Прва македонска кошаркарска лига 2000/01 - Разигрување

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Првата македонска кошаркарска лига 2000/01 - Разигрување била конечната фаза на Првата македонска кошаркарска лига 2000/01. Разигрувањата започнале на 10 април, а завршиле на 13 мај 2001 година. Шест екипи играле во разигрувањето преку пласманот од регуларниот дел на сезоната. Разигрувањето го освоил Работнички и така станал првак на сезоната.

Костур[уреди | уреди извор]

  Четвртфинале     Полуфинале     Финале
                                         
        1  Работнички ?? -  
  4  Куманово ?? 73 -     5  Жито Вардар ?? -    
  5  Жито Вардар ?? 78 -         1  Работнички 80 59 ?? - -
      3  МЗТ Аеродром 2000 72 49 ?? - -
        2  Никол Ферт 59 61    
  3  МЗТ Аеродром 2000 ?? - -     3  МЗТ Аеродром 2000 68 62  
  6  Неметали Огражден ?? - -  

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

(3) МЗТ Аеродром 2000 против (6) Неметали Огражден[уреди | уреди извор]

Поради подобар меѓусебен биланс во лигашкиот дел, серијата започнала со 1-0 за МЗТ Аеродром 2000.

10 април
2001
[1] МЗТ Аеродром 2000 vs. Неметали Огражден    Спортска сала Јане Сандански, Скопје
МЗТ Аеродром 2000 ја освоил серијата, 2-0

(4) Куманово против (5) Жито Вардар[уреди | уреди извор]

10 април
2001
[1] Куманово vs. Жито Вардар    Спортска сала Куманово, Куманово
Жито Вардар води во серијата, 1-0
12 април
2001
[2][3] Жито Вардар 78, Куманово 73    Спортска сала Гемиџии, Велес
Четвртини: 29-30, 12-18, 23-15, 14-10
Пое: Д. Тасов 20 Пое: повеќемина-2 20
Жито Вардар ја освоил серијата, 2-0

Полуфинале[уреди | уреди извор]

(1) Работнички против (5) Жито Вардар[уреди | уреди извор]

Поради подобар меѓусебен биланс во лигашкиот дел, серијата започнала со 1-0 за Работнички.

18 април
2001
[4] Работнички vs. Жито Вардар    Спортска сала Градски Парк, Скопје
Работнички ја освоил серијата, 2-0

(2) Никол Ферт против (3) МЗТ Аеродром 2000[уреди | уреди извор]

Поради подобар меѓусебен биланс во лигашкиот дел, серијата започнала со 1-0 за Никол Ферт.

19 април
2001
19:00[5]
[6][7][8] Никол Ферт 59, МЗТ Аеродром 2000 68    Спортска сала Младост, Гостивар
Судии: Марјан Стојовски, Данчо Ивановски
МТВ 2
Четвртини: 13-21, 15-16, 16-12, 15-19
Пое: Ѓ. Књазев 13
Ско: М. Мишунов 7
Дод: Б. Јоловиќ 2
Пое: Л. Ор 20
Ско: Л. Ор 10
Дод: Т. Гечевски 2
Израмнета серијата, 1-1
22 април
2001
[9] МЗТ Аеродром 2000 62, Никол Ферт 61    Спортска сала Јане Сандански, Скопје
МЗТ Аеродром 2000 ја освоил серијата, 2-1

Финале[уреди | уреди извор]

(1) Работнички против (3) МЗТ Аеродром 2000[уреди | уреди извор]

6 мај
2001
19:00[10]
[11][12] Работнички 80, МЗТ Аеродром 2000 72    Спортска сала Градски Парк, Скопје
Пое: Ѓ. Чековски 24
Ско: Т. Симиќ 8
Дод: М. Куртовиќ 7
Пое: Л. Ор 18
Ско: Т. Гечевски 8
Дод: М. Србиновски 3
Работнички води во серијата, 1-0
10 мај
2001
[13][14] МЗТ Аеродром 2000 49, Работнички 59    Спортска сала Јане Сандански, Скопје
Четвртини: 8-15, 10-8, 16-18, 15-18
Пое: Л. Ор 21
Ско: Л. Ор 9
Дод: Ѓ. Војновиќ 2
Пое: Т. Симиќ 17
Ско: Т. Симиќ 9
Дод: М. Куртовиќ 6
Работнички води во серијата, 2-0
13 мај
2001
19:00[13]
[15] Работнички vs. МЗТ Аеродром 2000    Спортска сала Градски Парк, Скопје
Работнички ја освоил серијата, 3-0

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 "Металците" полуфиналисти, Велешани славеа во Куманово vest.com.mk 12 април 2001
 2. Куманово последен полуфиналист dnevnik.com.mk 14 април 2001
 3. Велешани преку Куманово до Работнички vest.com.mk 14 април 2001
 4. Работнички најлесно досега до финалето vest.com.mk 20 април 2001
 5. И Николферт и МЗТ со императивот победа dnevnik.com.mk 19 април 2001
 6. МТВ 2 (30 март 2020). „NIKOLFERT - MZT (19.04.2001)“. канал Stari Natprevari на Youtube. Посетено на 4 април 2020.
 7. МЗТ првпат го победи Николферт, но во клучен момент од сезонава dnevnik.mk 21 април 2001
 8. "Металците" стигнаа до израмнување во Гостивар vest.com.mk 21 април 2001
 9. Подарок финале за МЗТ 2000 vest.com.mk 24 април 2001
 10. Кошаркарски спектакл утре во "Градски парк" dnevnik.com.mk 5 мај 2001
 11. "Инјекција" од Куртовиќ и од Веселиновски за победа на Работнички dnevnik.mk 8 мај 2001
 12. Продолжението на Работнички му донесе водство vest.com.mk 8 мај 2001
 13. 13,0 13,1 Работнички на една победа до осмата титула dnevnik.mk 12 мај 2001
 14. Трагедија и безредија vest.com.mk 12 мај 2001
 15. Работнички по осми пат шампион vest.com.mk 15 мај 2001

Надворешни врски[уреди | уреди извор]