БИБЛ сезона 2018/19

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Балканска Лига 2018/19
Лига БИБЛ
Спорт Кошарка
Временски период 16 октомври 2018 - 20 март 2019 (Регуларен дел)
6 - 7 април 2019 (Завршен турнир)
Број на тимови 8
2018/19
Сезонски шампиони Македонија Блокотехна НБ
  вице-прваци Албанија Теута
Балканска Лига сезони

← 2017/18

2019/20 →

БИБЛ сезоната 2018/19 - 11. издание на Балканската Кошаркарска Лига. Сезоната започнала на 16 октомври 2018 година, а завршила на 7 април 2019 година.

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Држава Град
Академик Бултекс 99 Бугарија Бугарија Пловдив
Берое Стара Загора
Башкими Косово Косово Призрен
З Мобиле Приштина1 Приштина
Блокотехна НБ Македонија Македонија Гевгелија
Кожув
Барси Атирау Казахстан Казахстан Атирау
Теута Албанија Албанија Драч

1 З Мобиле Приштина го откажало своето учество во натпреварувањето без одигран натпревар.[1]

Формат[уреди | уреди извор]

Регуларен дел[уреди | уреди извор]

Во регуларниот дел екипите билe во лига составена од осум екипи. Секоја екипа играла против екипите во групата на дома и на гости. Првите четири екипи во лигата обезбедиле пласман на завршниот турнир наречен СИГАЛ-УНИКА Фајнал Фор поради спонзорски причини.[2]

Завршен турнир[уреди | уреди извор]

Екипите кои завршиле од првото до четвртото место во лигата, преку принципот 1-4 и 2-3, играле полуфинале и така биле одлучени двата учесници за финалето. Победникот во финалето го одлучил првакот на сезоната 2018/19.

Регуларен дел[уреди | уреди извор]

     Пласман на Завршниот турнир

Табела[уреди | уреди извор]

Екипа Нат Поб Пор Д.К. П.К. Раз Пое Забелешка
1. Бугарија Берое 12 11 1 1156 925 + 231 23
2. Македонија Блокотехна НБ 12 9 3 1029 905 + 124 21
3. Бугарија Академик Бултекс 99 12 8 4 1067 910 + 157 20 1-1; + 13
4. Албанија Теута 12 8 4 953 977 - 24 20 1-1; - 13
5. Македонија Кожув 12 3 9 918 984 - 66 15
6. Косово Башкими 12 2 10 889 1162 - 273 14
7. Казахстан Барси Атирау 12 1 11 859 1008 - 149 13

Резултати[уреди | уреди извор]

Дома \ Гости АКА БАР БАШ БЕР БЛО КОЖ ТЕУ
Академик Бултекс 99 81-67 109-59 86-95 82-77 88-57 89-73
Барси Атирау 61-102 81-75 60-78 70-83 73-82 76-81
Башкими 65-105 85-84 77-107 77-92 80-76 83-101
Берое 92-74 100-68 133-80 91-81 69-62 108-65
Блокотехна НБ 89-74 85-72 96-70 100-104 89-85 90-62
Кожув 86-91 83-76 90-74 85-94 57-77 85-94
Теута 89-86 73-71 88-64 87-85 61-70 79-70

Завршен турнир[уреди | уреди извор]

Костур[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
 Бугарија Берое 68  
 Албанија Теута 80  
 
      Албанија Теута 68
   Македонија Блокотехна НБ 82
Трето место
 Македонија Блокотехна НБ 79   Бугарија Берое   57
 Бугарија Академик Бултекс 99 74    Бугарија Академик Бултекс 99   86

Полуфинале[уреди | уреди извор]

6 април 2019
17:00
Извештај Блокотехна НБ Македонија 79 – 74 Бугарија Академик Бултекс 99    Спортска сала Фети Борова, Тирана
Гледачи: 50
Судии: Харис Биједиќ, Гентиан Цици, Стелиос Симеонидес
Четвртини: 16−19, 25-21, 21-17, 17-17
Пое: М. Младеновиќ 22
Ско: Б. Ѓумиќ 9
Аси: П. Николиќ 4
Пое: В. Бачев, М. Витковиќ 16
Ско: Н. Вујовиќ 9
Аси: В. Бачев 5
6 април 2019
19:30
Извештај Берое Бугарија 68 – 80 Албанија Теута    Спортска сала Фети Борова, Тирана
Гледачи: 200
Судии: Александар Милојевиќ, Огњен Јокиќ, Диамантис Лортос
Четвртини: 20−20, 18-25, 22-12, 8-23
Пое: К. Франкамп 26
Ско: А. Георгиев 8
Аси: К. Франкамп 5
Пое: К. Вилсон 20
Ско: Е. Хисенаголи 10
Аси: К. Вилсон 9

Трето место[уреди | уреди извор]

7 април 2019
16:00
Извештај Берое Бугарија 57 – 86 Бугарија Академик Бултекс 99    Спортска сала Фети Борова, Тирана
Гледачи: 50
Судии: Александар Милојевиќ, Гентиан Цици, Диамантис Лортос
Четвртини: 20−17, 14-30, 15-17, 8-22
Пое: Т. Когинс 13
Ско: Т. Џенингс 11
Аси: К. Франкамп, П. Милер 4
Пое: А. Груев 21
Ско: П. Олисемека, Н. Вујовиќ 9
Аси: А. Груев, Т. Френклин Јр. 4

Финале[уреди | уреди извор]

7 април 2019
19:00
Извештај Албанија Теута 68 – 82 Македонија Блокотехна НБ    Спортска сала Фети Борова, Тирана
Гледачи: 200
Четвртини: 9−25, 21-17, 15-28, 23-12
Пое: Ј. Хамати 18
Ско: Е. Хисенаголи 10
Аси: К. Браун 5
Пое: Б. Пен 31
Ско: Б. Ѓумиќ 10
Аси: М. Младеновиќ 8

Победнички состав[уреди | уреди извор]

име позиција националност
Данило Мијатовиќ Крилен центар
/ Центар
 Србија
Марјан Младеновиќ Разигрувач Македонија Македонија
Горан Главчев Бек Македонија Македонија
Димитар Делипетров Центар /
Крилен центар
Македонија Македонија
Војче Лефкоски Бек /
Крилен центар
Македонија Македонија
Петар Николиќ Бек Македонија Македонија
 Србија
Стеван Глигоријевиќ Крилен центар  Србија
Македонија Македонија
Димитар Лазаревски Разигрувач Македонија Македонија
Илија Колев Крило Македонија Македонија
Александар Колев Крилен центар Македонија Македонија
Брендон Пен Крилен центар  САД
Божо Ѓумиќ Центар /
Крилен центар
 Србија

Балканска Лига 2018/19
Прваци
Блокотехна НБ 1. титула

Главен тренер

Помошник тренер

  • Македонија Илија Ефтимов

Признанија[уреди | уреди извор]

Најкорисен играч на сезоната[уреди | уреди извор]

Играч Екипа Навод
Србија Данило Мијатовиќ Македонија Блокотехна НБ [3]

Најдобра петорка[уреди | уреди извор]

Играч Позиција Екипа Навод
САД Си Џеј Вилсон Бек Албанија Теута [4]
САД Конер Франкамп Бугарија Берое
САД Даишон Најт Бугарија Академик Бултекс 99
Србија Данило Мијатовиќ Центар Македонија Блокотехна НБ
Албанија Ендрит Хисеаголи Албанија Теута

Почесно споменување[уреди | уреди извор]

Играч Заслуга Екипа Навод
САД Џордан Капс 27.5 поени Косово Башкими [4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „KB Z Mobile Prishtina will not be a part of the Balkan League this season“. balkanleague.net. 3 јануари 2019. Посетено на 4 јануари 2019.
  2. „SIGAL UNIQA Balkan League Final 4 to take place in Tirana“. balkanleague.net. 11 март 2019. Посетено на 13 март 2019.
  3. „Danilo Mijatovic is the MVP of the season“. balkanleague.net. 7 април 2019. Посетено на 8 април 2019.
  4. 4,0 4,1 „The top 5 of the Balkan League Regular season“. balkanleague.net. 2 април 2019. Посетено на 6 април 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]