Втора македонска кошаркарска лига 2012/13

Од Википедија — слободната енциклопедија
Втора македонска кошаркарска лига 2012/13
Лига Втора македонска кошаркарска лига
Спорт кошарка
Временски период 27 октомври 2012 - 20 април 2013
Број на екипи 9
2012/13
Сезонски прваци Апаве
  вицепрваци Карпош Соколи 2000
Сезони на Втора македонска кошаркарска лига

← 2011/12

2013/14 →

Втората македонска кошаркарска лига 2012/13 било 21. издание на Втората македонска кошаркарска лига. Сезоната започнала на 27 октомври 2012 година, а завршила на 20 април 2013 година. Во оваа сезона првак бил Апаве.

Екипи[уреди | уреди извор]

Местоположба на екипите во сезоната 2012/13
Екипа Град Сала
Ангели Скопје Училишна сала Независна Македонија
Апаве Скопје Борис Трајковски1
Бест Гевгелија 26 Април
Водњански Лисици Скопје СРЦ Кале (мала сала) 2
Гоце Делчев Штип Јордан Мијалков
Карпош Соколи 2000 Скопје Борис Трајковски
Колибри / Лихнидос3 Охрид Билјанини Извори
Неготино Неготино Младост
Тетекс ТТК Тетово Училишна сала Никола Штејн
  • Ултимејт Баскет се откажал од натпреварувањето

1 Апаве одиграл еден натпревар во салата Независна Македонија како домашна екипа.

2 Водњански Лисици во првата полусезона настапувал во Јане Сандански како домашна екипа.

3 Лихнидос до шестото коло настапувал под името Колибри.

Табела[уреди | уреди извор]

     Екипи кои напреднале во Првата лига мажи
     Екипа која отпаднала во Третата лига мажи
Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови Забелешка
1. Апаве 14 2 1154 918 + 236 30
2. Карпош Соколи 2000 12 4 1264 1030 + 234 28
3. Ангели 10 6 1178 1201 - 23 26
4. Гоце Делчев 9 7 1283 1214 + 69 25
5. Водњански Лисици 7 8 1054 1021 + 33 22 1-1; +1
6. Бест 6 10 1103 1182 - 72 22 1-1; -1
7. Лихнидос 6 10 1063 1168 - 105 21 1-1; +2
8. Тетекс ТТК 6 9 1015 1110 - 95 21 1-1; -2
9. Неготино 1 15 616 886 - 270 101

1 Неготино бил казнет со седум бодови поради седум неодиграни натпревари.

Извор: Македонска Кошаркарска Федерација преку web.archive.org

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]