КК АВ Охрид

Од Википедија — слободната енциклопедија
КК АВ Охрид
ЛигаПрва лига мажи
Основан2015; пред 8 години (2015)
Распаднат30 септември 2019; пред 4 години (2019-09-30)
МестоОхрид
Бои на клуботсина, бела и жолта
              
Позиција 2018/1910ти
Прваци1 Втора Лига Мажи
Дресови
Домашен jersey
Team colours
Домашен
Гостински jersey
Team colours
Гостински


КК АВ Охрид - поранешен македонски кошаркарски клуб со седиште во Охрид. Клубот бил учесник во три сезони во Првата македонска кошаркарска лига.

Историја[уреди | уреди извор]

Клубот АВ Охрид бил основан во 2015 година и требал за започне да се натпреварува во Третата лига. Но поради замената на местата со Црн Дрим (кој бил второлигаш), АВ Охрид обезбедил второлигашки статус.[1] Во деби сезоната во Втората лига 2015/16, клубот го освоил првото место и добил право да учествува во Првата лига.

На 30 септември 2019, на пет дена пред планираниот почеток на сезоната 2019/20, управата на АВ Охрид најавила распаѓање на клубот поради финансиски проблеми.[2][3]

Постигнувања[уреди | уреди извор]

Состав 2018/19[уреди | уреди извор]

број име висина см позиција години националност пристигнал
во (година)
претходен клуб
3 Антонио Донески 180 Бек 23 Македонија Македонија 2015 Mладински состав
24 Петар Бојоски 194 Крилен центар 26 Македонија Македонија 2015 Тетекс
11 Оливер Двојаковски 204 Центар 22 Македонија Македонија 2018 Бетанзос Шпанија
9 Христијан Стојаноски 190 Бек 20 Македонија Македонија 2017 Mладински состав
0 Георги Зафиров 194 Бек 21 Македонија Македонија 2017 Академија ФМП
15 Габриел Коскоски 203 Крилен центар 20 Македонија Македонија 2018 Mладински состав
1 Михаeл Ценоски 25 Македонија Македонија 2018 Тетекс
7 Андреј Анастасов 192 Бек 21 Македонија Македонија 2018 Карпош Соколи 2000
14 Благој Димитриев 200 Центар 18 Македонија Македонија 2018 Mладински состав
5 Христијан Кузмановски 19 Македонија Македонија 2019 Mладински состав
28 Никола Анастасовски 18 Македонија Македонија 2019 Mладински состав
Иван Волкановски 205 Центар 19 Македонија Македонија 2019 Вардар
Андреј Настовски 205 Центар 18 Македонија Македонија 2019 МЗТ Аеродром (позајмен)
8 Лука Милојевиќ 193 Бек 27  Србија 2018 Ермис Агиас Грција
2 Миљан Дрекаловиќ 202 Крилен центар 27  Србија 2019 Костанца Романија
12 Александар Андријевиќ 212 Центар 28  Србија 2019 Здравље Србија

Извор:Македонска Кошаркарска Федерација Архивирано на 6 април 2019 г. eurobasket.com

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Билтен бр.1 Сезона 2015/2016 - Сениорски лиги“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација. 7 септември 2015. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-03-04. Посетено на 15 септември 2016.
  2. „Шок: Згасна АВ Охрид, на пет дена до стартот на сезоната!“. ekipa.mk преку web.archive.org. 30 септември 2019. Посетено на 1 октомври 2019.
  3. „НА ПЕТ ДЕНА ПРЕД СТАРТОТ: Чекавме силен АВ Охрид, а клубот „потона". sportmedia.mk преку web.archive.org. 30 септември 2019. Посетено на 1 октомври 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]