Прва македонска кошаркарска лига 2004/05

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прва лига мажи
Поединости за натпреварувањето
Сезона 2004/05
Екипи 10
Одиграни натпревари 143 (вкупно)
90 (Прва лига)
12 (Плеј-аут)
30 (Супер лига)
11 (Разигрување)
ТВ МТВ 2[1]
Конечни места
Првак Фершпед Работнички (12. титула)
Вицепрвак Вардар Осигурување (1. финале)
Полуфиналисти ФОН
МЗТ Аеродром 2000
Признанија
МВП на финалето Македонија Тони Симиќ (Фершпед Работнички)
2003/04
2005/06

Првата македонска кошаркарска лига 2004/05 или УФА Медиа Прва лига мажи поради спонзорски причини - 13. издание на Првата македонска кошаркарска лига. Во оваа сезона првак бил Фершпед Работнички.

Унапредување и отпаѓање[уреди | уреди извор]

Пред почетокот на сезоната 2004/05

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2003/04

Екипи кои отпаднале од Првата кошаркарска лига 2003/04

Распадната екипа

По крајот на сезоната 2004/05

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2004/05

 • Центар (Првак)
 • Велес 2000 (Второ место)

Екипи кои отпаднале од Првата кошаркарска лига 2004/05

1 Работнички 2000 се повлекол од натпреварувањето.[3]

2 Неготино добил вајлд карта на местото на Работнички 2000 заради пополнување на Првата лига.[3][4]

3 Фаворити добил вајлд карта на местото на Неметали Огражден заради пополнување на Првата лига.[4]

Учесници[уреди | уреди извор]

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град Сала
Вардар Осигурување Скопје Јане Сандански
Линеа Скопје Јане Сандански
Маврово Гостивар Младост
МЗТ Аеродром 2000 Скопје Јане Сандански
Неготино Неготино Младост
Поло Трејд Струмица Парк
Соко Штарк Скопје Градски Парк
Фаворити / Иднина Инженеринг Скопје Јане Сандански
Фершпед Работнички Скопје Градски Парк
ФОН Струга Училишна сала Нико Нестор

Персонал[уреди | уреди извор]

Екипа Главен тренер Капитен
Вардар Осигурување Македонија Марјан Лазовски[5][6]
Линеа
Маврово Македонија Милан Сотировски[7]
МЗТ Аеродром 2000 Македонија Александар Петровиќ[6]
Неготино
Поло Трејд Македонија Петар Настев[8]
Соко Штарк Македонија Огнен Дедиќ[9]
Фаворити / Иднина Инженеринг
Фершпед Работнички Македонија Јорданчо Давитков[6] Македонија Горан Веселиновски
ФОН Македонија Александар Тодоров[6]

Тренерски смени[уреди | уреди извор]

Забелешка: Оваа тебела е нецелосна

Екипа Во заминување Заминување од функција Во доаѓање Пристигнување на функција
Претсезонски
Сезонски
Поло Трејд Македонија Петар Настев 03.2005[10][11]

Прва лига[уреди | уреди извор]

     Екипи кои продолжиле во Супер лигата
     Екипи кои играле Плеј-аут
Место Екипа Победи Порази Кош
Разлика
Бодови Забелешка
1 Вардар Осигурување 17 1 35
2 Фершпед Работнички 16 2 34
3 МЗТ Аеродром 2000 15 3 33
4 Поло Трејд 9 9 27
5 ФОН 9 9 27
6 Маврово 8 10 26
7 Линеа 4 14 22
8 Соко Штарк 5 13 22
9 Неготино 4 14 22
10 Фаворити 4 14 21
 • Соко Штарк и Фаворити биле казнети со по еден бод

Извор:[12][13]

Плеј–аут[уреди | уреди извор]

     Екипи кои опстанале во Првата Лига
     Екипи кои испаднале во Втората Лига
Место Екипа Победи Порази Кош
Разлика
Бодови
1 Иднина Инженеринг 9 15 32
2 Соко Штарк 7 17 30
3 Линеа 6 18 30
4 Неготино 6 18 30
 • Соко Штарк и Иднина Инженеринг биле казнети со по еден бод во Првата лига

Извор:[14][15]

Супер лига[уреди | уреди извор]

     Екипи кои продолжиле во разигрувањето
Место Екипа Победи Порази Кош
Разлика
Бодови Забелешка
1 Фершпед Работнички 26 2 54
2 Вардар Осигурување 23 5 51
3 МЗТ Аеродром 2000 21 7 49
4 ФОН 13 15 41
5 Поло Трејд 11 17 39
6 Маврово 10 18 38

Извор:[16][17]

Разигрување[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
                                 
  1  Фершпед Работнички 72 56 98 -  
4  ФОН 76 51 79 -  
  1  Фершпед Работнички 87 68 77 72 71 -
  2  Вардар Осигурување 56 72 65 84 63 -
2  Вардар Осигурување 82 71 72 -
  3  МЗТ Аеродром 2000 63 81 71 -  

Победнички состав[уреди | уреди извор]

број име позиција државјанство
4 Ристе Стефанов Бек Македонија Македонија
5 Огнен Стојановски Разигрувач Македонија Македонија
6 Горан Веселиновски (К) Бек /
Крило
Македонија Македонија
7 Александар Димитровски Бек Македонија Македонија
8 Тони Симиќ Центар Македонија Македонија
9 Соколовски Македонија Македонија
10 Диме Тасовски Крилен центар Македонија Македонија
11 Дејан Вегов Крилен центар
/ Центар
Македонија Македонија
11 Ѓорѓи Кочов Разигрувач Македонија Македонија
12 Марјан Ѓуров Крило Македонија Македонија
13 Срѓан Станковиќ Центар Македонија Македонија
14 Бојан Трајковски Центар /
Крилен центар
Македонија Македонија
15 Горан Самарџиев Разигрувач Македонија Македонија

Победник во
Првата лига 2004/05
Работнички 12. титула

Главен тренер

Македонски клубови во меѓународните натпреварувања[уреди | уреди извор]

Екипа Натпреварување Фаза
Фершпед Работнички ФИБА Европа Лига Групна фаза

Признанија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. МТВ 2 (9 април 2020). „RABOTNICKI MZT 70:75 (19.02.2005)“. канал MKD Video на Youtube. Посетено на 14 април 2020.
 2. Неметали Огражден се откажува од лигата[мртва врска] vest.com.mk 1 јули 2004
 3. 3,0 3,1 „Беспотресно прелевање и едно прволигашко откажување“. vest.com.mk. 2 јули 2004. Посетено на 13 февруари 2017.[мртва врска]
 4. 4,0 4,1 „Блажевски во Ф. Работнички?“. dnevnik.com.mk. 2004. Посетено на 13 февруари 2017.
 5. „Вардарци го украдоа чаламот“. vecer.mk. 21 март 2005. Посетено на 11 јануари 2019.[мртва врска]
 6. 6,0 6,1 6,2 6,3 „Вардар на крилјата на Соколов“. dnevnik.mk. 12 мај 2005. Посетено на 29 септември 2016.[мртва врска]
 7. „ГОСТИВАРЦИ СЕ НАГОСТИЈА ВО СТРУГА“. vecer.mk. 8 ноември 2004. Посетено на 11 јануари 2019.[мртва врска]
 8. „МЗТ си го избра противникот“. dnevnik.mk. 22 април 2005. Посетено на 29 септември 2016.[мртва врска]
 9. „Комесарот ми фрли пик“. vecer.mk. 11 март 2005. Посетено на 19 јануари 2017.[мртва врска]
 10. „Петар Настев нов тренер на Поло трејд“. utrinski.com.mk. март 2003. Посетено на 30 јуни 2017.[мртва врска]
 11. „Настев за малку не го изненади шампионот“. dnevnik.com.mk. 11 март 2005. Посетено на 30 јуни 2017.[мртва врска]
 12. Пол-позицијата во Суперлигата за Вардар Осигурување[мртва врска] dnevnik.com.mk 18 март 2005
 13. Почнува разигрувањето за плејофот[мртва врска] vest.com.mk 18 март 2005
 14. Испаднаа Неготино и Линеа, пак НБА-амбиент кај Иднина инженеринг[мртва врска] dnevnik.com.mk 6 мај 2005
 15. Иднина и Соко Штарк и в година во елитата[мртва врска] vest.com.mk 6 мај 2005
 16. Вардарци се жалат на судењето[мртва врска] dnevnik.mk 25 април 2005
 17. На крајот вистинско дерби[мртва врска] vest.com.mk 25 април 2005
 18. Дванаесетта титула за Ф. Работнички[мртва врска] dnevnik.mk 26 мај 2005

Надворешни врски[уреди | уреди извор]