Прва македонска кошаркарска лига 2012/13

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прва лига мажи
Поединости за натпреварувањето
Сезона 2012/13
Екипи 9 (8+1)
Одиграни натпревари 101 (вкупно)
56 (Прва лига)
6 (Плеј-аут)
30 (Супер лига)
9 (Разигрување)
Временски период 27 октомври 2012 - 9 март 2013 (Прва лига)
20 март - 8 мај 2013 (Супер лига)
11 - 26 мај 2013 (Разигрување)
ТВ Канал 5+
Конечни места
Првак МЗТ Аеродром (2. титула)
Вицепрвак Кожув (1. финале)
Полуфиналисти Фени Индустри
Работнички
Признанија
МВП на сезоната Македонија Дамјан Стојановски (МЗТ Аеродром)
МВП на финалето Македонија Тодор Гечевски (МЗТ Аеродром)
Статистички предводници
Поени Македонија Александар Костоски (Куманово 2009)
20,7
Скокови Србија Урош Луковиќ (Куманово 2009)
9,9
Додавања Македонија Горан Самарџиев (Фени Индустри)
4,3
Рекорди
Најголема домашна победа Работнички 108–59 Пелистер Спорт
Најголема гостинска победа Вардар 60–98 Работнички
Победничка серија 10 натпревари
МЗТ Аеродром
Губитничка серија 9 натпревари
Пелистер Спорт
2011/12
2013/14

Првата македонска кошаркарска лига 2012/13 - 21. издание на Првата македонска кошаркарска лига. Во оваа сезона првак бил МЗТ Аеродром.

Унапредување и отпаѓање[уреди | уреди извор]

Пред почетокот на сезоната 2012/13

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2011/12

Екипа која отпаднала од Првата кошаркарска лига 2011/12

Распадната екипа

По крајот на сезоната 2012/13

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2012/13

Екипа која отпаднала од Првата кошаркарска лига 2012/13

1 Милениум и АБА Струмица се фузирале

Учесници[уреди | уреди извор]

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град Сала
Вардар Скопје СРЦ Кале (мала сала)
Кожув Гевгелија Спортска сала 26 Април
Куманово 2009 Куманово Спортска сала Куманово
Лирија Скопје Училишна сала „Дитурија“
МЗТ Аеродром Скопје Спортски центар Борис Трајковски
Пелистер Спорт Битола Спортска сала Младост
Работнички Скопје Спортска сала Градски Парк
Струмица Струмица Спортска сала Парк
Фени Индустри Кавадарци Спортска сала Јасмин

Тренери[уреди | уреди извор]

Екипа Главен тренер
Вардар Македонија Бранко Андриевски[1]
Кожув Македонија Марјан Србиновски[2]
Куманово 2009 Србија Љубисав Луковиќ[3]
Лирија Македонија Марјан Илиевски[4]
МЗТ Аеродром Словенија Алеш Пипан[2]
Пелистер Спорт Македонија Благој Печалов[5]
Работнички Македонија Емил Рајковиќ[6]
Струмица Македонија Златко Зетов[1]
Фени Индустри Македонија Љупчо Малинков[7]

Тренерски смени[уреди | уреди извор]

Забелешка: Оваа тебела е нецелосна

Екипа Во заминување Заминување од функција Во доаѓање Пристигнување на функција
Претсезонски
Кожув Србија Горан Вркиќ Македонија Марјан Србиновски 18.09.2012[8][9][10]
Сезонски
Работнички Македонија Марјан Лазовски 17.12.2012[11][12] Македонија Емил Рајковиќ 08.01.2013[13]
Фени Индустри Македонија Емил Рајковиќ 06.01.2013[14] Црна Гора Миодраг Кадија 11.01.2013[15][16]
Фени Индустри Црна Гора Миодраг Кадија 20.04.2013 Македонија Љупчо Малинков 20.04.2013[17][18]

Прва лига[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

     Екипи кои продолжиле во Супер лигата
     Екипи кои играле во Плеј-аутот
Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови Забелешка
1 Кожув 11 3 1153 1025 + 128 25 1-1; +6
2 Лирија 11 3 1131 1018 + 113 25 1-1; -6
3 Фени Индустри 10 4 1148 1071 + 77 24
4 Куманово 2009 8 6 1183 1113 + 70 22
5 Работнички 7 7 1210 1069 + 141 21
6 Струмица 6 8 1118 1115 + 3 20
7 Вардар 2 12 943 1190 - 247 16
8 Пелистер Спорт 1 13 915 1200 - 285 15
 • МЗТ Аеродром не учествувал во Првата Лига бидејќи се натпреварувал во АБА Лигата

Резултати[уреди | уреди извор]

Победа
Пораз
Дома-гости ВАР КОЖ КУМ ЛИР ПЕЛ РАБ СТР ФЕН
Вардар 65-86 74-89 74-81 67-64 60-98 69-66 64-78
Кожув 82-60 100-92 74-67 79-44 76-62 77-79 85-79
Куманово 2009 87-65 86-72 78-79 92-77 83-70 95-86 76-71
Лирија 83-60 79-78 78-64 100-66 96-60 88-82 64-72
Пелистер Спорт 89-80 72-82 77-94 68-82 59-82 55-68 74-100
Работнички 110-69 84-92 84-75 73-70 108-59 99-66 74-78
Струмица 90-72 83-91 87-81 68-73 81-53 101-96 76-77
Фени Индустри 87-74 73-79 93-91 81-91 85-58 85-80 89-85

Играч на колото[уреди | уреди извор]

Коло Играч Екипа Индекс
1. Македонија Ивица Димчевски Куманово 2009 38
2. Србија Александар Јевџиќ Струмица 32
3. Србија Драган Керкез Вардар 34
4. Македонија Ивица Димчевски (2) Куманово 2009 32
5. Србија Немања Јелесијевиќ Работнички 30
6. Србија Немања Јелесијевиќ (2) Работнички 34
7. Србија Урош Луковиќ Куманово 2009 38
8. Србија Немања Јелесијевиќ (3) Работнички 33

Коло Играч Екипа Индекс
9. Црна Гора Балша Радуновиќ Лирија 38
10. Србија Александар Калањ Пелистер Спорт 36
11. Македонија Бојан Трајковски Фени Индустри 40
12. Србија Немања Јелесијевиќ (4) Работнички 37
13. Црна Гора Балша Радуновиќ (2) Лирија 36
14. Црна Гора Балша Радуновиќ (3)
Србија Миладин Пековиќ
Лирија
Кожув
34

Извор: basketball.org.mk Архивирано на 27 април 2016 г.

Плеј–аут[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

     Екипи кои опстанале во Првата Лига
     Екипа која испаднала во Втората Лига
Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови
1 Струмица 8 10 1435 1429 + 6 26
2 Пелистер Спорт 4 14 1218 1483 - 265 22
3 Вардар 3 17 1254 1524 - 270 21

Резултати[уреди | уреди извор]

Дома-гости ВАР ПЕЛ СТР
Вардар 69-74 80-85
Пелистер Спорт 76-81 79-77
Струмица 99-81 56-74

Супер лига[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

     Екипи кои продолжиле во разигрувањето
Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови
1 МЗТ Аеродром 9 1 924 800 + 124 19
2 Кожув 7 3 797 769 + 28 17
3 Работнички 5 5 823 813 + 10 15
4 Фени Индустри 4 6 850 842 + 8 14
5 Куманово 2009 4 6 842 908 - 66 14
6 Лирија 1 9 813 917 - 104 11

Резултати[уреди | уреди извор]

Дома-гости КОЖ КУМ ЛИР МЗТ РАБ ФЕН
Кожув 91-86 91-64 83-80 59-66 87-86
Куманово 2009 79-91 95-87 78-92 88-86 91-86
Лирија 83-87 85-78 80-93 81-89 80-89
МЗТ Аеродром 77-71 112-75 93-85 100-85 98-77
Работнички 71-73 82-83 106-92 74-86 83-78
Фени Индустри 77-64 96-89 96-76 82-93 73-81

Играч на колото[уреди | уреди извор]

Коло Играч Екипа Индекс
1. Србија Урош Луковиќ Куманово 2009 47
2. Црна Гора Балша Радуновиќ Лирија 33
3. САД Ентони Ли Дивејн Куманово 2009 34
4. Македонија Дамјан Стојановски МЗТ Аеродром 33
5. САД Ентони Ли Дивејн (2) Куманово 2009 26
6. Србија Урош Луковиќ (2) Куманово 2009 36
7. САД Ноа Далман МЗТ Аеродром 40
8. Црна Гора Балша Радуновиќ (2) Лирија 34
9. Македонија Дамјан Стојановски (2)
САД Ентони Ли Дивејн (3)
МЗТ Аеродром
Куманово 2009
33
10. Македонија Александар Костоски Куманово 2009 29

Извор: basketball.org.mk Архивирано на 27 април 2016 г.

Разигрување[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
                                   
  1  МЗТ Аеродром 101 84 - -  
4  Фени Индустри 84 77 - -  
  1  МЗТ Аеродром 73 89 72 93 - - -
  2  Кожув 57 81 44 89 - - -
2  Кожув 79 87 78 -
  3  Работнички 73 95 72 -  
Победник во
Првата лига 2012/13
МЗТ Аеродром 2. титула

Македонски клубови во меѓународните натпреварувања[уреди | уреди извор]

Екипа Натпреварување Фаза
МЗТ Аеродром АБА лига Регуларна сезона (7.)
Куманово 2009 БИБЛ Полуфинале
Кожув БИБЛ Втора групна фаза

Статистика[уреди | уреди извор]

Признанија[уреди | уреди извор]

Назив Играч Екипа
Најкорисен играч на финалето Македонија Тодор Гечевски МЗТ Аеродром
Најкорисен играч на сезоната Македонија Дамјан Стојановски МЗТ Аеродром
Бек на сезоната Македонија Дамјан Стојановски МЗТ Аеродром
Крило на сезоната САД Сомалија Мохамед Абукар Работнички
Центар на сезоната Србија Урош Луковиќ Куманово 2009
Домашен играч на сезоната Македонија Дамјан Стојановски МЗТ Аеродром
Босман играч на сезоната Србија Урош Луковиќ Куманово 2009
Не-босман играч на сезоната САД Сомалија Мохамед Абукар Работнички
Одбранбен играч на сезоната Србија Урош Луковиќ Куманово 2009
Тренер на сезоната Словенија Алеш Пипан МЗТ Аеродром

Петорки[уреди | уреди извор]

Прва Петорка

Играч Екипа
Македонија Александар Костоски Куманово 2009
САД Сомалија Мохамед Абукар Работнички
Македонија Ѓорѓи Чековски МЗТ Аеродром
Македонија Дамјан Стојановски МЗТ Аеродром
Србија Урош Луковиќ Куманово 2009

Најдобра странска петорка

Играч Екипа
САД Кори Мекинтош Фени Индустри
САД Ентони Ли Инграм Куманово 2009
САД Кејд Дејвис МЗТ Аеродром
САД Сомалија Мохамед Абукар Работнички
САД Џон Шарпер Работнички

Извор:eurobasket.com Архивирано на 17 септември 2013 г.

Втора петорка

Играч Екипа
Србија Игор Мијајловиќ Кожув
Србија Миладин Пековиќ Кожув
Македонија Ивица Димчевски Куманово 2009
Македонија Бојан Трајковски Фени Индустри
Македонија Тодор Гечевски МЗТ Аеродром

Најдобра босман петорка

Играч Екипа
Србија Немања Јелесијевиќ Работнички
Србија Миладин Пековиќ Кожув
Србија Игор Мијајловиќ Кожув
Црна Гора Никола Вучуровиќ Фени Индустри
Србија Урош Луковиќ Куманово 2009

Најдобра домашна петорка

Играч Екипа
Македонија Александар Костоски Куманово 2009
Македонија Дамјан Стојановски МЗТ Аеродром
Македонија Ѓорѓи Чековски МЗТ Аеродром
Македонија Ивица Димчевски Куманово 2009
Македонија Тодор Гечевски МЗТ Аеродром

Особен придонес

Играч Екипа
Србија Драган Керкез Вардар
Србија Немања Јелесијевиќ Работнички
САД Кори Мекинтош Фени Индустри
САД Ентони Ли Инграм Куманово 2009
Србија Александар Јевдиќ Струмица
Црна Гора Балша Радуновиќ Лирија
Србија Слободан Божовиќ Кожув
Македонија Бугарија Димитар Караџовски Кожув
Македонија Златко Гоцевски Кожув

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Вардар-Струмица 80:85“. fibalivestats.com. 27 април 2013. Посетено на 14 јануари 2017.[мртва врска]
 2. 2,0 2,1 „Кожув-МЗТ Аеродром 89:93“. fibalivestats.com. 26 мај 2013. Архивирано од изворникот на 2013-10-11. Посетено на 14 јануари 2017.
 3. „Работнички-Куманово 2009 82:83“. fibalivestats.com. 8 мај 2013. Посетено на 14 јануари 2017.[мртва врска]
 4. „Кожув-Лирија 91:64“. fibalivestats.com. 8 мај 2013. Архивирано од изворникот на 2013-10-11. Посетено на 14 јануари 2017.
 5. „Струмица-Пелистер Спорт 56:74“. fibalivestats.com. 24 април 2013. Архивирано од изворникот на 2013-06-29. Посетено на 14 јануари 2017.
 6. „Кожув-Работнички 78:72“. fibalivestats.com. 17 мај 2013. Архивирано од изворникот на 2013-07-17. Посетено на 14 јануари 2017.
 7. „Фени Индустри-МЗТ Аеродром 77:84“. fibalivestats.com. 14 мај 2013. Архивирано од изворникот на 2013-11-14. Посетено на 14 јануари 2017.
 8. „Србиновски, нов кормилар на Кожув“. ekipa.mk. 18 септември 2012. Посетено на 1 јули 2017.[мртва врска]
 9. „Србиновски на местото на Вркиќ на клупата на Кожув“. mkd.mk. 18 септември 2012. Архивирано од изворникот на 2020-04-14. Посетено на 1 јули 2017.
 10. „Србиновски го зеде кормилото на Кожув“. dnevnik.mk. 19 септември 2012. Посетено на 1 јули 2017.[мртва врска]
 11. „Лазовски повеќе не е тренер на Работнички, почнуваат дворските игри за местото во „Градски парк". mkd.mk. 17 декември 2012. Архивирано од изворникот на 2012-12-31. Посетено на 26 јуни 2017.
 12. „Работнички и Лазовски ја прекинаа соработката“. kajgana.com. 17 декември 2012. Архивирано од изворникот на 2013-03-25. Посетено на 26 јуни 2017.
 13. „Емил Рајковиќ ќе му ја враќа старата слава на Работнички“. dnevnik.mk. 8 јануари 2013. Посетено на 26 јуни 2017.[мртва врска]
 14. „Емил Рајковиќ: Благодарам Фени, благодарам Кавадарци!“. mkd.mk. 6 јануари 2013. Архивирано од изворникот на 2013-05-30. Посетено на 26 јуни 2017.
 15. „Кадија нов тренер, Мекинтош, Калхун и Вучуровиќ нови засилувања“. kavadar4e.com. 11 јануари 2013. Посетено на 26 јуни 2017.
 16. „Фени Индустри го промовира новиот тренер Миодраг Кадија“. ekipa.mk. 16 јануари 2013. Посетено на 26 јуни 2017.[мртва врска]
 17. „Тренерска смена во Фени индустри: Кадија си замина, Малинков на клупата на вицешампионот“. ekipa.mk. 20 април 2013. Посетено на 26 јуни 2017.[мртва врска]
 18. „Фени Индустри го отпушти Кадија“. alfa.mk. 20 април 2013. Посетено на 26 јуни 2017.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]