ОУ „Тихомир Милошевски“ - Ново Село

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Тихомир Милошевски“

Место
Општина: Ѓорче Петров
Наречено по: Тихомир Милошевски
Нас. место: Ново Село (Скопско)
Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации
Мреж. место ооу-тихомирмилошевски-скопје.мкд/

ОУ „Тихомир Милошевски“ — основно училиште во Ново Село, Општина Ѓорче Петров. Основано е во 1956 г., има голема сала кое е подарок од месните власти со 2 пресоблекувални, трибини, и голем терен на кој може да се одржува натпревари во мал фудбал, ракомет и кошарка.

Наречено е во чест на народниот херој, Тихомир Милошевски (1915-1984), командант од НОВ, а подоцна, и генерал-мајор на ЈНА.

Учество на натпревари[уреди | уреди извор]

Учениците на Тихомир Милошевски имаат учествувано на голем број натпревари (математички и спортски) на кој имаат заземено убави места, т.е. I, II, III и други места.

Освоени награди[уреди | уреди извор]

Училиштето што има победено на повеќето натправари, особено во мал фудбал, дури станаа двократни победители (I место). Првиот пат станаа победители со победата над екипата на ОУ „Петар Поп Арсов“ на пенали. Голманот на тогашната екипа бил прогласен за најдобар голман на турнирот. Вториот пат „Тихомир Милошевски“ повторно победиле и повторно со победа над екипата на ОУ „Петар Поп Арсов“ со само 1 гол разлика. Екипата била истата која победила и на претходниот турнир.Еден ученик има добиено I место на математички натпревар, две трети места и 5 четврти (на неколку математички направари).

Галерија[уреди | уреди извор]

Спортската сала Христо Батанџиев.JPG

Надворешни врски[уреди | уреди извор]