Прва македонска кошаркарска лига 1995/96

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прва лига мажи
Поединости за натпреварувањето
Сезона 1995/96
ТВ МТВ
Конечни места
Првак Годел Работнички (4. титула)
Вицепрвак МЗТ Аеродром (2. финале)
1994/95
1996/97

Првата македонска кошаркарска лига 1995/96 - 4. издание на Првата македонска кошаркарска лига. Во оваа сезона првак бил Годел Работнички.

Персонал[уреди | уреди извор]

Екипа Главен тренер Капитен
Годел Работнички Македонија Марин Докузовски Македонија Јорданчо Давитков
МЗТ Аеродром Македонија Лазар Лечиќ
Деликатес

Извор:[1]

Разигрување[уреди | уреди извор]

Победнички состав[уреди | уреди извор]

број име позиција државјанство
4 Ѓорѓе Војновиќ Бек /
Крило
Македонија Македонија
5 Илија Боцевски Центар Македонија Македонија
6 Атанасов Македонија Македонија
7 Душан Боцевски Центар Македонија Македонија
8 Борис Нешовиќ Крило Македонија Македонија
9 Џолев Македонија Македонија
10 Марко Ивановиќ Центар  Сојузна Република Југославија
11 Јорданчо Давитков (К) Бек Македонија Македонија
12 Дејан Јовановски Крило
/ Бек
Македонија Македонија
13 Срѓан Станковиќ Центар Македонија Македонија
14 Емил Рајковиќ Крилен центар Македонија Македонија
Николче Петрушев Македонија Македонија

Победник во
Првата лига 1995/96
Работнички 4. титула

Главен тренер

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. МТВ (29 март 2020). „RABOTNICKI - MZT (KUP NA RM 1996)“. канал Stari Natprevari на Youtube. Посетено на 7 април 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]