Прва македонска кошаркарска лига 1994/95

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прва Лига Мажи
Поединости за натпреварувањето
Сезона 1994/95
ТВ МТВ
Конечни места
Првак Годел Работнички (3. титула)
Вицепрвак Деликатес (2. финале)
1993/94
1995/96

Првата македонска кошаркарска лига 1994/95 - 3. издание на Првата македонска кошаркарска лига. Во оваа сезона првак бил Годел Работнички.

Персонал[уреди | уреди извор]

Екипа Главен тренер Капитен
Годел Работнички Македонија Марин Докузовски[1] Македонија Јорданчо Давитков
МЗТ Аеродром Сојузна Република Југославија Миодраг Балетиќ[2]
Деликатес Македонија Александар Књазев[1]

Извор:

Разигрување[уреди | уреди извор]

Победнички состав[уреди | уреди извор]

број име позиција државјанство
4 Ѓорѓе Војновиќ Бек /
Крило
Македонија Македонија
5 Илија Боцевски Центар Македонија Македонија
7 Душан Боцевски Центар Македонија Македонија
8 Зоран Јовановиќ Центар  Сојузна Република Југославија
9 Николче Петрушев Македонија Македонија
10 Марко Ивановиќ Центар  Сојузна Република Југославија
11 Јорданчо Давитков (К) Бек Македонија Македонија
12 Дејан Јовановски Крило
/ Бек
Македонија Македонија
13 Срѓан Станковиќ Центар Македонија Македонија
14 Перо Блажевски Крило Македонија Македонија
15 Борис Нешовиќ Македонија Македонија

Победник во
Првата лига 1994/95
KK Rabotnicki.jpg
Работнички 3. титула

Главен тренер

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 МТВ (22 март 2020). „KOCANI DELIKATES - GODEL RABOTNICKI“. канал Stari Natprevari на Youtube. Посетено на 6 април 2020.
  2. МТВ (9 април 2020). „GODEL RABOTNICKI - MZT“. канал MKD Video на Youtube. Посетено на 13 април 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]