КК Бест

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
КК Бест
Лига/
Основан2012; пред 8 години (2012)
Распаднат24 август 2016; пред 4 години (2016-08-24)
МестоГевгелија
Бои на клуботцрвена и црна
         
ПретседателЃорѓи Глигоров (последен)
ТренерВладимир Мирковски (последен)
Позиција 2015/16
(Прва Лига Мажи)
(последна)
8ми (отпаднати)
Првацинема
Дресови
Kit body unknown.png
Домашен jersey
Team colours
Домашен
Kit body unknown.png
Гостински jersey
Team colours
Гостински


КК Бест е поранешен кошаркарски клуб од Гевгелија, Македонија. Клубот натпреварите на домашен терен ги играл во спортската сала "26 Април".

Историја[уреди | уреди извор]

Клубот се натпреварувал во Втората лига како и еднаш во Првата лига во сезоната 2015/16 кога завршил на последното место и отпаднал. За престојната сезона, клубот го откажал учеството во Втората лига и се распаднал.[1][2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]