Општина Тиват

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Тиват
Opština Tivat
Општина
Поглед кон Тиват
Поглед кон Тиват
Општина Тиват во Црна Гора
Општина Тиват во Црна Гора
ДржаваЦрна Гора
СедиштеТиват
Површина[1]
 • Вкупна46 км2 (18 ми2)
Население (2011)[2]
 • Вкупно14,031
 • Густина0,31/км2 (0,79/ми2)
Повик. бр.+382 32

Општина Тиват — една од 230те општини во Црна Гора. Зафаќа површина од 46 км2 и население од 14.031. Седиште и најголем град е Тиват со 10.,149 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]