БИБЛ сезона 2017/18

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
СИГАЛ-УНИКА Балканска Лига 2017/18
Лига БИБЛ
Спорт Кошарка
Временски период 10 октомври 2017 - 14 март 2018 (Регуларен дел)
27 март - 4 април 2018 (Разигрување)
14 - 15 април 2018 (Завршен турнир)
Број на тимови 8
2017/18
Сезонски шампиони Бугарија Левски Лукоил
  вице-прваци Косово Башкими
Балканска Лига сезони

← 2016/17

2018/19 →

БИБЛ сезоната 2017/18 позната и како СИГАЛ-УНИКА Балканска Лига (SIGAL-UNIQA Balkan League) 2017/18 поради спонзорски причини - 10. издание на Балканската Кошаркарска Лига.[1] Сезоната започнала на 10 октомври 2017 година, а завршила на 15 април 2018 година.

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Држава Град
Академик Бултекс 99 Бугарија Бугарија Пловдив
Левски 2014 / Лукоил Софија
Рилски Спортист Самоков
Блокотехна НБ Македонија Македонија Гевгелија
Куманово 2009 Куманово
Башкими Косово Косово Призрен
Ибар Рожаје Црна Гора Црна Гора Рожае
Тирана Албанија Албанија Тирана

1 Левски 2014 за време на полусезоната го сменил името во Левски Лукоил поради спонзорски причини.

Формат[уреди | уреди извор]

Регуларен дел[уреди | уреди извор]

Во регуларниот дел екипите билe во лига составена од осум екипи. Секоја екипа играла против екипите во групата на дома и на гости. Освојувачите на првите две места во лигата обезбедиле пласман во завршниот турнир, додека екипите од третото до шестото место играле разигрување.

Разигрување[уреди | уреди извор]

Екипите кои завршиле од третото до шестото место во лигата, играле два натпревари на дома и гости и така биле одлучени останатите два учесници за завршниот турнир. Победникот се одлучил преку вкупниот број на поени од двата натпревари.

Завршен турнир[уреди | уреди извор]

Првата и втората екипа од лигата заедно со победниците од разигрувањето, играле полуфинален натпревар и победниците напредувале во финалето. Финалето исто така се играло во еден натпревар.

Регуларен дел[уреди | уреди извор]

     Пласман на Завршниот турнир
     Пласман во разигрувањето

Табела[уреди | уреди извор]

Екипа Нат Поб Пор Д.К. П.К. Раз Пое Забелешка
1. Бугарија Рилски Спортист 12 11 1 1001 835 + 166 23
2. Македонија Блокотехна НБ 12 10 2 1068 898 + 170 22
3. Бугарија Левски Лукоил 12 7 5 995 907 + 88 19
4. Бугарија Академик Бултекс 99 12 5 7 1020 932 + 88 17 1-1; + 32
5. Косово Башкими 12 5 7 882 982 - 100 17 1-1; - 32
6. Албанија Тирана 12 3 9 920 1095 - 175 15
7. Црна Гора Ибар Рожаје 12 1 11 893 1130 - 237 13
# Македонија Куманово 20091 5 1 4 413 438 - 25 6

1 Куманово 2009 се откажал од напреварувањето. Неговите резултати не се важат.[2]

Резултати[уреди | уреди извор]

Дома \ Гости АКА БАШ БЛО ИБА КУМ ЛЕВ РИЛ ТИР
Академик Бултекс 99 102-61 82-86 91-70 67-69 82-85 90-69
Башкими 87-78 75-91 100-84 70-63 69-105 101-95
Блокотехна НБ 80-71 93-71 90-79 74-63 84-85 100-68
Ибар Рожаје 83-94 78-93 74-98 68-99 61-84 107-102
Куманово 2009 86-90 96-92 80-96
Левски Лукоил 89-81 98-86 99-93 95-53 85-78 77-109 105-52
Рилски Спортист 92-85 20-01 64-87 89-71 75-62 94-79
Тирана 61-97 75-69 67-92 95-65 75-73 79-76 79-99

1 Службена победа за Рилски Спортист бидејќи екипата на Башкими не пристигнала на натпреварот.[3]

Разигрување[уреди | уреди извор]

Победниците од разигрувањето се одлучиле преку вкупниот резултат од двата натпревари. Првите натпревари се одиграле на 27 и 28 март, додека вторите се одиграле на 3 и 4 април 2018 година.

Екипа #1 Вкупен резултат Екипа #2 Прв натпревар Втор натпревар
Тирана Албанија 142-171 Бугарија Левски Лукоил 67-73 75-98
Башкими Косово 180-175 Бугарија Академик Бултекс 99 94-81 86-94

Завршен турнир[уреди | уреди извор]

Костур[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
 Бугарија Рилски Спортист 71  
 Косово Башкими 72  
 
     Бугарија Рилски Спортист 92
   Македонија Блокотехна НБ 79
Трето место
 Македонија Блокотехна НБ 81  Косово Башкими   72
 Бугарија Левски Лукоил 85    Бугарија Левски Лукоил   83

Полуфинале[уреди | уреди извор]

14 април 2018
15:00
Извештај 1 Извештај 2 Блокотехна НБ Македонија 81 – 85 Бугарија Левски Лукоил    Спортска сала Самоков, Самоков
Гледачи: 400
Судии: Огњен Јокиќ, Даут Мехмети, Димитриос Битис
Четвртини: 27−16, 13-23, 18-15, 23-31
Пое: Ш. Смит 21
Ско: А. Казарновски 8
Аси: М. Младеновиќ 9
Пое: Б. Аврамов 26
Ско: К. Клантон 12
Аси: С. Маринов 7
14 април 2018
18:30
Извештај 1 Извештај 2 Рилски Спортист Бугарија 71 – 72 Косово Башкими    Спортска сала Самоков, Самоков
Гледачи: 1,600
Судии: Георгиос Пурсанидис, Ервин Кочи, Александар Давидов
Четвртини: 14−24, 21−10, 20−25, 16−13
Пое: З. Георгиев 18
Ско: Т. Тејлор 19
Аси: Д. Рајт 5
Пое: А. Мос 19
Ско: А. Мос, В. Золо 9
Аси: А. Морина, А. Мос 4

Трето место[уреди | уреди извор]

15 април 2018
 :
Извештај 1 Извештај 2 Рилски Спортист Бугарија 92 – 79 Македонија Блокотехна НБ    Спортска сала Самоков, Самоков
Гледачи: 450
Судии: Огњен Јокиќ, Ервин Кочи, Даут Мехмети
Четвртини: 16−26, 22-16, 18-18, 21-17
Пое: М. Маринов 25
Ско: Т. Тејлор 11
Аси: Д. Рајт 7
Пое: Д. Мијатовиќ 31
Ско: М. Младеновиќ 9
Аси: Г. Главчев 6

Финале[уреди | уреди извор]

15 април 2018
18:00 (ИЕЛВ)
Извештај Башкими Косово 72 – 83 Бугарија Левски Лукоил    Спортска сала Самоков, Самоков
Гледачи: 1,000
Судии: Георгиос Пурсанидис, Димитриос Битис, Александар Давидов
Четвртини: 18-15, 19-27, 22-21, 13-20
Пое: Е. Штуц 21
Ско: повеќемина-4 8
Аси: А. Мос 6
Пое: Б. Аврамов 21
Ско: К. Клантон 12
Аси: А. Великов 5

Победнички состав[уреди | уреди извор]

име позиција националност
Немања Милошевиќ Крилен центар Црна Гора Црна Гора
Божидар Аврамов Бек  Бугарија
Асен Великов Разигрувач  Бугарија
Станимир Маринов Бек  Бугарија
Омари Гудул Крилен центар Демократска Република Конго Демократска Република Конго
Николај Стојанов Крилен центар  Бугарија
Крис Минков Крило  Бугарија
Павлин Иванов Бек  Бугарија
Дарил Брајант Разигрувач  САД
Кит Клантон Центар /
Крилен центар
 САД
Веселин Веселинов Крилен центар  Бугарија
Алекс Симеонов Крилен центар  Бугарија

Балканска Лига 2018 Прваци

Левски Лукоил 3. титула

Главен тренер

  • Бугарија Константин Папазов

Помошник тренер


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Official Regulations - Season 2017-18“, balkanleague.net, 23 август 2017 (посет. 24 октомври 2017 г).
  2. KK Kumanovo 2009 is out of SIGAL-UNIQA Balkan League“, balkanleague.net, 29 ноември 2017 (посет. 3 декември 2017 г).
  3. Rilski Sportist wins 20-0 against Bashkimi“, balkanleague.net, 19 декември 2017 (посет. 23 декември 2017 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]