Прва македонска кошаркарска лига 2005/06

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прва лига мажи
Поединости за натпреварувањето
Сезона 2005/06
Екипи 10
Одиграни натпревари 90 (Прва лига)
30 (Супер лига)
10 (Разигрување)
ТВ МТВ 1
МРТ собраниски канал[1]
Конечни места
Првак Фершпед Работнички (13.)
Вицепрвак Вардар Осигурување (2. финале)
Полуфиналисти Пелистер
МЗТ Аеродром 2000
Признанија
МВП на разигрувањето Македонија Диме Тасовски (Фершпед Работнички)
Статистички предводници
Поени Србија Предраг Јоксимовиќ (Струмица 2005)
20,7
2004/05
2006/07

Првата македонска кошаркарска лига 2005/06 - 14. издание на Првата македонска кошаркарска лига. Во оваа сезона првак бил Фершпед Работнички.

Унапредување и отпаѓање[уреди | уреди извор]

Пред почетокот на сезоната 2005/06

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2004/05

 • Центар (Првак)
 • Велес 2000 (Второ место)

Екипи кои отпаднале од Првата кошаркарска лига 2004/05

По крајот на сезоната 2005/06

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2005/06

Екипи кои отпаднале од Првата кошаркарска лига 2005/06

1 Фени Индустри добил вајлд карта заради пополнување на Првата лига.[2]

Учесници[уреди | уреди извор]

Екипи[уреди | уреди извор]

Местоположба на екипите во сезоната 2005/06
Екипа Град Сала
Вардар Осигурување Скопје Јане Сандански
Велес 2000 Велес Гемиџии
Маврово Гостивар Младост
МЗТ Аеродром 2000 Скопје Јане Сандански
Пелистер Битола Младост
Струмица 2005 Струмица Парк
Тоа Сум Јас* Скопје Јане Сандански
Фершпед Работнички Скопје Градски Парк
Центар Скопје Јане Сандански
Црн Дрим Струга Училишна сала Нико Нестор
 • Тоа Сум јас настапувал и во СРЦ Кале како домашна екипа.[3]

Персонал[уреди | уреди извор]

Екипа Главен тренер Капитен
Вардар Осигурување Македонија Марјан Лазовски[4][5]
Велес 2000 Македонија Бранко Ицков[6] Македонија Васко Војчев
Маврово Македонија Благоја Кипровски[7]
МЗТ Аеродром 2000 Македонија Александар Петровиќ[5][8]
Пелистер Македонија Предраг Созовски[9][10]
Струмица 2005 Македонија Драган Јанков[8][11]
Тоа Сум Јас Македонија Емил Рајковиќ[3][6][12] Македонија Борис Нешовиќ
Фершпед Работнички Македонија Јорданчо Давитков[9][13] Македонија Горан Веселиновски
Центар
Црн Дрим

Тренерски смени[уреди | уреди извор]

Забелешка: Оваа тебела е нецелосна

Екипа Во заминување Заминување од функција Во доаѓање Пристигнување на функција
Претсезонски
Сезонски
Тоа Сум Јас Македонија Александар Тодоров[14] 28.10.2005[15] Македонија Емил Рајковиќ 28.10.2005[16]
Маврово Македонија Мирко Петрески 10.11.2005 Македонија Благоја Кипровски 10.11.2005[16]

Прва лига[уреди | уреди извор]

     Екипи кои продолжиле во Супер лигата
     Екипи кои играле Плеј-аут
Место Екипа Победи Порази Кош
Разлика
Бодови Забелешка
1 Фершпед Работнички
2 МЗТ Аеродром 2000
3 Пелистер
4 Тоа Сум Јас
5 Вардар Осигурување
6 Струмица 2005
7 Црн Дрим
8 Велес 2000
9 Центар
10 Маврово

Извор:[17][18]

Супер лига[уреди | уреди извор]

     Екипи кои продолжиле во Плејоф
Место Екипа Победи Порази Кош
Разлика
Бодови Забелешка
1 Фершпед Работнички
2 МЗТ Аеродром 2000
3 Вардар Осигурување
4 Пелистер
5 Тоа Сум Јас
6 Струмица 2005

Извор:[10][19]

Бараж за опстанок[уреди | уреди извор]

Прв натпревар[уреди | уреди извор]

[5] Талент скул Анд1 118, Центар 94    Скопје
[5] Фени Индустри 69, Маврово 58    Спортска сала Јасмин, Кавадарци

Втор натпревар[уреди | уреди извор]

6 мај 2006[20]
18:00
[5] Центар 72, Талент скул Анд1 59    Спортска сала Јане Сандански, Скопје
 • Вкупен резултат Талент скул Анд1 - Центар 177:166
7 мај 2006[20]
19:30
Маврово vs. Фени Индустри   

Разигрување[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
                                 
  1  Фершпед Работнички 89 85 - -  
4  Пелистер 66 71 - -  
  1  Фершпед Работнички 66 82 92 87 - -
  3  Вардар Осигурување 68 67 76 62 - -
2  МЗТ Аеродром 2000 70 65 80 65
  3  Вардар Осигурување 83 71 62 75  

Победнички состав[уреди | уреди извор]

број име позиција државјанство
4 Огнен Стојановски Разигрувач Македонија Македонија
5 Стојчевски Разигрувач Македонија Македонија
6 Горан Веселиновски (К) Бек /
Крило
Македонија Македонија
7 Александар Димитровски Бек Македонија Македонија
8 Тони Симиќ Центар Македонија Македонија
9 Дејан Вегов Крилен центар
/ Центар
Македонија Македонија
10 Диме Тасовски Крилен центар Македонија Македонија
11 Ѓорѓи Кочов Разигрувач Македонија Македонија
12 Марјан Ѓуров (Зам. К) Крило Македонија Македонија
13 Кирил Павловски Центар Македонија Македонија
Бојан Трајковски Центар /
Крилен центар
Македонија Македонија
Дејан Јовановски Крило
/ Бек
Македонија Македонија
15 Горан Самарџиев Разигрувач Македонија Македонија

Победник во
Првата лига 2005/06
Работнички 13. титула

Главен тренер

Признанија[уреди | уреди извор]

 • Најкорисен играч на разигрувањето - Диме Тасовски
 • Најдобар одбранбен играч - Горан Веселиновски

Извор:[21][22]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. МРТ собраниски канал (9 април 2020). „RABOTNICKI - TOA SUM JAS 89:82“. канал MKD Video на Youtube. Посетено на 13 април 2020.
 2. „Фени Индустри ќе се пријави за во Првата лига“. dnevnik.mk. 21 мај 2006. Посетено на 13 февруари 2017.
 3. 3,0 3,1 „„Штрковите" премногу високо летаа“. dnevnik.mk. 4 април 2006. Посетено на 28 септември 2016.[мртва врска]
 4. „Шампионот не греши двапати“. vecer.mk. 15 мај 2006. Посетено на 7 јануари 2019.[мртва врска]
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 5,4 „Вардар Осигурување ја доби мајсторката“. dnevnik.mk. 7 мај 2006. Посетено на 28 септември 2016.[мртва врска]
 6. 6,0 6,1 МТВ 1 (6 април 2020). „VELES 2000 - TOA SUM JAS (2005 godina)“. канал Stari Natprevari на Youtube. Посетено на 11 април 2020.
 7. „Мотивираните битолчани ги смирија "штрковите". vecer.mk. 27 март 2006. Посетено на 9 јануари 2019.[мртва врска]
 8. 8,0 8,1 „Кошмените се загубија во "Јане Сандански". vecer.mk. 17 март 2006. Посетено на 7 јануари 2019.[мртва врска]
 9. 9,0 9,1 „Само "шпедитерите" сигурни“. vesnik.com. 28 април 2006. Посетено на 7 јануари 2019.[мртва врска]
 10. 10,0 10,1 „Водачот првпат под 70 бода, но го победи МЗТ“. dnevnik.mk. 10 април 2006. Посетено на 28 септември 2016.[мртва врска]
 11. „Реприза на ланското финале“. dnevnik.mk. 17 април 2006. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 28 септември 2016.
 12. "Шоумените" направија шоу“. vecer.mk. 21 ноември 2005. Посетено на 9 јануари 2019.[мртва врска]
 13. „Вардар го начна шампионот во Градскиот Парк“. dnevnik.mk. 10 мај 2006. Посетено на 28 септември 2016.[мртва врска]
 14. „Додека седите дома, уживајте во ретро кошарка: Велес-Тоа сум јас (2005)“. basketball.mk преку web.archive.org. 6 април 2020. Архивирано од изворникот на 2020-04-11. Посетено на 11 април 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 15. МТВ 1 (26 април 2020). „MZT - TOA SUM JAS“. канал MKD Video на Youtube. Посетено на 2 мај 2020.
 16. 16,0 16,1 „Во "Младост" победи кошарката“. vecer.mk. 11 ноември 2005. Посетено на 7 јануари 2019.[мртва врска]
 17. Шампионот победи по две продолженија[мртва врска] dnevnik.com.mk 19 декември 2005
 18. Илјада гледачи во Битола, 20-ина во Скопје[мртва врска] vest.com.mk 20 декември 2005
 19. Работнички, МЗТ, Вардар и Пелистер во плеј-оф[мртва врска] vest.com.mk 10 април 2006
 20. 20,0 20,1 Викендов на спортските терени[мртва врска] vest.com.mk 6 мај 2006
 21. „Ова е веќе видено“. vecer.mk. 22 мај 2006. Посетено на 7 јануари 2019.[мртва врска]
 22. Се е исто, само навивачите ги нема[мртва врска] dnevnik.mk 22 мај 2006

Надворешни врски[уреди | уреди извор]