КК Блокотехна

Од Википедија — слободната енциклопедија
КК Блокотехна НБ
ЛигаМакедонска прва лига
Основанјануари 2016; пред 8 години (2016-01)
Распаднатјуни 2019; пред 4 години (2019-06)
МестоГевгелија
Бои на клуботцрвена и бела
         
ПретседателДраган Ристов
ТренерМарјан Илиевски
СопственикТоме Главчев
Позиција 2017/18Полуфинале
Супер лига 3ти
Прваци1 БИБЛ
Дресови
Домашен jersey
Team colours
Домашен
Гостински jersey
Team colours
Гостински


КК Блокотехна НБ - кошаркарски клуб од Гевгелија, Македонија. Клубот натпреварите на домашен терен ги играл во спортската сала НБ Ноел во близина на Гевгелија.

Историја[уреди | уреди извор]

Клубот бил основан во декември 2016 година.[1] Клубот ги пратил своите играчи на позајмица во второлигашот Радовиш за доигрување на вториот дел од сезоната 2016/17.[2][3] Откако Радовиш обезбедил пласман во Првата лига, по пат на договор му го отстапил своето место на Блокотехна.[4][5] Блокотехна, во својата втора сезона од нејзиното постоење, ја освоила Балканската лига 2018/19. Во истата сезона клубот како домаќин беше финалист во купот на Македонија. Во јуни 2019 година, гевгелиските клубови Блокотехна и Кожув најавија кадарно и финансиски да се соединат.[6][7] Меѓутоа, клубот беше ликвидиран истата година.[8][9] Во април 2020 година, на Велигден, неговата управа најавила обновување на клубот и враќање на кошаркарската сцена.[10][11]

Последен состав (2018/19)[уреди | уреди извор]

Тренер: Марјан Илиевски.

број име висина
(см)
позиција години националност пристигнал
во (година)
претходен клуб
22 Данило Мијатовиќ 206 Крилен центар
/ Центар
35  Србија 2017 МЗТ Аеродром
10 Марјан Младеновиќ 180 Разигрувач 31 Македонија Македонија 2017 Радовиш (вратен од позајмица)
19 Горан Главчев 191 Бек 25 Македонија Македонија 2017 Радовиш (вратен од позајмица)
9 Димитар Делипетров 202 Центар /
Крилен центар
27 Македонија Македонија 2018 Струмица
23 Војче Лефкоски 193 Бек /
Крилен центар
28 Македонија Македонија 2018 АВ Охрид
8 Петар Николиќ 189 Бек 25 Македонија Македонија
 Србија
2018 Работнички
28 Стеван Глигоријевиќ 205 Крилен центар 22  Србија
Македонија Македонија
2018 АВ Охрид
6 Димитар Лазаревски 179 Разигрувач 20 Македонија Македонија 2017 Струмица
14 Илија Колев 195 Крило 22 Македонија Македонија 2017 Кожув
18 Александар Колев 195 Крилен центар 19 Македонија Македонија 2017 Кожув
0 Брендон Пен 203 Крилен центар 29  САД 2018 КР Рејкјавик Исланд
17 Божо Ѓумиќ 208 Центар /
Крилен центар
27  Србија 2019 Хелиос Санс Словенија
1 Кенет Фандербурк 193 Бек 27  САД 2019 Фени Индустри
2 Павле Михајлоски 195 Крило 20 Македонија Македонија 2019 Вардар

Извор: Македонска Кошаркарска Федерација Архивирано на 6 април 2019 г. eurobasket.com

Успеси[уреди | уреди извор]

 • БИБЛ (1): Шампион 2018/19.
 • Домашно првенство: полуфинале 2017/18 , 2018/19
 • Куп: финалист 2018/19

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Главчев почнува нова кошаркарска приказна – Блокотехна“. ekipa.mk. 9 јануари 2017. Посетено на 4 јули 2017.
 2. „Замина Гоцевски, следни на ред, Главчев, Цветковски...“. sportmedia.mk. 9 јануари 2017. Посетено на 18 јануари 2017.
 3. „„Пола" Кожув (ќе) се пресели во Радовиш“. sport.com.mk преку vesti.mk. 10 јануари 2017. Посетено на 18 јануари 2017.[мртва врска]
 4. „Блокотехна – нов кошаркарски прволигаш“. ekipa.mk. 3 јули 2017. Посетено на 4 јули 2017.
 5. „Блокотехна би играла во втората АБА лига“. sportmedia.mk. 3 јули 2017. Посетено на 4 јули 2017.
 6. „Гевгелија добива моќен прволигаш: Се фузираа Блокотехна и Кожув“. ekipa.mk преку web.archive.org. 13 јуни 2019. Архивирано од изворникот на 2019-08-23. Посетено на 23 август 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 7. „Се фузираа Кожув и Блокотехна, Гевгелија добива моќен кошаркарски клуб“. gol.mk преку web.archive.org. 13 јуни 2019. Посетено на 23 август 2019.
 8. „КК Ангели прифати – ќе игра во Првата лига“. ekipa.mk преку web.archive.org. 23 август 2019. Архивирано од изворникот на 2019-08-23. Посетено на 23 август 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 9. „Ангели ја прифати поканата за Прва лига: Се чека „зелено светло" за салата“. sportmedia.mk преку web.archive.org. 23 август 2019. Посетено на 23 август 2019.
 10. „Блокотехна се враќа на кошаркарската сцена, веднаш донација од 200.000 денари“. ekipa.mk преку web.archive.org. 19 април 2020. Архивирано од изворникот на 2020-04-19. Посетено на 19 април 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 11. „Блокотехна го возобнови кошаркарскиот клуб, великодушна донација за нов почеток“. gol.mk преку web.archive.org. 19 април 2020. Архивирано од изворникот на 2020-04-19. Посетено на 19 април 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]