Тиват

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Tиват
Тivat
Тиват
Aerodrom Tivat.jpg
Грб на Tиват
Грб
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 502: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Montenegro" nor "Шаблон:Location map Montenegro" existsЛокација на Тиват
Координати: 42°26′ СГШ; 18°42′ ИГД / 42.43° СГШ; 18.70° ИГД / 42.43; 18.70Координати: 42°26′ СГШ; 18°42′ ИГД / 42.43° СГШ; 18.70° ИГД / 42.43; 18.70
Држава Црна Гора
ОснованXIX век
Населени места12
Управа
 • ГрадоначалникИван Новосел
Површина
 • Вкупна46 км2 (18 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно10.149
 • Густина296/км2 (770/ми2)
 • Municipality14.111
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Поштенски број85320
Повикувачки број+382 32
ISO 3166-2 codeME-19
Регистарски таблициTV
Мреж. местоhttp://www.tivat.travel/

Tиват е приморски град во југозападниот дел на Црна Гора, сместен во Которскиот Залив. Во 2011, населението изнесуваше 14.111. Тиват е седиште на Општина Тиват која е најмала општина во Црна Гора по површина.

Име[уреди | уреди извор]

На српски и црногорски јазик е познат како Тиват/Tivat; на италијански и венецијански како Теodo; името на градот доаѓа од грчкиот збор Θείοδος (Thiodhos) што значи „Божји пат“.


Население[уреди | уреди извор]

Tиват е седиште на Општина Тиват која брои 14.031 жители (2011).

Во 1991 - 11.404:

Етнички групи (2011),[1] вкупно 14.031:

Јазици[уреди | уреди извор]


Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Референци[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]