Прва македонска кошаркарска лига 2015/16

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прва лига мажи
Поединости за натпреварувањето
Сезона 2015/16
Екипи 8
Одиграни натпревари 120 (вкупно)
102 (Регуларен дел)
18 (Разигрување)
Временски период 10 октомври 2015 - 24 април 2016 (Регуларен дел)
26 април - 27 мај 2016 (Разигрување)
ТВ МРТ собраниски канал
МРТ 1
Конечни места
Првак МЗТ Аеродром (5. титула)
Вицепрвак Куманово 2009 (3. финале)
Полуфиналисти Фени Индустри
Карпош Соколи 2000
Признанија
МВП на сезоната Хрватска Карло Враговиќ (Фени Индустри)
МВП на финалето Македонија Дамјан Стојановски (МЗТ Аеродром)
Статистички предводници
Поени САД Тајрон Харис (Бест)
20,7
Скокови Македонија Ѓорѓи Чековски (Работнички)
9,6
Додавања Македонија Александар Костоски (Куманово 2009)
6,4
Рекорди
Најголема домашна победа МЗТ Аеродром 100–48 Струмица
Најголема гостинска победа Бест 50–104 МЗТ Аеродром
Победничка серија 14 натпревари
МЗТ Аеродром
Губитничка серија 28 натпревари
Бест
2014/15
2016/17

Првата македонска кошаркарска лига 2015/16 - 24. издание на Првата македонска кошаркарска лига. Сезоната започнала на 10 октомври 2015 година, а завршила на 27 мај 2016 година. За оваа сезона форматот бил сменет, односно Суперлигата била укината и екипите кои обезбедиле понатамошен пласман директно се пласирале во разигрувањето.[1][2] Во оваа сезона првак бил МЗТ Аеродром.

Унапредување и отпаѓање[уреди | уреди извор]

Пред почетокот на сезоната 2015/16

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2014/15

Екипа која отпаднала од Првата кошаркарска лига 2014/15

Распадната екипа

По крајот на сезоната 2015/16

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2015/16

Екипа која отпаднала од Првата кошаркарска лига 2015/16

1 Т-Баскет се откажал поради ненаоѓање на соодветна сала.[3] Клубот одново се вратил во Втората лига но подоцна му го предал неговото учество на друг клуб по пат на договор.[4]

2 Гоце Делчев иако си го обезбедил пласманот во Првата лига, се откажал поради финансиски причини и се приклучил во Втората лига.[5][6][7] Меѓутоа подоцна клубот го откажал учеството и во Втората лига и се распаднал.[8]

3 Вардар и Пелистер добиле вајлд карта заради пополнување на Првата лига.[9][10]

Учесници[уреди | уреди извор]

Екипи[уреди | уреди извор]

Местоположба на екипите кои учествувале во сезоната 2015/16
Екипа Град Сала Капацитет
Бест Гевгелија 26 Април 1,600
Карпош Соколи 2000 Скопје ВИП Арена 5,100
Кожув Гевгелија 26 Април 1,600
Куманово 2009 Куманово Спортска сала Куманово 4,150
МЗТ Аеродром Скопје Јане Сандански 5,400
Работнички Скопје Градски Парк 1,400
Струмица Струмица Парк 1,800
Фени Индустри Кавадарци Јасмин 1,800

Персонал[уреди | уреди извор]

Екипа Главен тренер Капитен
Бест Македонија Владимир Мирковски[11] Македонија Никола Гајдаџиев
Карпош Соколи 2000 Србија Синиша Матиќ Македонија Ангел Тасевски
Кожув Македонија Марјан Илиевски Македонија Владимир Брчков
Куманово 2009 Македонија Марјан Србиновски Македонија Александар Костоски
МЗТ Аеродром Македонија Александар Јончевски Македонија Дамјан Стојановски
Работнички Македонија Марин Докузовски[12] Македонија Димитар Мираковски
Струмица Македонија Златко Зетов[13] Македонија Ефтим Богоев
Фени Индустри Македонија Љупчо Малинков[14] Македонија Горан Самарџиев

Тренерски смени[уреди | уреди извор]

Екипа Во заминување Заминување од функција Во доаѓање Пристигнување на функција
Претсезонски
Кожув Македонија Илија Ефтимов 02.07.2015 Македонија Боби Митев 02.07.2015[15][16][17]
Куманово 2009 Македонија Страшо Тодоровиќ 11.07.2015 Србија Љубислав Луковиќ 11.07.2015[18][19][20]
Карпош Соколи 2000 Македонија Саше Тодоровски Србија Синиша Матиќ 14.07.2015[21][22]
Бест Македонија Мицко Алексовски Македонија Никола Николовски
Сезонски
Бест Македонија Никола Николовски 12.10.2015[23][24] Македонија Мицко Алексовски 12.10.2015
Кожув Македонија Боби Митев 05.11.2015[25][26][27] Грција Стратос Кукулекидис 10.11.2015[28][29][30]
Куманово 2009 Србија Љубислав Луковиќ 26.11.2015[31][32][33] Македонија Страшо Тодоровиќ 26.11.2015
МЗТ Аеродром Словенија Алеш Пипан 07.12.2015[34][35][36] Македонија Александар Јончевски 07.12.2015
Бест Македонија Мицко Алексовски 14.01.2016 Македонија Владимир Мирковски 14.01.2016[37][38]
Кожув Грција Стратос Кукулекидис 03.02.2016 Македонија Марјан Илиевски 03.02.2016[39][40][41]
Куманово 2009 Македонија Страшо Тодоровиќ 25.02.2016 Македонија Марјан Србиновски 25.02.2016[42][43][44]

Регуларен дел[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

     Екипи кои продолжиле во Полуфинале
     Екипи кои продолжиле во Четвртфинале
     Екипа која испаднала во Втората Лига
Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови
1 МЗТ Аеродром 24 4 2326 1888 + 438 52
2 Карпош Соколи 2000 21 7 2441 2035 + 406 49
3 Куманово 2009 20 8 2388 2152 + 236 48
4 Фени Индустри 18 10 2078 2088 + 190 42
5 Кожув 13 15 2034 2064 - 30 41
6 Работнички 11 17 2115 2165 - 50 39
7 Струмица 5 23 1879 2367 - 488 33
8 Бест 0 28 1865 2537 - 672 28

Местоположба според коло[уреди | уреди извор]

Табелата ги покажува позициите на екипите по секое завршено коло.

Екипа \ Коло 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
МЗТ Аеродром 1 3 2 2 2 2 2 2 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Карпош Соколи 2000 2 1 1 1 1 1 1 1 1 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
Куманово 2009 5 6 6 5 6 6 5 5 6 4 4 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 4 4 4 3 3 3
Фени Индустри 4 2 3 4 4 3 3 4 3 3 3 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 3 3 3 4 4 4
Кожув 3 5 5 6 5 5 4 3 4 5 6 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 6 5 5 5 5 5
Работнички 6 4 4 3 3 4 6 6 5 6 5 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6 5 6 6 6 6 6
Струмица 8 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7
Бест 7 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8

Резултати 1-14[уреди | уреди извор]

Дома-гости БЕС КАР КОЖ КУМ МЗТ РАБ СТР ФЕН
Бест 78-96 82-85 83-93 81-109 56-80 68-93 82-86
Карпош Соколи 2000 113-62 92-73 90-83 63-72 87-64 87-68 80-65
Кожув 82-69 81-92 73-80 59-68 88-67 77-58 46-61
Куманово 2009 88-74 93-80 80-83 74-72 83-67 94-53 85-76
МЗТ Аеродром 113-70 76-72 72-66 92-68 90-85 100-48 79-71
Работнички 84-46 69-80 61-62 64-82 75-86 88-68 59-76
Струмица 101-72 55-79 65-81 101-93 67-86 56-79 53-85
Фени Индустри 102-63 80-86 86-67 96-81 76-93 79-82 84-66

Резултати 15-28[уреди | уреди извор]

Дома-гости БЕС КАР КОЖ КУМ МЗТ РАБ СТР ФЕН
Бест 64-91 65-76 63-93 50-104 62-78 58-89 63-81
Карпош Соколи 2000 86-48 104-74 90-94 63-71 83-72 104-62 92-70
Кожув 84-49 60-71 79-69 54-61 75-81 87-57 72-87
Куманово 2009 115-73 94-88 86-80 80-70 98-67 79-53 82-74
МЗТ Аеродром 89-51 68-83 74-48 79-71 81-71 94-56 81-58
Работнички 90-88 80-98 75-76 76-87 74-71 85-61 66-75
Струмица 75-71 71-115 74-90 70-80 66-79 63-83 65-87
Фени Индустри 93-74 88-76 78-56 86-83 88-96 108-93 82-67

Играч на колото[уреди | уреди извор]

Коло Играч Екипа Индекс
1. ИзраелРусија Антон Казарновски Карпош Соколи 2000 50
2. Србија Урош Луковиќ Куманово 2009 40
3. Србија Урош Луковиќ (2) Куманово 2009 37
4. Србија Урош Луковиќ (3) Куманово 2009 37
5. Србија Ѓорѓе Дреновац МЗТ Аеродром 36
6. Србија Урош Луковиќ (4) Куманово 2009 37
7. Србија Ѓорѓе Дреновац (2) МЗТ Аеродром 42
8. Македонија Ѓорѓи Чековски Работнички 35
9. Србија Ѓорѓе Дреновац (3) МЗТ Аеродром 34
10. Србија Ѓорѓе Дреновац (4) МЗТ Аеродром 31
11. Македонија Бојан Трајковски Куманово 2009 49
12. Србија Ненад Мишановиќ Куманово 2009 38
13. Хрватска Карло Враговиќ Фени Индустри 37
14. Хрватска Карло Враговиќ (2) Фени Индустри 36
15. Хрватска Карло Враговиќ (3) Фени Индустри 41

Коло Играч Екипа Индекс
16. Македонија Ѓорѓи Чековски (2) Работнички 28
17. Хрватска Карло Враговиќ (4) Фени Индустри 35
18. СрбијаБосна и Херцеговина Драган Тубак Фени Индустри 26
19. Македонија Ѓорѓи Чековски (3)
Хрватска Карло Враговиќ (5)
СрбијаБосна и Херцеговина Мрѓан Марковиќ
Работнички
Фени Индустри
Струмица
28
20. Македонија Кирил Николовски Фени Индустри 36
21. Хрватска Карло Враговиќ (6) Фени Индустри 45
22. Македонија Бојан Трајковски (2) Куманово 2009 33
23. Македонија Димитар Мираковски Работнички 36
24. Македонија Кирил Николовски (2) Фени Индустри 27
25. Македонија Ѓорѓи Чековски (4) Работнички 48
26. Македонија Ѓорѓи Чековски (5) Работнички 39
27. Македонија Димитар Мираковски (2) Работнички 38
28. Хрватска Карло Враговиќ (7) Фени Индустри 52

Извор: Македонска Кошаркарска Федерација Архивирано на 14 декември 2015 г.

Разигрувања[уреди | уреди извор]

  Четвртфинале     Полуфинале     Финале
                                                 
        1  МЗТ Аеродром 95 91 100 - -  
  4  Фени Индустри 100 79 82 -     4  Фени Индустри 64 87 77 - -    
  5  Кожув 96 91 69 -         1  МЗТ Аеродром 84 82 91 90 -
      3  Куманово 2009 87 75 73 88 -
        2  Карпош Соколи 2000 97 63 74 57 73    
  3  Куманово 2009 82 77 100 -     3  Куманово 2009 91 66 65 73 84  
  6  Работнички 85 60 94 -  
Победник во
Првата лига 2015/16
МЗТ Аеродром 5. титула

Македонски клубови во меѓународните натпреварувања[уреди | уреди извор]

Екипа Натпреварување Фаза (Место)
Куманово 2009 ФИБА Европа Куп Прва групна фаза
МЗТ Аеродром АБА лига Регуларен дел (10.)
Кожув БИБЛ Полуфинале

Статистика[уреди | уреди извор]

Признанија[уреди | уреди извор]

Назив Играч Екипа
Најкорисен играч на финалето Македонија Дамјан Стојановски МЗТ Аеродром
Најкорисен играч на сезоната Хрватска Карло Враговиќ Фени Индустри
Бек на сезоната Хрватска Карло Враговиќ Фени Индустри
Крилен центар на сезоната Македонија Бојан Трајковски Куманово 2009 /
Работнички
Центар на сезоната Србија Урош Луковиќ МЗТ Аеродром /
Куманово 2009
Домашен играч на сезоната Македонија Ѓорѓи Чековски Работнички
Босман играч на сезоната Хрватска Карло Враговиќ Фени Индустри
Не-босман играч на сезоната САД Тајрон Харис Бест
Одбранбен играч на сезоната Србија Урош Луковиќ МЗТ Аеродром /
Куманово 2009
Тренер на сезоната Македонија Александар Јончевски МЗТ Аеродром

Извор:eurobasket.com

Петорки[уреди | уреди извор]

Прва Петорка

Играч Екипа
Македонија Александар Костоски Куманово 2009
Хрватска Карло Враговиќ Фени Индустри
Македонија Дамјан Стојановски МЗТ Аеродром
Македонија Ѓорѓи Чековски Работнички
Србија Урош Луковиќ МЗТ Аеродром /
Куманово 2009

Најдобра домашна петорка

Играч Екипа
Македонија Александар Костоски Куманово 2009
Македонија Дамјан Стојановски МЗТ Аеродром
Македонија Марко Симоновски Куманово 2009 /
МЗТ Аеродром
Македонија Ѓорѓи Чековски Работнички
Македонија Бојан Трајковски Куманово 2009 /
Работнички

Почесно споменување

Играч Екипа
Србија Филип Шепа Карпош Соколи 2000
Србија Миладин Пековиќ Фени Индустри
Босна и Херцеговина Србија Алексеј Нешовиќ Кожув
Македонија Бугарија Димитар Караџовски Куманово 2009
Србија Марко Луковиќ МЗТ Аеродром
Македонија Владимир Брчков Кожув
Србија Вукашин Мандиќ Куманово 2009
Србија Марко Љубичиќ МЗТ Аеродром
Македонија Виктор Ефремовски Работнички
Србија Милан Марковиќ Бест

Втора петорка

Играч Екипа
Македонија Димитар Мираковски Работнички
САД Тајрон Харис Бест
Србија Ѓорѓе Дреновац МЗТ Аеродром
Македонија Бојан Трајковски Куманово 2009 /
Работнички
Македонија Кирил Николовски Фени Индустри

Најдобра странска петорка

Играч Екипа
САД Тајрон Харис Бест
САД Рајан Вајт Кожув
САД Мајкл Снер Карпош Соколи 2000
САД Глен Дендриџ Карпош Соколи 2000
САД Брендон Пен Кожув

Трета петорка

Играч Екипа
Македонија Јане Петровски Фени Индустри /
Работнички
Србија Марко Болтиќ Карпош Соколи 2000
Македонија Марко Симоновски Куманово 2009 /
МЗТ Аеродром
САД Брендон Пен Кожув
Србија Душан Кнежевиќ Карпош Соколи 2000

Најдобра босман петорка

Играч Екипа
Србија Марко Болтиќ Карпош Соколи 2000
Хрватска Карло Враговиќ Фени Индустри
Србија Ѓорѓе Дреновац МЗТ Аеродром
Србија Марко Луковиќ МЗТ Аеродром
Србија Урош Луковиќ МЗТ Аеродром /
Куманово 2009

Извор:eurobasket.com

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Кошаркарската елита ќе се игра (само) со осум екипи, а првенството почнува на - 1 октомври! sportmedia.mk 23 јули 2015
 2. Се укинува кошаркарската Супер-лига, се оди директно на плејоф Архивирано на 27 јули 2015 г. ekipa.mk 23 јули 2015
 3. Т-баскет: Не се откажуваме, кога-тогаш ќе донесеме прволигашка кошарка во Тетово! sportmedia.mk 24 јули 2015
 4. Изјава на КК Т-Баскет КК Т-Баскет на Facebook 30 септември 2015
 5. Поради финансиски причини Првата лига без Универзитет Гоце Делчев Штип Архивирано на 16 јули 2015 г. sport365.mk 14 јули 2015
 6. Проблеми во кошаркарската елита: Штипски Гоце Делчев се откажа од настапот во Првата лига! sportmedia.mk 14 јули 2015
 7. Нов проблем во кошарката: „Гоце Делчев“ се откажа од Првата лига Архивирано на 15 јули 2015 г. ekipa.mk 14 јули 2015
 8. Нов проблем за МКФ: Се откажаа две екипи, стартот на Втората лига одложен! sportmedia.mk 17 октомври 2015
 9. МКФ им понуди прволигашко место, битолчани прифатија: КК Пелистер нов прволигаш! gol.mk 22 август 2016
 10. КК Вардар се враќа во елитата и продолжува со младите играчи Архивирано на 2 септември 2016 г. ekipa.mk 1 септември 2016
 11. Список на одобрени играчи и службени лица - КК Бест - Сезона 2015/16 Архивирано на 8 април 2016 г. basketball.org.mk
 12. Список на одобрени играчи и службени лица - КК Работнички - Сезона 2015/16 Архивирано на 8 април 2016 г. basketball.org.mk
 13. Список на одобрени играчи и службени лица - КК Струмица - Сезона 2015/16 Архивирано на 8 април 2016 г. basketball.org.mk
 14. Список на одобрени играчи и службени лица - КК Фени Индустри - Сезона 2015/16 Архивирано на 12 ноември 2016 г. basketball.org.mk
 15. Митев нов тренер на Кожув, ќе се гради тим со Македонци Архивирано на 4 јули 2015 г. ekipa.mk 2 јули 2015
 16. Кожув со македонски играчи и со Боби Митев на клупата ќе атакува на титула во БИБЛ-лигата! sportmedia.mk 2 јули 2015
 17. Митев е новиот тренер на Кожув[мртва врска] sport365.mk 2 јули 2015
 18. Љубисав Луковиќ и официјално се врати на кормилото на КК Куманово Архивирано на 12 јули 2015 г. ekipa.mk 11 јули 2015
 19. Луковиќ се враќа на клупата на Куманово sportmedia.mk 11 јули 2015
 20. Луковиќ повторно во Куманово[мртва врска] sportclub.mk 12 јули 2015
 21. Нов шмек за тимот од „Борис Трајковски“: Србинот Матиќ седнува на клупата на „соколите“ од Карпош! sportmedia.mk 14 јули 2015
 22. „Соколите“ ќе летаат на чело со Србинот Матиќ Архивирано на 17 јули 2015 г. ekipa.mk 14 јули 2015
 23. „Дебитантот Бест го смени тренерот“. derbi.mk. 13 октомври 2015. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 2015-10-17.
 24. „Бест после почетниот дебакл остана без тренерот Николовски“. hitportal.com.mk. 13 октомври 2015.[мртва врска]
 25. „По серијата од пет порази: Кожув ја прекина соработката со тренерот Боби Митев!“. sportmedia.mk. 5 ноември 2015.
 26. „Митев си заминува од клупата на Кожув“. ekipa.mk. 5 ноември 2015. Архивирано од изворникот на 2015-11-06. Посетено на 2015-11-05.
 27. „Лошите резултати си го сторија своето: Боби Митев не е повеќе тренер на Кожув“. sport365.mk. 5 ноември 2015. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2015-11-05.
 28. „Неочекувано: Кожув ангажира грчки тренер кој пред осум години направи голем скандал во Купот!“. sportmedia.mk. 10 ноември 2015.
 29. „Стратос Кукулекидис нов тренер на Кожув“. ekipa.mk. 10 ноември 2015. Архивирано од изворникот на 2015-11-12. Посетено на 2015-11-12.
 30. „Грчкиот стратег Кукулекидис ќе го води Кожув“. sport365.mk. 10 ноември 2015. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2015-11-12.
 31. „Куманово го смени тренерот Луковиќ, си замина и Мандиќ“. ekipa.mk. 26 ноември 2015.[мртва врска]
 32. „КК Куманово го именуваше новиот тренер“. derbi.mk. 26 ноември 2015.[мртва врска]
 33. „Лошите резултати го земаат данокот: Љубисав Луковиќ не е повеќе тренер на Куманово“. sport365.mk. 27 ноември 2015.[мртва врска]
 34. „Алеш Пипан си замина од МЗТ!“. ekipa.mk. 7 декември 2015. Архивирано од изворникот на 2015-12-08. Посетено на 2015-12-07.
 35. „Словенецот ги потврди најавите: Алеш Пипан повеќе не е тренер на МЗТ!“. sportmedia.mk. 7 декември 2015.
 36. „Пипан не е повеќе тренер на МЗТ Скопје Аеродром“. sport365.mk. 7 декември 2015. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2015-12-07.
 37. Владимир Мирковски на кормилото на Бест![мртва врска] sport365.mk 14 јануари 2016
 38. Нов тренер и четири нови засилувања за Бест Архивирано на 16 јануари 2016 г. ekipa.mk 14 јануари 2016
 39. „Кожув го отпушти Кукулекидис, нов тренер е Марјан Илиевски“. ekipa.mk. 3 февруари 2016. Архивирано од изворникот на 2017-03-17. Посетено на 2016-02-03.
 40. „Кожув и со трет тренер: Кукулекидис избркан, Илиевски нов предводник!“. sportmedia.mk. 3 февруари 2016.
 41. „Тренери се менуваат како чорапи: Кожув со отказ за Кукулекидис, Илиевски трет тренер сезонава“. sport365.mk. 3 февруари 2016.[мртва врска]
 42. „Марјан Србиновски, нов тренер на Куманово“. ekipa.mk. 25 февруари 2016. Архивирано од изворникот на 2016-03-02. Посетено на 2016-02-26.
 43. „Разрешен најдобриот стратег во Македонија: Србиновски е нов тренер на Куманово!“. sportmedia.mk. 25 февруари 2016.
 44. „Србиновски нов тренер на вицешампионот Куманово“. sport365.mk. 25 февруари 2016. Архивирано од изворникот на 2016-05-13. Посетено на 2016-02-26.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]