Ефтим Богоев

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
Ефтим Богоев
Богоев со МЗТ во 2013 г.
Богоев со МЗТ во 2013 г.
Прекар(и)Тимба
ПозицијаБек
Висина1,85 м
Тежина80 кг
Роден2 ноември 1980 (1980-11-02) (39 г.)
СтрумицаСР МакедонијаСФРЈ
НационалностМакедонец
Проф. кариера1997–2017
Клубови
1997-2002Неметали Огражден
2002-2004Поло Трејд
2004-2005КАО Драма
2005-2006Ретимно Кретан
2006-2008Струмица 2005
2008-2009АМАК СП
2009Сутјеска Фоча
2009-2010Фени Индустри
2010Овче Поле
2011-2012Работнички
2012Струмица
2013МЗТ Аеродром
2013-2014Фени Индустри
2014-2015Кожув
2015-2017Струмица
Репрезентација
Инфо од: 09.02.2018.

Ефтим Богоев (роден на 2 ноември 1980 во Струмица) — македонски поранешен кошаркар и репрезентативец. Тој играл на позицијата бек и поголемиот дел од својата играчка кариера настапувал во Првата македонска кошаркарска лига.[1]

Историја[edit | edit source]

Клубска кариера[edit | edit source]

Својата кариера ја започнал во струмички Неметали Огражден во 1997 година каде играл се до 2002 година. Потоа се преместил во Поло Трејд кога во сезоната 2002/03 станал вицепрвак со клубот. Својата меѓународна кариера ја започнал во 2004 година во грчка КАО Драма, играјќи една сезона, а сезоната 2005/06 истотака играл во Грција, но во екипата на Ретимно Кретан. Потоа Богоев се вратил во Струмица 2005 каде бил капитен на екипата сезоните 2006/07 и 2007/08. Со Струмица 2005 ја освоил Лигата во 2007, додека во Купот 2007 биле вицепрваци. Со Струмица 2005 го освоил и Суперкупот 2007. Во 2008 година бил вицепрвак во Лигата и Купот. По распаѓањето на Струмица 2005, Ефтим потпишал за охридски АМАК СП,[2] кога со клубот со освоил Купот 2009. За следната сезона потпишал за Сутјеска Фоча од Босна и Херцеговина. Таму останал кратко и веќе во ноември 2009 година, тој потпишал со Фени Индустри,[3] освојувајќи ја двојната круна. Барајќи нов клуб, кога претходно бил слободен агент, во декември 2010 година Богоев потпишал за Овче Поле од Свети Николе.[4] Таму останал месец дена и во јануари 2011 година, Богоев потпишал со Работнички притоа освојувајќи го Купот 2011 и подоцна Суперкупот.[5] За сезоната 2011/12, тој ја продолжил соработката со Работнички.[6] Сезоната 2012/13 ја започнал во новосоздадениот клуб Струмица.[7] Во Струмица играл се до декември, кога во јануари 2013 година се префрлил во МЗТ Аеродром,[8] и по втор пат ја освоил двојната круна. Во сезоната 2013/14, Богоев повторно играл за Фени Индустри и бил капитен на екипата.[9] Следната сезона настапувал за гевгелиски Кожув.[10][11] За сезоната 2015/16, Богоев го напуштил Кожув и повторно потпишал за Струмица.[12][13] Богоев ја продолжил соработката со Струмица и за следната сезона.[14]

Репрезентативна кариера[edit | edit source]

Тој го освоил 10то место на европската гимназијада во Израел. Ефтим Богоев бил репрезентативец на Македонија во квалификациите за Евробаскетот 2007 и Евробаскетот 2009.

Успеси[edit | edit source]

Титули[edit | edit source]

Македонија Струмица 2005[edit | edit source]

Македонија AМАК СП[edit | edit source]

Македонија Фени Индустри[edit | edit source]

Македонија Работнички[edit | edit source]

Македонија МЗТ Аеродром[edit | edit source]

Признанија[edit | edit source]

 • Втора најдобра петорка на сезоната 2006/07[15]
 • Втора најдобра петорка на сезоната 2007/08[16]
 • Најдобра одбранбена петорка на сезоната 2007/08[16]
 • МВП на финалето во Купот на Македонија - издание 2009[17]
 • МВП на финалето во Купот на Македонија - издание 2010[18]

Наводи[edit | edit source]

 1. Свесен сум за своите квалитети http://vecer.mk 20 април 2009
 2. Богоев и Совковски на листата на Амак СП“, Кошаркарска Федерација на Македонија преку web.archive.org, 30 јуни 2008 (посет. 29 јануари 2018 г).
 3. Eftim Bogoev sighs with KK Feni Industries“, balkanleague.net, 20 ноември 2009 (посет. 8 септември 2016 г).
 4. Богоев до крајот на сезоната во Овче Поле“, vest.mk, 3 декември 2010 (посет. 8 септември 2016 г).
 5. Богоев потпиша за Работнички, а бара ангажман во Шпанија“, vest.mk, 17 јануари 2011 (посет. 8 септември 2016 г).
 6. Богоев останува во Работнички“, ekipa.mk, 4 октомри 2011 (посет. 8 септември 2016 г).
 7. Богоев и Караколев во Струмица“, ekipa.mk, 6 август 2012 (посет. 8 септември 2016 г).
 8. Богоев го засили МЗТ“, kajgana.com, 18 јануари 2013 (посет. 8 септември 2016 г).
 9. Богоев нов капитен на Фени“, kavadar4e.com, 17 септември 2013 (посет. 8 септември 2016 г).
 10. Ефтим Богоев е нов играч на Кожув“, tip.com.mk, 20 јуни 2014 (посет. 8 септември 2016 г).
 11. Ефтим Богоев потпиша за Кожув“, ekipa.mk, 21 јуни 2014 (посет. 8 септември 2016 г).
 12. Богоев и Голубовиќ во Струмица, се тестират и двајца Срби“, ekipa.mk, 21 септември 2015 (посет. 24 септември 2015 г).
 13. Богоев се врати во редовите на Струмица!“, sport365.mk, 22 септември 2015 (посет. 24 септември 2015 г).
 14. Струмица се засили со тројца странци, цел е опстанок во Првата лига“, gol.mk, 16 септември 2016 (посет. 17 септември 2016 г).
 15. Eurobasket.com All-Macedonian League Awards 2006-07“, eurobasket.com (посет. 15 ноември 2017 г).
 16. 16,0 16,1 Eurobasket.com All-Macedonian League Awards 2007-08“, eurobasket.com (посет. 15 ноември 2017 г).
 17. МВП на турнирот Ефтим Богоев ohridnews.com 15 март 2009
 18. МВП за инает на противничките тренери novamakedonija.com.mk 29 март 2010

Надворешни врски[edit | edit source]