледачи: 1,000
Четвртини: 22-9, 14-27, 12-20, 19-26
Пое: Д. Соколов 17
Ско: К. Павловски 11
Дод: Т. Грнчаров 5
Пое: О. Стојановски 20
Ско: Д. Тасовски 11
Дод: Д. Тасовски 6
Фершпед Работнички води во серијата, 2-1
17 мај
2006
19:00
[18][19][20] Фершпед Работнички 92, Вардар Осигурување 76    Спортска сала Градски Парк, Скопје
Гледачи: 1,000
МТВ[21]
Четвртини: 26-25, 29-16, 18-25, 19-10
Пое: Д. Јовановски 26
Ско: повеќемина-3 8
Дод: повеќемина-2 3
Пое: К. Павловски 21
Ско: Т. Грнчаров 7
Дод: Д. Соколов 7
Фершпед Работнички води во серијата, 3-1
20 мај
2006
20:30
[22][23][24] Вардар Осигурување 62, Фершпед Работнички 87    Спортска сала Јане Сандански, Скопје[25]
Гледачи: 300
Четвртини: 11-19, 15-22, 21-20, 15-26
Пое: Д. Соколов 17
Ско: К. Павловски 8
Дод: И. Саздов 4
Пое: Д. Тасовски 34
Ско: Д. Тасовски 11
Дод: В. Поповиќ 3
Фершпед Работнички ја освоил серијата, 4-1

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Шести пораз на металците во последните седум меча dnevnik.mk 24 април 2006
 2. 2,0 2,1 Вардар изедначи против МЗТ vest.com.mk 25 април 2006
 3. 3,0 3,1 Ф.Работнички обезбеди пласман во финалето dnevnik.mk 28 април 2006
 4. 4,0 4,1 Фершпед Работнички експресно во финалето vest.com.mk 28 април 2006
 5. Ф.Работнички пред пласман во финалето vest.com.mk 26 април 2006
 6. Ф.Работнички и МЗТ почнуваат со предност dnevnik.mk 21 април 2006
 7. Викендов на спортските терени vest.com.mk 29 април 2006
 8. Мајсторка за Вардар и МЗТ dnevnik.mk 2 мај 2006
 9. Вардар во големото финале vest.com.mk 7 мај 2006
 10. Вардар Осигурување ја доби мајсторката dnevnik.mk 8 мај 2006
 11. Кумановска битка на скопските соперници dnevnik.mk 6 мај 2006
 12. Вардар го начна шампионот во Градскиот Парк dnevnik.mk 11 мај 2006
 13. Вардар израмни против шампионот vest.com.mk 11 мај 2006
 14. „Шампионот не греши двапати“. vecer.mk. 15 мај 2006. Посетено на 7 јануари 2019.
 15. Шампионот го возврати ударот во Куманово dnevnik.mk 15 мај 2006
 16. Работнички ја врати предноста на домашен терен vest.com.mk 15 мај 2006
 17. Вардар по прво водство против Работнички vest.com.mk 13 мај 2006
 18. „Ветеранот Јовановски со младешко срце“. vecer.mk. 18 мај 2006. Посетено на 9 јануари 2019.
 19. Шампионот се токми за 13. промоција dnevnik.mk 18 мај 2006
 20. Една победа го дели Работнички од нова титула vest.com.mk 18 мај 2006
 21. Вардар треба да поентира за да ја продолжи трката dnevnik.mk 16 мај 2006
 22. „Ова е веќе видено“. vecer.mk. 22 мај 2006. Посетено на 7 јануари 2019.
 23. Се е исто, само навивачите ги нема dnevnik.mk 22 мај 2006
 24. По 13-ти пат Фершпед Работнички vest.com.mk 22 мај 2006
 25. Шампионот оди на промоција во Аеродром dnevnik.mk 19 мај 2006

Надворешни врски[уреди | уреди извор]