Прејди на содржината

Прва македонска кошаркарска лига 2006/07

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прва лига мажи
Поединости за натпреварувањето
Сезона 2006/07
Екипи 9
Одиграни натпревари 169 (вкупно)
72 (Прва лига)
56 (Прва Б лига)
30 (Супер лига)
11 (Разигрување)
ТВ МРТ
Конечни места
Првак Струмица 2005 (1. титула)
Вицепрвак Фершпед Работнички (15. финале)
Полуфиналисти Свислајон Пелистер
Вардар Осигурување
Признанија
МВП на сезоната Македонија Златко Гоцевски (Струмица 2005)
МВП на финалето Македонија Златко Гоцевски (Струмица 2005)
Статистички предводници
Поени Србија Бошко Јововиќ (Свислајон Пелистер)
17,8
Скокови Македонија Слободан Михајловски (Фени Индустри)
7,5
Додавања Македонија Јане Петровски (МЗТ Фон Универзитет)
4,6
Рекорди
Најголема домашна победа Свислајон Пелистер 138–78 Карпош Соколи 2000
Најголема гостинска победа Карпош Соколи 2000 57–106 Фершпед Работнички
2005/06
2007/08

Првата македонска кошаркарска лига 2006/07 или Космофон Прва лига мажи поради спонзорски причини - 15. издание на Првата македонска кошаркарска лига. Во оваа сезона првак била Струмица 2005.

Унапредување и отпаѓање[уреди | уреди извор]

Пред почетокот на сезоната 2006/07

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2005/06

Екипи кои отпаднале од Првата кошаркарска лига 2005/06

По крајот на сезоната 2006/07

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2006/07

 • Ниедна. Никоја од второлигашките екипи не го освоила првото или второто место во Првата Б лига, места кои водат во Првата лига.

Екипи кои отпаднале од Првата кошаркарска лига 2006/07

1 Фени Индустри добил вајлд карта заради пополнување на Првата лига.[1]

2 Маврово повторно добил прволигашки статус заради пополнување на Првата лига за следната сезона.[2]

Учесници[уреди | уреди извор]

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град Сала
АМАК СП Охрид Билјанини Извори
Вардар Осигурување Скопје Градски Парк
Карпош Соколи 2000 Скопје Јане Сандански
Маврово Гостивар Младост
МЗТ Скопје Јане Сандански
Свислајон Пелистер Битола Младост
Струмица 2005 Струмица Парк
Фени Индустри Кавадарци Јасмин
Фершпед Работнички Скопје Градски Парк

Тренери[уреди | уреди извор]

Екипа Главен тренер
АМАК СП Македонија Игор Гацов[3]
Вардар Осигурување Македонија Марјан Лазовски[4][5]
Карпош Соколи 2000 Македонија Саша Каталиниќ[3][6]
Маврово
МЗТ Македонија Александар Петровиќ[3][4]
Свислајон Пелистер Србија Зоран Тодоровиќ[4][5]
Струмица 2005 Грција Власиос Влаикидис[5]
Фени Индустри Македонија Емил Рајковиќ[7][8]
Фершпед Работнички Македонија Јорданчо Давитков[4][5]

Тренерски смени[уреди | уреди извор]

Забелешка: Оваа тебела е нецелосна

Екипа Во заминување Заминување од функција Во доаѓање Пристигнување на функција
Претсезонски
Струмица 2005 Македонија Драган Јанков 21.07.2006 Грција Такијанос Фотис 21.07.2006[9]
Струмица 2005 Грција Такијанос Фотис 10.08.2006 Грција Стратос Кукулекидис 10.08.2006[10]
Сезонски
Свислајон Пелистер Македонија Предраг Созовски 22.10.2006[11] Србија Зоран Тодоровиќ 25.10.2006[12]
АМАК СП Македонија Будимир Јоловиќ 15.11.2006 Србија Драган Вишњевац 15.11.2006[13]
АМАК СП Србија Драган Вишњевац 2006 Македонија Игор Гацов[14] 2006
Струмица 2005 Грција Стратос Кукулекидис 21.04.2007 Грција Власиос Влаикидис 21.04.2007[15]

Прва лига[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

     Екипи кои продолжиле во Супер лигата
     Екипи кои продолжиле во Првата Б лига
Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови Забелешка
1 Струмица 2005 15 1 1386 1171 + 215 31
2 Фершпед Работнички 13 3 1446 29
3 Вардар Осигурување 10 6 1351 1230 + 121 26 1-1; + 5
4 МЗТ 10 6 1243 1144 + 99 26 1-1; - 5
5 Свислајон Пелистер 9 7 1360 1277 + 83 25
6 Фени Индустри 6 10 1346 22
7 АМАК СП 4 12 1440 1509 - 69 20
8 Карпош Соколи 2000 3 13 1242 1573 - 331 19
9 Маврово 2 14 1257 1498 - 241 18

Извор:[16][17]

Местоположба според коло[уреди | уреди извор]

Табелата ги покажува позициите на екипите по секое завршено коло.

Екипа \ Коло 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
Струмица 2005 9 6 3 2 1 1 1 1 1 2 2 2 2 1 1 1 1 1
Фершпед Работнички 1 1 1 1 2 2 4 3 2 1 1 1 1 3 2 2 2 2
Вардар Осигурување 2 3 8 8 6 5 5 4 3 4 4 5 5 5 5 5 4 3
МЗТ 5 2 2 3 3 4 3 2 4 3 3 3 3 2 3 4 3 4
Свислајон Пелистер 7 8 9 6 4 3 2 5 5 5 5 4 4 4 4 3 5 5
Фени Индустри 4 7 4 5 7 6 7 7 6 6 8 6 6 6 6 6 6 6
АМАК СП 8 5 7 4 5 7 6 6 7 8 7 8 7 7 7 7 7 7
Карпош Соколи 2000 3 4 5 9 8 8 8 8 8 7 6 7 9 9 9 8 8 8
Маврово 6 9 6 7 9 9 9 9 9 9 9 9 8 8 8 9 9 9
 • Со коси бројки се места чии екипи имаат натпревар помалку поради непарниот број на екипи.

Резултати[уреди | уреди извор]

Дома \ Гости АМА ВАР КАР МАВ МЗТ СВП СТР ФЕН ФЕР
АМАК СП 80-91 128-82 105-80 57-68 90-97 69-81 100-88 74-85
Вардар Осигурување 140-145 113-78 104-75 69-74 77-66 63-74 75-62 78-79
Карпош Соколи 2000 95-90 68-77 100-83 80-96 77-82 78-90 87-98 57-106
Маврово 87-86 72-76 78-85 80-81 92-85 75-89 77-81 77-102
МЗТ 98-72 69-79 97-74 90-71 80-69 76-87 76-77 75-67
Свислајон Пелистер 100-88 91-83 138-78 116-85 67-66 74-79 90-75 63-71
Струмица 2005 101-86 81-68 96-64 117-73 68-58 68-62 87-59 87-91
Фени Индустри 109-101 60-91 82-69 71-63 60-74 75-85 75-78 60-75
Фершпед Работнички 107-69 56-67 119-70 110-89 67-65 93-75 100-103 118-??

Прва Б лига[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

     Екипи кои опстанале во Првата лига
     Екипи кои испаднале или се вратиле во Втората лига
# Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош разлика Бодови Забелешка
1. АМАК СП 14 0 28
2. Карпош Соколи 2000 10 4 24
3. Маврово 10 4 24
4. Кожув 7 7 21
5. Ангели Леов 6 8 20
6. Торус 3 11 17
7. Тетекс 7 7 17
8. Астибо 7 7 161

1 На Астибо му бил одземен еден бод поради неиграње натпревар против Маврово.

Извор: Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org

Супер лига[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

     Екипи кои продолжиле во разигрувањето
Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови Забелешка
1 Струмица 2005 21 5 2128 1896 + 232 47
2 Фершпед Работнички 19 7 2208 45
3 Вардар Осигурување 16 10 2126 1963 + 163 42 2-2; + 9
4 Свислајон Пелистер 16 10 2175 2069 + 106 42 2-2; - 9
5 МЗТ 13 13 1974 1919 + 55 39
6 Фени Индустри 8 18 2195 34

Извор:[18][19]

Местоположба според коло[уреди | уреди извор]

Табелата ги покажува позициите на екипите по секое завршено коло.

Екипа \ Коло 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Струмица 2005 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Фершпед Работнички 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
Вардар Осигурување 4 4 4 3 3 3 3 3 3 3
Свислајон Пелистер 5 5 5 5 4 4 4 4 4 4
МЗТ 3 3 3 4 5 5 5 5 5 5
Фени Индустри 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6

Резултати[уреди | уреди извор]

Дома \ Гости ВАР МЗТ СВП СТР ФЕН ФЕР
Вардар Осигурување 81-84 79-70 69-68 78-73 87-61
МЗТ 74-85 71-78 70-76 84-82 61-65
Свислајон Пелистер 90-87 85-79 88-79 94-74 83-79
Струмица 2005 57-69 72-66 74-69 86-80 76-63
Фени Индустри 89-80 74-76 77-82 77-86 79-69
Фершпед Работнички 67-60 77-66 93-76 74-68 114-67

Разигрување[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
                                     
  1  Струмица 2005 67 73 84 - -  
4  Свислајон Пелистер 64 80 64 - -  
  1  Струмица 2005 73 67 74 70 66 - -
  2  Фершпед Работнички 52 65 70 79 52 - -
2  Фершпед Работнички 91 65 88 - -
  3  Вардар Осигурување 56 54 67 - -  

Победнички состав[уреди | уреди извор]

број име позиција државјанство
4 Ефтим Богоев (К) Разигрувач Македонија Македонија
5 Петре Цветков Крилен центар Македонија Македонија
6 Василис Софатидис  Грција
7 Весли Флуелен Крилен центар Македонија Македонија
8 Коста Караманолев Бек Македонија Македонија
 Грција
9 Тони Грнчаров Бек Македонија Македонија
10 Виктор Крстевски Крилен центар Македонија Македонија
11 Златко Гоцевски Центар Македонија Македонија
12 Слободанчо Хаџивасилев Крилен центар
/ Центар
Македонија Македонија
13 Томчо Соколов Центар Македонија Македонија
14 Васили Кицулис Крилен центар  Грција
15 Трајче Николов Македонија Македонија
Василиос Цимплијаридис Бек  Грција
Ване Заев Македонија Македонија

Победник во
Првата лига 2006/07
Струмица 2005 1. титула

Главен тренер

 • Грција Власиос Влаикидис

Статистика[уреди | уреди извор]

Признанија[уреди | уреди извор]

Назив Играч Екипа
Најкорисен играч на сезоната Македонија Златко Гоцевски Струмица 2005
Најкорисен играч на финалето Македонија Златко Гоцевски[20] Струмица 2005
Бек на сезоната Македонија Тони Грнчаров Струмица 2005
Крило на сезоната Македонија Перо Блажевски Вардар Осигурување
Центар на сезоната Македонија Златко Гоцевски Струмица 2005
Домашен играч на сезоната Македонија Златко Гоцевски Струмица 2005
Босман играч на сезоната Грција Василис Кицулис Струмица 2005
Не-босман играч на сезоната Доминиканска Република Македонија Карлос Морбан Вардар Осигурување
Одбранбен играч на сезоната Македонија Марјан Ѓуров Вардар Осигурување
Најмногу подобрен играч на сезоната Македонија Александар Костоски Фершпед Работнички
Тренер на сезоната Македонија Марјан Лазовски Вардар Осигурување

Петорки[уреди | уреди извор]

Прва Петорка

Играч Екипа
Македонија Златко Гоцевски Струмица 2005
Доминиканска Република Македонија Карлос Морбан Вардар Осигурување
Македонија Тони Грнчаров Струмица 2005
Македонија Диме Тасовски Фершпед Работнички
Македонија Перо Блажевски Вардар Осигурување

Најдобра домашна петорка

Играч Екипа
Македонија Диме Тасовски Фершпед Работнички
Македонија Перо Блажевски Вардар Осигурување
Македонија Тони Грнчаров Струмица 2005
Македонија Златко Гоцевски Струмица 2005
Македонија Јане Петровски МЗТ
Македонија Србија Тони Симиќ Фершпед Работнички

Извор:basketball.eurobasket.com Архивирано на 19 март 2014 г.

Втора петорка

Играч Екипа
Македонија Ефтим Богоев Струмица 2005
Македонија Јане Петровски МЗТ
Македонија Србија Тони Симиќ Фершпед Работнички
Грција Василис Кицулис Струмица 2005
Србија Бошко Јововиќ Свислајон Пелистер
Македонија Ѓорѓи Талевски МЗТ

Најдобра странска петорка

Играч Екипа
Доминиканска Република Македонија Карлос Морбан Вардар Осигурување
Србија Милан Миљковиќ Свислајон Пелистер
Србија Бугарија Бранко Мирковиќ Свислајон Пелистер
Грција Василис Кицулис Струмица 2005
Србија Немања Пауновиќ Фершпед Работнички
Србија Бошко Јововиќ Свислајон Пелистер

Одбранбена петорка

Играч Екипа
Македонија Тони Грнчаров Струмица 2005
Македонија Огнен Стојановски Фершпед Работнички
Македонија Бугарија Кирил Павловски Вардар Осигурување
Македонија Марјан Ѓуров Вардар Осигурување
Македонија Горан Веселиновски Фершпед Работнички

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Фени Индустри ќе се пријави за во Првата лига[мртва врска] dnevnik.mk 21 мај 2006
 2. „КК Маврово покус за 88.400 денари“. vecer.mk. 2 јануари 2008. Посетено на 24 јануари 2017.[мртва врска]
 3. 3,0 3,1 3,2 „Струмица и МЗТ - фаворити на денешните средби“. dnevnik.mk. 12 април 2007. Посетено на 26 септември 2016.[мртва врска]
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 "Штрковите" на продолжен зимски одмор“. vecer.mk. 18 март 2007. Посетено на 7 јануари 2019.[мртва врска]
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 „Втора шанса за струмичани да го покорат Работнички“. dnevnik.mk. 30 април 2007. Посетено на 26 септември 2016.[мртва врска]
 6. Канал 21 (9 април 2020). „ANGELI VELES - KARPOS SOKOLI“. канал MKD Video на Youtube. Посетено на 13 април 2020.
 7. „Струмичани се лизнаа дома“. vecer.mk. 24 ноември 2006. Посетено на 7 јануари 2019.[мртва врска]
 8. „Струмица и МЗТ непоразени“. dnevnik.mk. 4 март 2007. Посетено на 26 септември 2016.[мртва врска]
 9. „Грчки тренер на кормилото на Струмица 2005“. vest.com.mk. 21 јули 2006. Посетено на 2 јули 2017.[мртва врска]
 10. „Кукулекидис наместо Фотис“. vest.com.mk. 8 август 2006. Посетено на 2 јули 2017.[мртва врска]
 11. „Водство со вкус на горчина“. vecer.mk. 22 октомври 2006. Посетено на 9 јануари 2019.[мртва врска]
 12. „Голем Д за гостите“. vecer.mk. 29 октомври 2006. Посетено на 9 јануари 2019.[мртва врска]
 13. „Битолчани стрелаа во празно“. vecer.mk. 19 ноември 2006. Посетено на 9 јануари 2019.[мртва врска]
 14. „Зимска лудорија“. vecer.mk. 17 декември 2006. Посетено на 11 јануари 2019.[мртва врска]
 15. „Власис Влаикидис е новиот кормилар“. vest.com.mk. 21 април 2007. Посетено на 2 јули 2017.[мртва врска]
 16. „Соколите“ отсега во друго јато[мртва врска] dnevnik.mk 15 декември 2006
 17. Класика од триста на саат[мртва врска] dnevnik.mk 17 декември 2006
 18. Ф.Работнички со пол позиција?[мртва врска] dnevnik.mk 2 април 2007
 19. Скопското кошаркарско полуфинале почнува без предност[мртва врска] dnevnik.mk 6 април 2007
 20. „Прва титула за Струмица 2005“. vest.com.mk. 21 мај 2007. Посетено на 17 септември 2016.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]