Прва македонска кошаркарска лига 2000/01

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прва лига мажи
Поединости за натпреварувањето
Сезона 2000/01
Екипи 8
Одиграни натпревари 121 (вкупно)
112 (Регуларен дел)
9 (Разигрување)
ТВ МТВ 2
Конечни места
Првак Работнички (8. титула)
Вицепрвак МЗТ Аеродром 2000 (5. финале)
Полуфиналисти Жито Вардар
Никол Ферт
Признанија
МВП на разигрувањето Македонија Ѓорѓи Чековски (Работнички)
Статистички предводници
Поени Македонија Игор Николов (Жито Вардар)
20,5
Скокови Македонија Тодор Гечевски (МЗТ Аеродром 2000)
10,2
Додавања Босна и Херцеговина Ивица Вукотиќ (Куманово)
4,8
1999/00
2001/02

Првата македонска кошаркарска лига 2000/01 или Мак-Партнер Прва лига мажи - 9. издание на Првата македонска кошаркарска лига. Во оваа сезона првак бил Работнички.

Унапредување и отпаѓање[уреди | уреди извор]

Пред почетокот на сезоната 2000/01

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 1999/00

Екипа отпадната од Првата кошаркарска лига 1999/00

Распадната екипа

По крајот на сезоната 2000/01

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2000/01

Екипа отпадната од Првата кошаркарска лига 2000/01

1 Вардар добил вајлд карта на местото на Кочани Деликатес заради пополнување на Првата лига.

2 Центар добил вајлд карта на местото на Алумина заради пополнување на Првата лига за следната сезона.[1]

3 Вардар повторно добил прволигашки статус заради пополнување на Првата лига за следната сезона.

Учесници[уреди | уреди извор]

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град Сала
Алумина Скопје Јане Сандански
Вардар Скопје Јане Сандански
Жито Вардар Велес Гемиџии
Куманово Куманово Спортска сала Куманово
МЗТ Аеродром 2000 Скопје Јане Сандански
Неметали Огражден Струмица Парк
Никол Ферт Гостивар Младост
Работнички Скопје Градски Парк

Тренери[уреди | уреди извор]

Екипа Главен тренер
Алумина
Вардар
Жито Вардар Македонија Ангел Љутков[2]
Куманово Македонија Горан Димитриевиќ[2]
МЗТ Аеродром 2000 Македонија Марин Докузовски[3]
Неметали Огражден Македонија Петар Настев[4]
Никол Ферт Македонија Јорданчо Давитков[5]
Работнички Македонија Стерија Андоновски[3]

Регуларен дел[уреди | уреди извор]

     Екипи кои продолжиле во Полуфинале
     Екипи кои продолжиле во Четвртфинале
     Екипа која испаднала во Втората Лига
Место Екипа Победи Порази Кош
Разлика
Бодови Забелешка
1 Работнички
2 Никол Ферт
3 МЗТ Аеродром 2000
4 Куманово
5 Жито Вардар
6 Неметали Огражден
7 Алумина
8 Вардар

Извор:[6][7][8]

Разигрување[уреди | уреди извор]

  Четвртфинале     Полуфинале     Финале
                                         
        1  Работнички ?? -  
  4  Куманово ?? 73 -     5  Жито Вардар ?? -    
  5  Жито Вардар ?? 78 -         1  Работнички 80 59 ?? - -
      3  МЗТ Аеродром 2000 72 49 ?? - -
        2  Никол Ферт 59 61    
  3  МЗТ Аеродром 2000 ?? - -     3  МЗТ Аеродром 2000 68 62  
  6  Неметали Огражден ?? - -  
Победник во
Првата лига 2000/01
Работнички 8. титула

Македонски клубови во меѓународните натпреварувања[уреди | уреди извор]

Екипа Натпреварување Фаза
МЗТ Аеродром 2000 ФИБА Корач Куп Втора рунда
Работнички ФИБА Корач Куп Прва рунда
Никол Ферт ФИБА Корач Куп Прва рунда
Куманово ФИБА Корач Куп Прва рунда

Признанија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Три кандидати за титулата во лигата со нов лик“. vest.com.mk. 13 октомври 2001. Посетено на 23 јануари 2017.[мртва врска]
  2. 2,0 2,1 „Куманово последен полуфиналист“. dnevnik.com.mk. 14 април 2001. Посетено на 15 јануари 2017.[мртва врска]
  3. 3,0 3,1 „Работнички на една победа до осмата титула“. dnevnik.com.mk. 12 мај 2001. Посетено на 15 јануари 2017.[мртва врска]
  4. „Работнички победи најубедливо сезонава“. dnevnik.com.mk. 10 март 2001. Посетено на 15 јануари 2017.[мртва врска]
  5. „МЗТ првпат го победи Николферт, но во клучен момент од сезонава“. dnevnik.com.mk. 21 април 2001. Посетено на 15 јануари 2017.[мртва врска]
  6. Сезона 2000/01 Архивирано на 8 мај 2017 г. eurobasket.com
  7. Работнички го потврди првото место со триумфот над вечниот соперник МЗТ[мртва врска] dnevnik.com.mk 7 април 2001
  8. Конечно дерби со лик[мртва врска] vest.com.mk 7 април 2001
  9. Работнички по осми пат шампион Архивирано на 4 март 2016 г. vest.com.mk 15 мај 2001

Надворешни врски[уреди | уреди извор]