Прва македонска кошаркарска лига 1997/98

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прва лига мажи
Поединости за натпреварувањето
Сезона 1997/98
ТВ МТВ 1
МТВ 2
Конечни места
Првак Годел Работнички (6. титула)
Вицепрвак МЗТ Аеродром (3. финале)
Полуфиналисти Орка
1996/97
1998/99

Првата македонска кошаркарска лига 1997/98 - 6. издание на Првата македонска кошаркарска лига. Во оваа сезона првак бил Годел Работнички.

Учесници[уреди | уреди извор]

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град Сала
Годел Работнички Скопје Градски Парк
Жито Вардар Велес Гемиџии
Деликатес Кочани Љупчо Сантов
Куманово Куманово Спортска сала Куманово
МЗТ Аеродром Скопје Јане Сандански
Неметали Огражден Струмица Парк
Никол Ферт Гостивар Младост
Орка Кавадарци Јасмин

Персонал[уреди | уреди извор]

Екипа Главен тренер Капитен
Годел Работнички Македонија Марин Докузовски[1] Македонија Јорданчо Давитков
Деликатес Македонија Ѓорѓи Ситновски[2]
МЗТ Аеродром Македонија Васил Кафеџиски[1]
Орка Македонија Заре Марковски[3]

Регуларен дел[уреди | уреди извор]

     Екипи кои продолжиле во разигрувањето
Место Екипа Победи Порази Кош
Разлика
Бодови Забелешка
1 Годел Работнички
2 Орка
3 МЗТ Аеродром
# Куманово
# Неметали Огражден
# Жито Вардар
# Кочани Деликатес
# Никол Ферт

Извор:[3]

Разигрување[уреди | уреди извор]

Победнички состав[уреди | уреди извор]

број име позиција државјанство
4 Ѓорѓе Војновиќ Бек /
Крило
Македонија Македонија
5 Драгољуб Видачиќ Разигрувач  Сојузна Република Југославија
6 Горан Веселиновски Бек /
Крило
Македонија Македонија
7 Игор Михајловски Крилен центар Македонија Македонија
8 Драган Смиљаниќ Центар  Сојузна Република Југославија
9 Васко Најков Центар Македонија Македонија
10 Горан Димитријевиќ Бек Македонија Македонија
11 Јорданчо Давитков (К) Бек Македонија Македонија
12 Поповски Македонија Македонија
14 Перо Блажевски Крило Македонија Македонија
15 Ѓорѓи Књазев Бек Македонија Македонија

Победник во
Првата лига 1997/98
Работнички 6. титула

Главен тренер

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 МТВ 2 (25 март 2020). „RABOTNICKI - MZT (1998 GODINA - 5. NATPREVAR FINALE)“. канал Stari Natprevari на Youtube. Посетено на 1 април 2020.
  2. МТВ 1 (22 март 2020). „KOCANI DELIKATES - ORKA SPORT“. канал Stari Natprevari на Youtube. Посетено на 7 април 2020.
  3. 3,0 3,1 МТВ 1 (22 март 2020). „ORKA SPORT - GODEL RABOTNICKI“. канал Stari Natprevari на Youtube. Посетено на 1 април 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]