Дејан Јовановски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дејан Јовановски
Позицијакрило
бек
Висина1,98 м
Тежинакг
Клубпензиониран
Број12
Роден26 март 1973(1973-03-26)(50 г.)
СкопјеСР МакедонијаСФРЈ
НационалностМакедонец
Проф. кариера1992–2006
Клубови
Репрезентација
Инфо од: 18.07.2016.

Дејан Јовановски (роден на 26 март 1973 во Скопје) — поранешен македонски кошаркар и репрезентативец кој играл за повеќе македонски екипи како Работнички, Орка Спорт, Никол Ферт и многу други.

Кариера[уреди | уреди извор]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Јовановски својата кариера ја започнал во Годел Работнички каде играл пет сезони. Потоа се префрлил во кавадаречка Орка. За сезоната 1999/00 на почетокот играл во Никол Ферт, а потоа се префрлил во турски Ојак Рено каде настапувал до крајот на сезоната. За следната сезона играл во Швајцарија, во клубот Лугано, притоа освојувајќи го Првенството и Купот на таа земја. За следната сезона потпишал повторно за Никол Ферт,[1] кога го освоил Купот на Македонија 2002. За сезоната 2002/03 играл во грчки Перистери. Во првата половина на сезоната 2003/04 играл во Фершпед Работнички,[2][3] додека во втората половина се преселил во француски Шорал Роан Баскет.[4][5] За следната сезона играл повторно во Франција но во друг клуб - Елан Шалон.[6][7] За сезоната 2005/06, која била и негова последна како играч, играл повторно за Фершпед Работнички, освојувајќи ја двојната круна во Македонија.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

На 30 мај 1993 година, Јовановски го одиграл првиот натпревар за македонската репрезентација.[8]

Останато[уреди | уреди извор]

Јовановски извесен период од 2012 до 2013 година минал во улогата на спортски директор Работнички, а потоа бил и во Агенцијата за млади и спорт. Во мај 2016, Јовановски бил назначен за генерален секретар на Македонската Кошаркарска Федерација.[9] По неполн месец тој се повлекол од позицијата генерален секретар.[10]

Успеси[уреди | уреди извор]

Титули во Првенството[уреди | уреди извор]

Титули во Купот[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јовановски и Боцевски во Никол Ферт за двојната круна, а в година и Јадранската лига[мртва врска] vest.com.mk 25 октомври 2001
  2. Со Јовановски на победа во Романија time.mk 12 ноември 2003
  3. Фершпед Работнички ја стартува годинешната евро-епизода[мртва врска] vest.com.mk 13 ноември 2003
  4. Без Јовановски и Тасовски против Фенербахче[мртва врска] utrinski.com.mk 17 декември 2003
  5. Успешно деби на Дејан Јовановски за Роан[мртва врска] dnevnik.com.mk 11 јануари 2004
  6. Јовановски и Џонс стартуваа со победи[мртва врска] vest.com.mk 11 ноември 2004
  7. Само Чековски и Џонс продолжуваат во УЛЕБ-купот[мртва врска] vest.com.mk 20 јануари 2005
  8. „Пред 25 години Давитков, Наумоски, Блажевски, Војновиќ првпат играа за Македонија!“. gol.mk. 30 мај 2018. Посетено на 5 јуни 2018.
  9. Дејан Јовановски е нов генерален секретар, Пенов и Дракуловски - потпретседатели на МКФ! sportmedia.mk 6 мај 2015
  10. Јовановски се повлече од позицијата генерален секретар[мртва врска] dnevnik.mk 4 јуни 2015

Надворешни врски[уреди | уреди извор]