Емил Рајковиќ

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
Емил Рајковиќ
ПозицијаКрилен центар (како кошаркар)
Тренер
Висина1,94 м
Тежинакг
ЛигаВТБ лига
Казакстанска кошаркарска лига
ЕкипаАстана
Роден11 септември 1978 (1978-09-11) (41 г.)
Скопје, СР Македонија, СФРЈ
НационалностМакедонец
Проф. кариера1996–2005
Клубови
Како играч:
1996-1997Работнички
1997-1998Куманово
1998-2001Работнички
2002Вардар
2003Нир Ист
2003-2004МЗТ Аеродром
2004-2005ФОН
Како тренер:
2005–2006Тоа Сум Јас
2006-2007Фени Индустри
(помошник тренер)
2007-2012Фени Индустри
2013–2014Работнички
2014-2016Сласк Вроцлав
2016МЗТ Аеродром
2016-2018Стал Остров Виелкополски
2018-Астана
2019-Казакстан
Репрезентација
Инфо од: 20.11.2019.

Емил Рајковиќ (роден 11 септември 1978 во Скопје) — поранешен кошаркар и репрезентативец на Македонија, и тренер на Астана од Казакстан и на казакстанската репрезентација.

Историја[edit | edit source]

Играчка кариера[edit | edit source]

Својата кариера ја започнал во Работнички во сезоната 1996/97. За сезоната 1997/98, Рајковиќ се преместил во Куманово. За следната сезона, Емил се вратил во Работнички со кој го освоил Првенството 1999 и 2001.[1] За следната сезона играл во Работнички се до полусезоната, кога потпишал за Вардар.[2] За време на полусезоната од сезоната 2002/03, Емил Рајковиќ го напуштил Вардар.[3] Во јануари 2003 година, Рајковиќ потпишал за грчки Нир Ист.[1] За сезоната 2002/04, тој се вратил во Македонија, поточно во МЗТ Аеродром. Во сезоната 2004/05, Рајковиќ настапувал за струшки Фон.

Тренерска клубска кариера[edit | edit source]

Рајковиќ од 2003 до 2005 година бил тренер младинската школа на Торус. За сезоната 2005/06 станал помошник тренер на прволигашот Тоа Сум Јас.[4][1] За сезоната 2006/07, Емил станал помошник тренер во Фени Индустри, каде останал на таа позиција се до Супер лигата и станал главен тренер. Во сезоната 2007/08, Рајковиќ со Фени ја Купот 2008 и Првенството. Следната сезона бил вицепрвак во Лигата. Во сезоната 2009/10, Емил Рајковиќ повторно ја освоил двојната круна со Фени. Во следната сезона, Рајковиќ ја одбранил титулата во домашното Првенство, и исто така ја освоил Балканската лига во истата сезона. Во сезоната 2011/12, Рајковиќ со Фени бил вицепрвак во Лигата и Купот. Сезоната 2012/13 ја започнал во Фени Индустри, но во јануари 2013 година потпишал две и пол годишен договор со Работнички.[5][6] Со Работнички бил вицепрвак во сезоната 2013/14. Во јули 2014 година, Рајковиќ потпишал за полски Сласк Вроцлав,[7] Рајковиќ во Сласк бил тренер се до елиминацијата во разигрувањето кога го напуштил кормилото.[8] За следната сезона, Емил повторно станал тренер на Сласк.[9] Во јуни 2016 година, Емил потпишал за МЗТ Аеродром.[10][11][12] Со МЗТ, Рајковиќ со освоил Суперкупот на Македонија 2016. Поради лошите резултати во АБА лигата, Рајковиќ си дал оставка како тренер од клубот.[13][14][15] Веднаш потоа Емил се вратил во Полска и потпишал за Стал Остров Виелкополски.[16][17] За сезоната 2017/18, Рајковиќ со Стал станал вицепрвак во полското првенство.[18][19] Во јули 2018 година, Рајковиќ ја сменил средината и потпишал за Астана од Казакстан.[20][21] За сезоната 2019/20, Рајковиќ продолжил како тренер на Астана.[22][23]

Тренерска репрезентативна кариера[edit | edit source]

Во ноември 2019 година, Кошаркарската Федерација на Казакстан го поставила Рајковиќ за избирач на казакстанската репрезентација.[24][25]

Успеси[edit | edit source]

Играчки титули[edit | edit source]

Македонија Работнички[edit | edit source]

Тренерски титули[edit | edit source]

Македонија Фени Индустри[edit | edit source]

Македонија МЗТ Аеродром[edit | edit source]

Казахстан Астана[edit | edit source]

 • Казакстанско првенство (1) : 2018/19
 • Казакстански куп (1) : 2019

Признанија[edit | edit source]

 • Тренер на сезоната 2007/08[26]
 • Македонски тренер на годината 2008[27][28]
 • Македонски тренер на годината 2010[29][30]
 • Тренер на сезоната 2010/11[31]
 • Македонски тренер на годината 2014[32][33]
 • Тренер на ВТБ лигата во сезоната 2018/19[34][35]
 • Македонски тренер на годината во странство 2019[36][37]

Наводи[edit | edit source]

 1. 1,0 1,1 1,2 Emil Rajkovic basketball profile“, eurobasket.com (посет. 1 февруари 2017 г).
 2. Тодоров, Гоцевски, Мираковски и Рајковиќ црвено-црни“, utrinski.mk, 2002 (посет. 1 февруари 2017 г).
 3. Д. Боцевски во Карпош Соколи, а Р. Стефанов во Работнички Ф.“, dnevnik.com.mk, 2003 (посет. 1 февруари 2017 г).
 4. „Кошаркарска ујдурма со филмска продукција“. vecer.mk. 2 јули 2005. конс. 12 јануари 2019. 
 5. Емил Рајковиќ ќе му ја враќа старата слава на Работнички“, dnevnik.mk, 8 јануари 2013 (посет. 1 февруари 2017 г).
 6. Рајковиќ две и пол годил во Работнички“, utrinski.mk, 8 јануари 2013 (посет. 1 февруари 2017 г).
 7. Официјално: Емил Рајковиќ потпиша едногодишен договор со полски Сласк!“, sportmedia.mk, 17 јули 2014 (посет. 1 февруари 2017 г).
 8. Рајковиќ ја напушти тренерската клупа на Сласк“, dnevnik.mk, 6 мај 2015 (посет. 1 февруари 2017 г).
 9. Рајковиќ се врати на клупата на Сласк“, ekipa.mk, 14 ноември 2015 (посет. 1 февруари 2017 г).
 10. Рајковиќ: Ова е огромен чекор за развој на македонската кошарка“, ekipa.mk, 22 јули 2016 (посет. 1 февруари 2017 г).
 11. Рајковиќ: Не се плашам од предизвикот“, sportmedia.mk, 22 јули 2016 (посет. 1 февруари 2017 г).
 12. Официјално: Рајковиќ е новиот тренер на МЗТ Аеродром“, sport365.mk, 22 јули 2016 (посет. 1 февруари 2017 г).
 13. Рајковиќ остана на зборот, даде ОСТАВКА!“, sportmedia.mk, 10 октомври 2016 (посет. 1 февруари 2017 г).
 14. Рајковиќ си поднесе оставка, од МЗТ си одат и Мејси и Томас!“, ekipa.mk, 10 октомври 2016 (посет. 1 февруари 2017 г).
 15. Рајковиќ повеќе не е тренер на МЗТ, откази и за Мејси и Томас!“, gol.mk, 10 октомври 2016 (посет. 1 февруари 2017 г).
 16. Емил Рајковиќ нов тренер на Стал Остров“, sportmedia.mk, 17 октомври 2016 (посет. 1 февруари 2017 г).
 17. Емил Рајковиќ си најде нов клуб“, vecer.mk, 17 октомври 2016 (посет. 1 февруари 2017 г).
 18. Рајковиќ не успеа, титула за Анвил“, sportmedia.mk, 4 јуни 2018 (посет. 5 јуни 2018 г).
 19. Емил Рајковиќ и Слам Стал се вицешампиони на Полска“, gol.mk, 4 јуни 2018 (посет. 5 јуни 2018 г).
 20. Астана го потврди Емил Рајковиќ“, sportmedia.mk, 4 јули 2018 (посет. 4 јули 2018 г).
 21. Рајковиќ и официјално нов тренер на Астана“, gol.mk, 4 јули 2018 (посет. 4 јули 2018 г).
 22. Даскаловски ќе му биде „десна рака“ на Рајковиќ во Астана“, ekipa.mk преку web.archive.org, 30 јули 2019 (посет. 3 август 2019 г).
 23. Рајковиќ го повика Борче Даскаловски во стручниот штаб на Астана“, gol.mk преку web.archive.org, 31 јули 2019 (посет. 3 август 2019 г).
 24. „Емил Рајковиќ именуван за нов селектор на Казахстан“, ekipa.mk преку web.archive.org, 16 ноември 2019 (посет. 20 ноември 2019 г).
 25. Македонија го „изгуби“ Емил Рајковиќ, стана селектор на Казахстан“, gol.mk преку web.archive.org, 16 ноември 2019 (посет. 20 ноември 2019 г).
 26. Eurobasket.com All-Macedonian League Awards 2007-08“, eurobasket.com (посет. 15 ноември 2017 г).
 27. Војдан Стојановски - најдобар кошаркар“, vecer.mk, 22 јануари 2009 (посет. 26 февруари 2018 г).
 28. Војдан Стојановски е број еден“, idividi.com.mk, 23 јануари 2009 (посет. 26 февруари 2018 г).
 29. Сите почести за Дамјан Стојановски“, vecer.mk, 23 јануари 2011 (посет. 26 февруари 2018 г).
 30. Спорт - Дамјан Стојановски - кошаркар на годината“, daily.mk, 22 јануари 2011 (посет. 26 февруари 2018 г).
 31. Eurobasket.com All-Macedonian League Awards 2010-11“, eurobasket.com (посет. 15 ноември 2017 г).
 32. Дамјан Стојановски и Емил Рајковиќ – кошаркарски лауреати за 2014“, ekipa.mk, 19 февруари 2015 (посет. 1 февруари 2017 г).
 33. Стојановски, Рајковиќ и Антиќ кошаркарски лауреати за 2014 година“, sportmedia.mk, 24 февруари 2015 (посет. 1 февруари 2017 г).
 34. Емил Рајковиќ избран за најдобар тренер во ВТБ лигата“, ekipa.mk, 10 мај 2019 (посет. 10 мај 2019 г).
 35. Големо признание: Рајковиќ прогласен за тренер на годината во ВТБ-лигата“, sportmedia.mk, 10 мај 2019 (посет. 10 мај 2019 г).
 36. Димитријевиќ, Кочов, МЗТ, Вардар... се најдоброто во мак-баскетот за 2019 година!“, gol.mk преку web.archive.org, 25 декември 2019 (посет. 26 декември 2019 г).
 37. Димитријевиќ, Стојановска, Рајковиќ, Кочов… најдоброто од макбаскетот за 2019“, ekipa.mk преку web.archive.org, 25 декември 2019 (посет. 26 декември 2019 г).

Надворешни врски[edit | edit source]