БИБЛ сезона 2016/17

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
СИГАЛ-УНИКА Балканска Лига 2016/17
Лига БИБЛ
Спорт Кошарка
Временски период 11 октомври 2016 - 26 јануари 2017 (Прва групна фаза)
31 јануари - 1 март 2016 (Втора групна фаза)
7 март - 15 март 2017 (Трета фаза)
21 март - 29 март 2017 (Полуфинале)
11 - 20 април 2017 (Финале)
Број на тимови 12
2016/17
Сезонски шампиони Бугарија Берое
  вице-прваци Македонија Куманово 2009
Балканска Лига сезони

← 2015/16

2017/18 →

БИБЛ сезоната 2016/17 позната и како СИГАЛ-УНИКА Балканска Лига (SIGAL-UNIQA Balkan League) 2016/17 поради спонзорски причини, било 9. издание на Балканската Кошаркарска Лига.[1] Сезоната започнала на 11 октомври 2016 година, а завршила на 20 април 2017 година.

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Држава Град
Башкими Косово Косово Призрен
Пеја Пеќ
Сигал Приштина Приштина
Трепча Косовска Митровица
Карпош Соколи 2000 Македонија Македонија Скопје
Кожув Гевгелија
Куманово 2009 Куманово
Фени Индустри Кавадарци
Сутјеска Црна Гора Црна Гора Никшиќ
Теодо Тиват
Берое Бугарија Бугарија Стара Загора
Тирана Албанија Албанија Тирана

Формат[уреди | уреди извор]

Прва групна фаза[уреди | уреди извор]

Во првата групна фаза екипите билe поделени во две групи по шест екипи. Секоја екипа играла против екипите во групата на дома и на гости. Освојувачите на првите четири места во групите обезбедиле пласман во втората групна фаза, додека останатите отпаднале од натпреварувањето.

Втора групна фаза[уреди | уреди извор]

Во втората групна фаза екипите ќе започнат со нула бодови. Секоја екипа игра против сите екипи во групата дома и на гости. Освојувачите на групите ќе играат со второпласираните од другата група во полуфиналето.

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Екипите кои завршиле од второто до третото место во втората групна фаза, играле два натпревари на дома и гости и така биле одлучени останатите два учесници за полуфиналето. Победникот се одлучил преку вкупниот број на поени од двата натпревари.

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Полуфиналето ќе се игра во два натпревари, дома и на гости. Победниците ќе се одлучат преку вкупниот број на поени од двата натпревари и така победниците ќе напредуваат во финалето.

Финале[уреди | уреди извор]

Финалето ќе се игра во два натпревари, дома и на гости. Победникот ќе се одлучи преку вкупниот број на поени од двата натпревари и така победникот ќе стане првак на сезоната.

Прва групна фаза[уреди | уреди извор]

     Пласман во Втората групна фаза

Група A[уреди | уреди извор]

Екипа Нат Поб Пор Д.К. П.К. Раз Пое Забелешка
1. Бугарија Берое 10 7 3 832 785 + 47 17
2. Македонија Куманово 2009 10 6 4 792 794 - 2 16
3. Црна Гора Теодо 10 5 5 812 801 + 11 15 1-1; +1
4. Македонија Кожув 10 5 5 801 755 + 46 15 1-1; -1
5. Косово Башкими 10 4 6 773 791 - 18 14
6. Косово Сигал Приштина 10 3 7 761 845 - 84 13

Дома \ Гости БАШ БЕР КОЖ КУМ СПР ТЕО
Башкими 83-66 69-66 83-86 85-74 76-79
Берое 72-63 91-85 91-70 86-71 94-72
Кожув 80-63 80-86 89-71 73-65 81-76
Куманово 2009 95-96 82-72 84-76 86-68 78-75
Сигал Приштина 87-81 86-94 65-92 79-67 98-93
Теодо 86-74 93-80 85-79 65-73 88-68

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Нат Поб Пор Д.К. П.К. Раз Пое Забелешка
1. Косово Пеја 10 7 3 766 673 + 93 17
2. Македонија Фени Индустри 10 6 4 749 697 + 52 16
3. Црна Гора Сутјеска 10 5 5 761 726 + 35 15 2-0; +38
4. Македонија Карпош Соколи 2000 10 5 5 779 800 - 21 15 0-2; -38
5. Косово Трепча 10 4 6 639 685 - 46 14
6. Албанија Тирана 10 3 7 694 807 - 113 13

Дома \ Гости КАР ПЕЈ СУТ ТИР ТРЕ ФЕН
Карпош Соколи 2000 82-75 60-94 78-74 85-69 79-63
Пеја 90-64 76-74 96-72 80-75 82-73
Сутјеска 85-81 67-86 77-61 78-80 79-71
Тирана 83-100 76-73 56-79 78-66 63-72
Трепча 82-80 0-20* 75-73 68-74 70-45
Фени Индустри 85-70 90-88 80-55 98-57 72-54

  • Натпреварот Трепча-Пеја завршил со службена победа на Пеја. Притоа, Трепча не го добила бодот при пораз.[2] Потоа одлуката била променета и Трепча го добила бодот при пораз.[3]

Втора групна фаза[уреди | уреди извор]

     Пласман во Полуфиналето
     Пласман во Третата рунда

Група Ц[уреди | уреди извор]

Екипа Нат Поб Пор Д.К. П.К. Раз Пое Забелешка
1. Бугарија Берое 6 5 1 508 461 +47 11
2. Македонија Кожув 6 3 3 494 468 +26 9
3. Македонија Фени Индустри 6 2 4 445 444 +1 8 1-1; +17
4. Црна Гора Сутјеска 6 2 4 427 501 -74 8 1-1; -17

Дома \ Гости БЕР КОЖ СУТ ФЕН
Берое 91-85 104-76 66-68
Кожув 80-86 94-65 89-73
Сутјеска 68-76 84-76 79-71
Фени Индустри 84-85 69-70 80-55
  • Со коси црти се пренесените резултати од Првата групна фаза

Група Д[уреди | уреди извор]

Екипа Нат Поб Пор Д.К. П.К. Раз Пое Забелешка
1. Македонија Куманово 2009 6 5 1 425 402 +23 11
2. Црна Гора Теодо 6 3 3 432 391 +41 9 1-1; +15
3. Косово Пеја 6 3 3 485 468 +17 9 1-1; -15
4. Македонија Карпош Соколи 2000 6 1 5 328 409 -81 512

Дома \ Гости КАР КУМ ПЕЈ ТЕО
Карпош Соколи 2000 101-106 82-75 0-201
Куманово 2009 20-02 80-76 78-75
Пеја 90-64 85-68 75-70
Теодо 98-81 65-73 104-84
  • Со коси црти се пренесените резултати од Првата групна фаза

1 При резултат 60:61 за Теодо, поради незадоволството од судиските одлуки, тренерот на Карпош Соколи одлучил да ја повлече својата екипа. Карпош Соколи службено го изгубил натпреварот и не го добил бодот при пораз.[4]

2 Бидејќи Карпош Соколи не исплатил допонителни паричен надоместок предвиден за казни, тој бил исфрлен од натпреварувањето. Куманово службено го добил натпреварот.[5]

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Победниците од четвртфиналето ќе се одлучуваат преку вкупниот резултат од двата натпревари. Првите натпревари се одиграле на 7 и 8 март, додека вторите се одиграле на 14 и 15 март 2017 година.

Екипа #1 Вкупен резултат Екипа #2 Прв натпревар Втор натпревар
Фени Индустри Македонија 168-178 Црна Гора Теодо 100-97 68-81
Пеја Косово 150-143 Македонија Кожув 83-66 67-77

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Победниците од полуфиналето се одлучиле преку вкупниот резултат од двата натпревари. Првите натпревари се одиграле на 21 и 22 март, додека вторите се одиграле на 28 и 29 март 2017 година.

Екипа #1 Вкупен резултат Екипа #2 Прв натпревар Втор натпревар
Теодо Црна Гора 125-170 Бугарија Берое 69-78 56-92
Пеја Косово 163-165 Македонија Куманово 2009 83-79 80-86

Прв натпревар[уреди | уреди извор]

21 март 2017
19:00
Извештај Теодо Црна Гора 69 – 78 Бугарија Берое    Спортска сала Жупа, Тиват
Судии: Харис Биједиќ, Иван Миличевиќ, Ернанд Каровиќ
Четвртини: 20-14, 14-26, 16-22, 19-16
Пое: М. Поповиќ 20
Ско: Р. Маројевиќ 9
Аси: М. Станојевиќ 9
Пое: Б. Рели Рос 22
Ско: Б. Рели Рос, С. Тешија 5
Аси: Б. Рели Рос 7
22 март 2017
19:00
Извештај Пеја Косово 83 – 79 Македонија Куманово 2009    Спортска сала Карагачи, Пеќ
Судии: Огњен Јокиќ, Здравко Рутешиќ, Радомир Војиновиќ
Четвртини: 20-14, 18-18, 19-22, 26-25
Пое: Р. Абрамовиќ 22
Ско: А. Весели 12
Аси: С. Миљаниќ 7
Пое: Ј. Браун 22
Ско: М. Јанески 12
Аси: Д. Караџовски 6

Втор натпревар[уреди | уреди извор]

28 март 2017
18:30
Извештај Берое Бугарија 92 – 56 Црна Гора Теодо    Општинска сала, Стара Загора
Судии: Мариус Циулин, Флорин Григорас, Ласло Букурешти
Четвртини: 21-10, 19-15, 33-19, 19-12
Пое: О. Гудул 23
Ско: А. Џонс 10
Аси: Б. Рели Рос, Ш. Гибсон 5
Пое: М. Поповиќ 26
Ско: М. Поповиќ 10
Аси: М. Станојевиќ 4
29 март 2017
19:00
Извештај Куманово 2009 Македонија 86 – 80 Косово Пеја    Спортска сала Куманово, Куманово
Судии: Владимир Цеков, Венцислав Великов, Мартин Хорозов
Четвртини: 18-25, 19-19, 24-21, 25-15
Пое: М. Јанески 21
Ско: Д. Караџовски 9
Аси: Д. Караџовски 5
Пое: С. Миљаниќ 21
Ско: А. Весели 7
Аси: М. Ахматбашиќ, А. Весели 5

Финале[уреди | уреди извор]

Победникот од финалето се одлучил преку вкупниот резултат од двата натпревари. Првиот натпревар се одиграл на 11 април, додека вториот се одиграл на 18 април 2017 година.

Екипа #1 Вкупен резултат Екипа #2 Прв натпревар Втор натпревар
Берое Бугарија 161-128 Македонија Куманово 2009 84-55 77-73

Прв натпревар[уреди | уреди извор]

11 април 2017
18:30
Извештај Берое Бугарија 84 – 55 Македонија Куманово 2009    Општинска сала, Стара Загора
Судии: Харис Биједиќ, Георгиос Пурсанидис, Иван Миличевиќ
Четвртини: 20-12, 26-13, 16-15, 22-15
Пое: Ш. Гибсон 25
Ско: А. Џонс 12
Аси: Б. Рос 9
Пое: Д. Караџовски 14
Ско: М. Јанески 7
Аси: Д. Караџовски 3

Втор натпревар[уреди | уреди извор]

18 април 2017
19:00
Извештај Куманово 2009 Македонија 73 – 77 Бугарија Берое    Спортска сала Куманово, Куманово
Судии: Адемир Зураповиќ, Огњен Јокиќ, Милосав Калуѓеровиќ
Пое: М. Јанески 15
Ско: Р. Пековиќ 9
Аси: повеќемина-4 3
Пое: Б. Рос 17
Ско: С. Тесија 7
Аси: Б. Рос 5

Признанија[уреди | уреди извор]

  • Најкорисен играч на сезоната - Шејн Гибсон (Берое)[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Official Regulations - Season 2016-17“ (PDF). balkanleague.net. Посетено на 12 октомври 2016.
  2. „The game KB Trepca - KB Peja is suspended, the visitors win it 20-0“. balkanleague.net. 11 јануари 2017. Посетено на 13 јануари 2017.
  3. „The BIBL decision regarding the game KB Trepca - KB Peja“. balkanleague.net. 13 јануари 2017. Посетено на 19 јануари 2017.
  4. „Teodo won in Skopje after Karpos Sokoli left the court“. balkanleague.net. 22 февруари 2017. Посетено на 25 февруари 2017.
  5. „Official decision of SIGAL UNIQA Balkan League about KK Karpos Sokoli 2000“. balkanleague.net. 27 февруари 2017. Посетено на 28 февруари 2017.
  6. „Shane Gibson is the MVP of SIGAL-UNIQA Balkan League“. balkanleague.net. 11 април 2017. Посетено на 15 април 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]