Марјан Србиновски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Марјан Србиновски
ПозицијаБек / Крилен центар (како кошаркар)
Тренер
Висина1,97 м
Тежинакг
ЛигаПрва македонска кошаркарска лига
ЕкипаГостивар
Роден8 декември 1974 (1974-12-08) (45 г.)
Гостивар, СР Македонија, СФРЈ
НационалностМакедонец
Проф. кариера1993–2007
Клубови
Како играч:
1993-1994Гостивар
1994-1996МЗТ Аеродром
1996-1997Никол Ферт
1997-1998Жито Вардар
1998-2000Работнички
2000-2001МЗТ Аеродром
2001-2002Куманово
2002-2004Здравље Лесковац
2004-2005Фаворити
2005-2006Тоа Сум Јас
2006-2007Работнички
Како тренер:
2007–2009Работнички
(помошник тренер)
2009-2011Работнички
2010-2015Македонија
(помошник тренер)
2011-2012Торус
2012-2014Кожув
2014-2015Работнички
(помошник тренер)
2015Работнички
2015Македонија
2016-2017Куманово
2017-Гостивар
Репрезентација
Инфо од: 13.07.2019.

Марјан Србиновски (роден на 8 декември 1974 во Гостивар) — поранешен кошаркар и репрезентативец на Македонија и актуелен тренер. Тој моментално е тренер на Гостивар.

Играчка историја[уреди | уреди извор]

Клубска кариера[уреди | уреди извор]

Марјан Србиновски својата професионална кариера ја започнал во КК Гостивар во 1993 година. Во 1994 година, Србиновски се преселил во МЗТ Аеродром. Со МЗТ, Марјан Србиновски го освоил Купот на Македонија 1996. За сезоната 1996/97, Србиновски се вратил во матичниот клуб Никол Ферт. Следната сезона играл во велешки Жито Вардар. Во сезоната 1998/99 година, тој потпишал за Годел Работнички, со кој за пр впат, Србиновски го освоил домашното Првенство. Следната сезона Србиновски заедно со Работнички биле вицепрваци во Првенството, губејќи токму од Никол Ферт. Сезоната 2000/01, Србиновски се вратил во МЗТ Аеродром, со кој станале вицепрваци во Лигата. Сезоната 2001/02 повторно бил вицепрвак, овојпат со Куманово, повторно губејќи од Работнички. Следната сезоната играл во Здравље од Лесковац. Во сезоната 2004/05 се вратил во Македонија, овој пат во Фаворити. Следната сезона играл во кошаркарскиот клуб Тоа Сум Јас. Во сезоната 2006/07, Србиновски се вратил во редовите на Фершпед Работнички, со кој повторно станал вицепрвак, губејќи од Струмица 2005.

Тренерска кариера[уреди | уреди извор]

Во својата прва тренерска сезона, Марјан Србиновски бил помошник тренер во Работнички. Следната сезона 2008/09, Србиновски повторно како помошник, го освоил домашното првенство.

Сезоната 2009/10 ја започнал како помошник, но поради напуштањето на главниот тренер Докузовски, Србиновски ја зазел неговата позиција. Но во јануари 2010 година, на полусезона, Србиновски и Работнички ја прекинале соработката, откако Работнички пронашол нов главен тренер, и Марјан престанал да е тренер на екипата.[1] Во сезоната 2010/11, Србиновски бил главен тренер на Работнички, се до март 2011 година, кога бил заменет на таа позиција.[2][3] Сезоната 2011/12 ја започнал во Работнички каде бил главен тренер се до ноември и бил заменет.[4][5] Потоа, истата сезона, станал главен тренер на Торус. Откако во летото 2012 година, Торус се распаднал, Србиновски станал слободен тренер.

Во септември 2012 година, во пресрет на сезоната 2012/13, тој потпишал за Кожув. Подоцна таа сезона, Србиновски со неговата екипа станале вицепрваци во Првенството.[6][7][8] Во сезоната 2013/14, Марјан Србиновски бил тренер се до февруари, бидејќи била прекината соработката со Кожув.[9]

Во сезоната 2014/15, станал помошник тренер во Работнички. Во ноември 2014 година, главниот тренер Марин Докузовски (на шест месеци) и Марјан Србиновски (на три месеци) биле суспендирани.[10][11][12][13] По истекувањето на суспензијата на Србиновски, тој се вратил како главен тренер и како таков го освоил Купот на Македонија,[14] се до истекот на суспензијата на Докузовски, кога се вратил на првичната функција главен тренер, а Србиновски се вратил на позицијата помошник.[15]

Во февруари 2016 година, за време на сезоната 2015/16, Србиновски станал тренер на Куманово.[16][17][18] Истата таа сезона, Србиновски станал вицепрвак во Првенството. Следната сезона, Марјан останал на тренерската фунција во Куманово 2009.[19]

Во сезоната 2017/18, Србиновски потпишал за новиот прволигаш Гостивар.[20][21] За сезоната 2018/19, Србиновски продолжил како главен тренер на Гостивар.[22][23] Во јули 2019 година, тој потпишал нов едносезонски договор со гостиварскиот клуб за сезоната 2019/20.[24][25]

Успеси[уреди | уреди извор]

Играчки титули[уреди | уреди извор]

Македонија Работнички[уреди | уреди извор]

Македонија МЗТ Аеродром[уреди | уреди извор]

Тренерски титули[уреди | уреди извор]

Македонија Работнички[уреди | уреди извор]

Признанија[уреди | уреди извор]

 • Македонски тренер на годината 2013[26][27][28]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Гацов е нов тренер на Работнички“, vest.com.mk, 26 јануари 2010 (посет. 14 јули 2019 г).
 2. Докузовски на клупата на Работнички“, vecer.mk, 18 март 2011 (посет. 14 јули 2019 г).
 3. Работнички го врати Докузовски на клупата“, vest.mk, 20 март 2011 (посет. 14 јули 2019 г).
 4. Марјан Лазовски, нов тренер на Работнички“, ekipa.mk, 16 ноември 2011 (посет. 14 јули 2019 г).
 5. Лазовски на жешката клупа“, vecer.mk, 11 ноември 2011 (посет. 14 јули 2019 г).
 6. Србиновски, нов кормилар на Кожув“, ekipa.mk, 18 септември 2012 (посет. 14 јули 2019 г).
 7. Србиновски на местото на Вркиќ на клупата на Кожув“, mkd.mk, 18 септември 2012 (посет. 14 јули 2019 г).
 8. Србиновски го зеде кормилото на Кожув“, dnevnik.mk, 19 септември 2012 (посет. 14 јули 2019 г).
 9. Американецот Нил на проба во Кожув“, utrinski.mk, 16 февруари 2014 (посет. 14 јули 2019 г).
 10. Работнички во проблеми: Докузовски суспендиран на шест, а Србиновски на „само“ три месеци!“, sportmedia.mk, 20 ноември 2014 (посет. 14 јули 2019 г).
 11. „„За Докузовски шест, а за Србиноски три месеци пауза““, Дневник, 21 ноември 2014, петок (посет. 14 јули 2019 г). година XVIII, број 5623, стр. 25.
 12. Работнички продолжува во среда, но без тренер derbi.mk 17 ноември 2014
 13. Работнички лесно со Струмица, „кулите-близначки“ најефикасни sport365.mk 19 ноември 2014
 14. КК Куманово денес го пречекува тимот на Карпош Соколи 1mk.org 7 февруари 2015
 15. Работнички „пресече“: Докузовски од утре се враќа на клупата ekipa.mk 5 мај 2015
 16. Марјан Србиновски, нов тренер на Куманово“, ekipa.mk, 25 февруари 2016 (посет. 14 јули 2019 г).
 17. Разрешен најдобриот стратег во Македонија: Србиновски е нов тренер на Куманово!“, sportmedia.mk, 25 февруари 2016 (посет. 14 јули 2019 г).
 18. Србиновски нов тренер на вицешампионот Куманово“, sport365.mk, 25 февруари 2016 (посет. 14 јули 2019 г).
 19. Куманово пак прави „македонски тим“, Србиновски останува тренер“, ekipa.mk, 23 август 2016 (посет. 14 јули 2019 г).
 20. Перо Антиќ главен акционер во КК Гостивар“, sportmedia.mk, 4 јули 2017 (посет. 14 јули 2019 г).
 21. Гостиварци оптимисти: Сакаме повторно градот да живее за кошарка“, ekipa.mk, 4 јули 2017 (посет. 14 јули 2019 г).
 22. Србиноски и Гостивар продолжуваат заедно“, sportmedia.mk, 11 јули 2018 (посет. 14 јули 2018 г).
 23. Гостивар и Србиновски – приказната продолжува“, ekipa.mk, 11 јули 2018 (посет. 14 јули 2018 г).
 24. Србиноски останува тренер на Гостивар, добива и нова функција“, ekipa.mk, 13 јули 2019 (посет. 14 јули 2019 г).
 25. Србиновски ја продолжи верноста со Гостивар на уште една сезона“, gol.mk, 13 јули 2019 (посет. 14 јули 2019 г).
 26. МКФ ги прогласи најдобрите за 2013, Чековски и Антиќ со главните награди“, ekipa.mk, 8 февруари 2014 (посет. 6 јули 2017 г).
 27. Ѓорги Чековски најдобар кошаркар во Македонија 2013 година“, ohridnews.com, 8 февруари 2014 (посет. 6 јули 2017 г).
 28. Чековски и Антиќ најдобри кошаркари за 2013 година“, mkd.mk, 8 февруари 2014 (посет. 6 јули 2017 г).