КК Кочани Деликатес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
КК Кочани Деликатес
1999/00
(Прва Лига Мажи)
Основан1968; пред 52 години (1968)
Распаднат2000; пред 20 години (2000)
ЛокацијаКочани
Бои на клуботцрвена, бела
         
Позиција 1999/00
(Прва Лига Мажи)
7ми
Прваци1 Куп на Македонија
Дресови
Kit body unknown.png
Домашен jersey
Team colours
Домашен
Kit body unknown.png
Гостински jersey
Team colours
Гостински


КК Кочани Деликатес е поранешен македонски кошаркарски клуб од Кочани. Клубот е поранешен учесник во Првата македонска кошаркарска лига.

Историја[уреди | уреди извор]

Клубот бил основан во 1968 година.

Кочани Деликатес бил освојувач во Купот на Македонија во 1995 година.[1] Поради финансиски причини Кочани се повлекол од Првата лига пред сезоната 2000/01.

Поврзано[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. КК „Деликатес“ дел од спортската историја на Македонија и Кочани“, komarec.com.mk, 1 јуни 2015 (посет. 9 февруари 2017 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]