Прва македонска кошаркарска лига 2004/05

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Прва македонска кошаркарска лига 2004/05
Лига Прва македонска кошаркарска лига
Спорт Кошарка
Број на тимови 10
Супер лига
Сезонски шампиони Фершпед Работнички
Лигашки шампиони Фершпед Работнички
  вице-прваци Вардар Осигурување
Финале
Финале шампиони Фершпед Работнички
  Вице-прваци Вардар Осигурување
Финале МВП Тони Симиќ (Фершпед Работнички)
Прва македонска кошаркарска лига сезони

← 2003/04

2005/06 →

Првата македонска кошаркарска лига 2004/05 или УФА Медиа Прва лига мажи поради спонзорски причини - 13. издание на Првата македонска кошаркарска лига. Во оваа сезона првак бил Фершпед Работнички.

Унапредување и отпаѓање[уреди | уреди извор]

Пред почетокот на сезоната 2004/05

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2003/04

Екипи кои отпаднале од Првата кошаркарска лига 2003/04

Распадната екипа

По крајот на сезоната 2004/05

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2004/05

 • Центар (Првак)
 • Велес 2000 (Второ место)

Екипи кои отпаднале од Првата кошаркарска лига 2004/05

1 Работнички 2000 се повлекол од натпреварувањето.[2]

2 Неготино добил вајлд карта на местото на Работнички 2000 заради пополнување на Првата лига.[2][3]

3 Фаворити добил вајлд карта на местото на Неметали Огражден заради пополнување на Првата лига.[3]

Учесници[уреди | уреди извор]

Екипи[уреди | уреди извор]

Местоположба на екипите кои учествувале во сезоната 2004/05
Екипа Град Сала
Вардар Осигурување Скопје Јане Сандански
Линеа Скопје Јане Сандански
Маврово Гостивар Младост
МЗТ Аеродром 2000 Скопје Јане Сандански
Неготино Неготино Младост
Поло Трејд Струмица Парк
Соко Штарк Скопје Градски Парк
Фаворити / Иднина Инженеринг Скопје Јане Сандански
Фершпед Работнички Скопје Градски Парк
ФОН Струга Училишна сала Нико Нестор

Тренери[уреди | уреди извор]

Екипа Главен тренер
Вардар Осигурување Македонија Марјан Лазовски[4][5]
Линеа
Маврово Македонија Милан Сотировски[6]
МЗТ Аеродром 2000 Македонија Александар Петровиќ[5]
Неготино
Поло Трејд Македонија Петар Настев[7]
Соко Штарк Македонија Огнен Дедиќ[8]
Фаворити / Иднина Инженеринг
Фершпед Работнички Македонија Јорданчо Давитков[5]
ФОН Македонија Александар Тодоров[5]

Тренерски смени[уреди | уреди извор]

Забелешка: Оваа тебела е нецелосна

Екипа Во заминување Заминување од функција Во доаѓање Пристигнување на функција
Предсезонски
Сезонски
Поло Трејд Македонија Петар Настев 03.2005[9][10]

Прва лига[уреди | уреди извор]

     Екипи кои продолжиле во Супер лигата
     Екипи кои играле Плеј-аут
Место Екипа Победи Порази Кош
Разлика
Поени Забелешка
1 Вардар Осигурување 17 1 35
2 Фершпед Работнички 16 2 34
3 МЗТ Аеродром 2000 15 3 33
4 Поло Трејд 9 9 27
5 ФОН 9 9 27
6 Маврово 8 10 26
7 Линеа 4 14 22
8 Соко Штарк 5 13 22
9 Неготино 4 14 22
10 Фаворити 4 14 21
 • Соко Штарк и Фаворити биле казнети со по еден бод

Извор: [11][12]

Плеј–аут[уреди | уреди извор]

     Екипи кои опстанале во Првата Лига
     Екипи кои испаднале во Втората Лига
Место Екипа Победи Порази Кош
Разлика
Поени
1 Иднина Инженеринг 9 15 32
2 Соко Штарк 7 17 30
3 Линеа 6 18 30
4 Неготино 6 18 30
 • Соко Штарк и Иднина Инженеринг биле казнети со по еден бод во Првата лига

Извор: [13][14]

Супер лига[уреди | уреди извор]

     Екипи кои продолжиле во разигрувањето
Место Екипа Победи Порази Кош
Разлика
Поени Забелешка
1 Фершпед Работнички 26 2 54
2 Вардар Осигурување 23 5 51
3 МЗТ Аеродром 2000 21 7 49
4 ФОН 13 15 41
5 Поло Трејд 11 17 39
6 Маврово 10 18 38

Извор: [15][16]

Разигрување[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
                                 
  1  Фершпед Работнички 72 56 98 -  
4  ФОН 76 51 79 -  
  1  Фершпед Работнички 87 68 77 72 71 -
  2  Вардар Осигурување 56 72 65 84 63 -
2  Вардар Осигурување 82 71 72 -
  3  МЗТ Аеродром 2000 63 81 71 -  
Прва Лига
2004-05 Победник
KK Rabotnicki.jpg
Фершпед Работнички 12. титула

Македонски клубови во меѓународните натпреварувања[уреди | уреди извор]

Екипа Натпреварување Фаза
Фершпед Работнички ФИБА Европа Лига Групна фаза

Признанија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Неметали Огражден се откажува од лигата vest.com.mk 1 јули 2004
 2. 2,0 2,1 Беспотресно прелевање и едно прволигашко откажување“, vest.com.mk, 2 јули 2004 (посет. 13 февруари 2017 г).
 3. 3,0 3,1 Блажевски во Ф. Работнички?“, dnevnik.com.mk, 2004 (посет. 13 февруари 2017 г).
 4. Вардарци го украдоа чаламот“, vecer.mk, 21 март 2005 (посет. 11 јануари 2019 г).
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 Вардар на крилјата на Соколов“, dnevnik.mk, 12 мај 2005 (посет. 29 септември 2016 г).
 6. ГОСТИВАРЦИ СЕ НАГОСТИЈА ВО СТРУГА“, vecer.mk, 8 ноември 2004 (посет. 11 јануари 2019 г).
 7. МЗТ си го избра противникот“, dnevnik.mk, 22 април 2005 (посет. 29 септември 2016 г).
 8. Комесарот ми фрли пик“, vecer.mk, 11 март 2005 (посет. 19 јануари 2017 г).
 9. Петар Настев нов тренер на Поло трејд“, utrinski.com.mk, март 2003 (посет. 30 јуни 2017 г).
 10. Настев за малку не го изненади шампионот“, dnevnik.com.mk, 11 март 2005 (посет. 30 јуни 2017 г).
 11. Пол-позицијата во Суперлигата за Вардар Осигурување dnevnik.com.mk 18 март 2005
 12. Почнува разигрувањето за плејофот vest.com.mk 18 март 2005
 13. Испаднаа Неготино и Линеа, пак НБА-амбиент кај Иднина инженеринг dnevnik.com.mk 6 мај 2005
 14. Иднина и Соко Штарк и в година во елитата vest.com.mk 6 мај 2005
 15. Вардарци се жалат на судењето dnevnik.mk 25 април 2005
 16. На крајот вистинско дерби vest.com.mk 25 април 2005
 17. Дванаесетта титула за Ф. Работнички dnevnik.mk 26 мај 2005

Надворешни врски[уреди | уреди извор]