БИБЛ сезона 2015/16

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
СИГАЛ-УНИКА Балканска Лига 2015/16
Лига БИБЛ
Спорт Кошарка
Временски период 13 октомври 2015 - 20 јануари 2016 (Прва групна фаза)
26 јануари - 28 јануари 2016 (Квалификациска рунда)
2 февруари - 16 март 2016 (Втора групна фаза)
22 март - 30 март 2016 (Полуфинале)
12 - 20 април 2016 (Финале)
Број на тимови 9
2015/16
Сезонски шампиони Косово Сигал Приштина
  вице-прваци Црна Гора Морнар
Балканска Лига сезони

← 2014/15

БИБЛ сезоната 2015/16 позната и како СИГАЛ-УНИКА Балканска Лига (SIGAL-UNIQA Balkan League) 2015/16 поради спонзорски причини[1] било 8. издание на Балканската Кошаркарска Лига. Сезоната започнала на 13 октомври 2015 година, а завршила на 20 април 2016 година.[2]

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Држава Град
Ловќен Баскет Црна Гора Црна Гора Цетиње
Морнар Бар
Теодо Тиват
Башкими Косово Косово Призрен
Пеја Пеќ
Сигал Приштина Приштина
Берое Бугарија Бугарија Стара Загора
Левски 2014 Софија
Кожув Македонија Македонија Гевгелија

Формат[уреди | уреди извор]

Прва групна фаза[уреди | уреди извор]

Во првата групна фаза екипите билe поделени во две групи, едната содржејќи четири, додека втората пет екипи. Секоја екипа играла против екипите во групата на дома и на гости. Освојувачите на првите три места во групите обезбедиле пласман во втората групна фаза, додека останатите морале да играат квалификациски турнир за пласман во втората групна фаза.

Квалификациска рунда[уреди | уреди извор]

Во оваа рунда учествувале трите последно пласирани екипи од групите А и Б. Бил одржан квалификациски турнир во Арената Самоков во Самоков каде што екипите одиграле по еден натпревар против противниците. Првите две екипи обезбедиле пласман во втората групна фаза.

Втора групна фаза[уреди | уреди извор]

Во втората групна фаза екипите започнале со нула бодови. Секоја екипа играла против сите екипи во групата дома и на гости. Освојувачите на групите играле со второпласираните од другата група во полуфиналето.

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Полуфиналето се играло во два натпревари, дома и на гости. Победниците се одлучиле преку вкупниот број на поени од двата натпревари и така победниците напредувале во финалето.

Финале[уреди | уреди извор]

Финалето се играло во два натпревари, дома и на гости. Победникот се одлучил преку вкупниот број на поени од двата натпревари и така победникот станaл првак на сезоната.

Прва групна фаза[уреди | уреди извор]

     Пласман во Втората групна фаза
     Пласман во Квалификациската рунда

Група A[уреди | уреди извор]

Екипа Нат Поб Пор Д.К. П.К. Раз Пое
1. Црна Гора Морнар 6 5 1 498 449 + 49 11
2. Косово Сигал Приштина 6 4 2 457 404 + 53 10
3. Македонија Кожув 6 2 4 441 479 - 38 8
4. Бугарија Берое 6 1 5 439 503 - 64 7

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Нат Поб Пор Д.К. П.К. Раз Пое
1. Косово Пеја 8 7 1 659 582 + 77 15
2. Црна Гора Теодо 8 5 3 622 570 + 52 13
3. Косово Башкими 8 5 3 615 576 + 39 13
4. Бугарија Левски 2014 8 2 6 581 611 - 30 10
5. Црна Гора Ловќен Баскет 8 1 7 511 649 - 138 9

Квалификациска рунда[уреди | уреди извор]

     Пласман во Втората групна фаза

Екипа Нат Поб Пор Д.К. П.К. Раз Пое
1. Бугарија Берое 2 2 0 168 139 + 29 4
2. Бугарија Левски 2014 2 1 1 161 157 + 4 3
3. Црна Гора Ловќен Баскет 2 0 2 146 179 - 33 2

Втора групна фаза[уреди | уреди извор]

     Пласман во Полуфиналето

Група Ц[уреди | уреди извор]

Екипа Нат Поб Пор Д.К. П.К. Раз Пое Заб.
1. Црна Гора Морнар 6 4 2 461 408 + 53 10 1-1; +15
2. Бугарија Берое 6 4 2 477 451 + 26 10 1-1; -15
3. Црна Гора Теодо 6 3 3 406 441 - 35 9
3. Косово Башкими 6 1 5 437 481 - 44 7

Група Д[уреди | уреди извор]

Екипа Нат Поб Пор Д.К. П.К. Раз Пое Заб.
1. Косово Сигал Приштина 6 6 0 512 428 + 84 12
2. Македонија Кожув 6 3 3 460 450 + 10 9
3. Косово Пеја 6 2 4 470 479 - 9 8
4. Бугарија Левски 2014 6 1 5 458 543 - 85 7

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Победниците од полуфиналето се одлучиле преку вкупниот резултат од двата натпревари. Првите натпревари се одиграле на 22 и 23 март, додека вторите се одиграле на 29 и 30 март 2016 година.

Екипа #1 Вкупен резултат Екипа #2 Прв натпревар Втор натпревар
Кожув Македонија 142-152 Црна Гора Морнар 86-71 56-81
Берое Бугарија 150-183 Косово Сигал Приштина 75-89 75-94

Прв натпревар[уреди | уреди извор]

22 март 2016
19:00
Извештај Кожув Македонија 86 – 71 Црна Гора Морнар    Сала 26 април, Гевгелија
Судии: Мариус Циулин, Георгиос Пурсанидис, Гентијан Цици
Четвртини: 23-18, 23-18, 16-23, 24-8
Пое: В. Брчков 21
Ско: В. Брчков 7
Аси: С. Ѓуроски 5
Пое: Л. Џонс 30
Ско: повеќемина-3 5
Аси: М. Чалиќ 4
23 март 2016
19:30
Извештај Берое Бугарија 75 – 89 Косово Сигал Приштина    Општинска сала, Стара Загора
Судии: Адемир Зураповиќ, Зоран Митревски, Харис Биједиќ
Четвртини: 23-25, 18-20, 19-24, 15-20
Пое: А. Тодоровиќ 19
Ско: С. Ваклинов 9
Аси: Т. Желев 5
Пое: М. Абукар 26
Ско: повеќемина-2 13
Аси: повеќемина-3 5

Втор натпревар[уреди | уреди извор]

29 март 2016
18:30
Извештај Морнар Црна Гора 81 – 56 Македонија Кожув    Сала Тополица, Бар
Судии: Адемир Зураповиќ, Венцислав Великов, Харис Биједиќ
Четвртини: 24-18, 23-13, 19-19, 15-6
Пое: Л. Џонс 22
Ско: повеќемина-2 11
Аси: М. Мијовиќ 5
Пое: Б. Пен 18
Ско: А. Нешовиќ 6
Аси: А. Нешовиќ 6
30 март 2016
19:30
Извештај Сигал Приштина Косово 94 – 75 Бугарија Берое    Палати и Ринисе де Спортеве, Приштина
Судии: Зоран Сутуловиќ, Огњен Јокиќ, Радомир Војиновиќ
Четвртини: 26-14, 22-15, 20-20, 26-26
Пое: Д. Бериша 28
Ско: Џ. Вошбурн 12
Аси: Д. Бериша 6
Пое: С. Ваклинов 16
Ско: А. Тодоровиќ 7
Аси: повеќемина-2 5

Финале[уреди | уреди извор]

Победникот од финалето се одлучил преку вкупниот резултат од двата натпревари. Првиот натпревар се одиграл на 12 април, додека вториот се одиграл на 20 април 2016 година.

Екипа #1 Вкупен резултат Екипа #2 Прв натпревар Втор натпревар
Сигал Приштина Косово 150-143 Црна Гора Морнар 82-68 68-75

Прв натпревар[уреди | уреди извор]

12 април 2016
19:30
Извештај Сигал Приштина Косово 82 – 68 Црна Гора Морнар    Палати и Ринисе де Спортеве, Приштина
Гледачи: 2,000
Судии: Адемир Зураповиќ, Харис Биједиќ, Мартин Хорозов
Четвртини: 23-25, 22-11, 23-12, 14-20
Пое: Д.Бериша 20
Ско: Џ.Вошбурн 10
Аси: В.Кемп 7
Пое: Л.Џонс 19
Ско: Р.Сампсон 10
Аси: Л.Џонс 7

Втор натпревар[уреди | уреди извор]

20 април 2016
20:00
Извештај Морнар Црна Гора 75 – 68 Косово Сигал Приштина    Сала Тополица, Бар
Гледачи: 2,300
Судии: Мариус Циулин, Венцислав Великов, Георгиос Пурсанидис
Четвртини: 23-15, 12-24, 22-8, 18-21
Пое: Л.Џонс 22
Ско: Р.Сампсон 10
Аси: повеќемина-3 3
Пое: Џ.Вошбурн 24
Ско: Џ.Вошбурн 11
Аси: В.Кемп 7

Победнички состав[уреди | уреди извор]

име позиција националност
Вили Кемп Плејмејкер  САД
Едмонд Аземи Бек/Крило Косово Косово
Ринор Печи Плејмејкер Косово Косово
Герти Шима Плејмејкер  Албанија
Дардан Бериша Бек Косово Косово
Ендру Ворен Бек  САД
Газменд Синани Крилен центар Косово Косово
Станимир Маринов Плејмејкер/Бек  Бугарија
Џејсон Вошбурн Центар  САД
Мохамед Абукар Крилен центар  САД
Мергим Јакупи Крило Косово Косово
Блерим Мазреку Центар Косово Косово
Томас Масамба Плејмејкер Шведска Шведска
Мухамед Хасани Плејмејкер/Бек Косово Косово
Ринор Плана Крилен центар Косово Косово

Балканска Лига 2016 Прваци

Сигал Приштина 2ратитула

Главен тренер

  • Кипар Антонис Константинидес

Помошник тренер

  • Косово Алберт Сулејмани

Признанија[уреди | уреди извор]

  • Најкорисен играч на сезоната - Мохамед Абукар (Сигал Приштина)[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]