Љупчо Малинков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Љупчо Малинков
ПозицијаТренер
Висинам
Тежинакг
ЕкипаПелистер
Роден17 јуни 1983 (1983-06-17) (36 г.)
КавадарциСР МакедонијаСФРЈ
НационалностМакедонец
Клубови
As coach:
2006-2013Фени Индустри (помошник)
2013-2019Фени Индустри
2017-Македонија
2019-Пелистер
Репрезентација
Инфо од: 07.12.2019.

Љупчо Малинков (роден на 17 јуни 1983 во Кавадарци) — македонски кошаркарски тренер и помошник тренер и репрезентацијата на Македонија.

Кариера[уреди | уреди извор]

Клубска кариера[уреди | уреди извор]

Во април 2013 година Малинков, кој дотогаш бил помошник тренер на Фени Индустри, го заменил главниот тренер Миодраг Кадија.[1][2]

Во април 2019 година, Љупчо заминал од тренерската функција на Фени Индустри.[3][4]

Во почетокот на декември 2019 година, Малинков станал тренер на Пелистер.[5][6]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Успеси[уреди | уреди извор]

Титули[уреди | уреди извор]

Македонија Еуро Никел 2005[уреди | уреди извор]

Признанија[уреди | уреди извор]

 • Тренер на сезоната 2014/15[7]
 • Македонски тренер на годината 2017[8][9]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Тренерска смена во Фени индустри: Кадија си замина, Малинков на клупата на вицешампионот“, ekipa.mk, 20 април 2013 (посет. 7 декември 2019 г).
 2. Фени Индустри го отпушти Кадија“, alfa.mk, 20 април 2013 (посет. 7 декември 2019 г).
 3. Малинков си замина од Фени, Самарџиев е нов тренер“, ekipa.mk, 2 април 2019 (посет. 3 април 2019 г).
 4. Некогашниот капитен станува прв тренер: Самарџиев го превзема Фени“, sportmedia.mk, 2 април 2019 (посет. 3 април 2019 г).
 5. Тренерска смена во Пелистер: Тодоровиќ си замина, Малинков е неговата замена“, gol.mk преку web.archive.org, 5 декември 2019 (посет. 7 декември 2019 г).
 6. Малинков е нов тренер на Пелистер, Тодоровиќ заминува поради административни причини“, ekipa.mk преку web.archive.org, 5 декември 2019 (посет. 7 декември 2019 г).
 7. Prva Liga - season 2014-2015“, eurobasket.com (посет. 7 декември 2019 г).
 8. Перо Антиќ – кошаркар број 1 за 2017 година“, ekipa.mk, 20 декември 2017 (посет. 31 јануари 2018 г).
 9. Перо Антиќ најдобар македонски кошаркар“, ohridnews.com, 20 декември 2017 (посет. 31 јануари 2018 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]