Суперкуп на Македонија во кошарка 2015

Од Википедија — слободната енциклопедија
Суперкуп на Македонија 2015
Детали за турнирот
Датум(и)26 - 27 септември
ГрадОхрид
СалаБилјанини Извори
Број на екипи4
2011
2016

Суперкупот на Македонија 2015 или наречен уште и Хуавеи Суперкуп 2015 поради спонзорски причини било 7. издание на Суперкупот на Македонија во кошарка. Финалниот турнир се одиграл во спортскиот центар Билјанини Извори во Охрид во организација на Македонската кошаркарска федерација и Општина Охрид во соработка со „Хуавеи“. Во овогодинешното издание, во натпреварувањето за првпат учествувале четири екипи, односно сите финалисти од двете натпреварувања, односно Првенството и Купот.[1][2][3] Во ова издание првак бил МЗТ Аеродром.

Место на одржување[уреди | уреди извор]

Охрид
Спортска сала Билјанини Извори
Капацитет: 3,000
Sala Biljanini Izvori.jpg

Учесници[уреди | уреди извор]

Екипа Обезбеден пласман преку
МЗТ Аеродром Првак во Првата Лига Мажи 2014/15
Работнички Првак во Купот на Македонија 2015
Куманово 2009 Вицепрвак во Првата Лига Мажи 2014/15
Кожув Вицепрвак во Купот на Македонија 2015

Полуфинале[уреди | уреди извор]

26 септември 2015
17:30
Извештај Работнички 79, Кожув 56    Спортска сала Билјанини Извори, Охрид
Гледачи: 300
МРТ собраниски канал
Четвртини: 10-15, 27-15, 22-15, 20-14
Пое: С. Ѓуроски 17
Ско: Б. Крстевски 8
Дод: Д. Мираковски 8
Пое: Б. Пен 11
Ско: В. Брчков 7
Дод: А. Нешовиќ 3
26 септември 2015
20:15
Извештај МЗТ Аеродром 78, Куманово 2009 75    Спортска сала Билјанини Извори, Охрид
Гледачи: 500
МРТ собраниски канал
Четвртини: 25-21, 17-12, 23-21, 13-21
Пое: Ѓ. Дреновац 24
Ско: М. Луковиќ 14
Дод: Н. Протиќ 5
Пое: А. Костоски 17
Ско: Е. Ли Инграм 7
Дод: А. Костоски 5

Финале[уреди | уреди извор]

27 септември 2015
19:30
Извештај Работнички 62, МЗТ Аеродром 81    Спортска сала Билјанини Извори, Охрид
Гледачи: 1,000
МРТ собраниски канал
Четвртини: 19-16, 16-24, 13-24, 14-17
Пое: Д. Мираковски 16
Ско: С. Ѓуроски 8
Дод: Д. Мираковски 5
Пое: М. Симоновски 17
Ско: повеќемина-3 6
Дод: М. Луковиќ 4
Суперкуп на Македонија
2015 Победник
KK MZT Skopje.jpg
МЗТ Аеродром 2ратитула

Признанија[уреди | уреди извор]

Извор:[4][5][6]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]