Рожае

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рожае
Rožaje
Rozaje in early spring.jpg
Грб на Рожае
Грб
Рожае се наоѓа во Црна Гора
Рожае
Локација на картата
Координати: 42°50′24″ СГШ 20°09′36″ ИГД / 42.84, 20.16
Држава Црна Гора
Општина Рожае
Населени места 66
Управа
 • Градоначалник Ејуп Нурковиќ
Површина
 • Вкупна 432 km2 (167 sq mi)
Население (2011[1])
 • Вкупно 9.567
 • Густина 53/km2 (140/sq mi)
 • Општина 23.312
Демоним Рожајци
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Поштенски број 84310
Повикувачки број +382 51
ISO 3166-2:ME ME-17
Регистарски таблици RO
Мреж. место rozaje.me

Рожае (босански и црногорски): Rožaje, Рожаје, е град и општина во североисточна Црна Гора. Населението изнесува 9,567 (Попис 2011). Рожае е седиште на Општина Рожае.


Демографија[уреди | уреди извор]

Рожае е административен центар на Општина Рожае, која има 23,312 жители. Само градот Рожае брои население од 9,567. Се смета за седиште на Бошњачката заедница во Црна Гора. Бошњаците формираат мнозинство и во градот и во општината.

Населението на Рожае:

  • 3 март 1981 - 7,336
  • 3 март 1991 - 8,828
  • 1 ноември 2003 - 9,121
  • 1 јули 2011 - 9,567


Галерија[уреди | уреди извор]


Референци[уреди | уреди извор]

  1. Prvi rezultati popisa 2011. (PDF) (Montenegrin), Monstat, 15 May 2011, стр. 9 [[Category:]]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]