Суперкуп на Македонија во кошарка 2011

Од Википедија — слободната енциклопедија
Суперкуп на Македонија 2011
Детали за турнирот
Датум(и)9 октомври
ГрадКавадарци
СалаЈасмин
Број на екипи2
2007
2015

Суперкупот на Македонија 2011 било 6. издание на Суперкупот на Македонија во кошарка. Натпреварот се одиграл во спортската сала Јасмин во Кавадарци во организација на Кошаркарската федерација на Македонија.[1] Во ова издание првак бил Работнички.[2][3][4]

Место на одржување[уреди | уреди извор]

Кавадарци
Спортска сала Јасмин
Капацитет: 2,500
SportsHallJasmin.png

Учесници[уреди | уреди извор]

Екипа Обезбеден пласман преку
Фени Индустри Првак во Првата Лига Мажи 2010/11
Работнички Првак во Купот на Македонија 2011

Натпревар[уреди | уреди извор]

9 октомври 2011
17:00
[1][2] Фени Индустри 83, Работнички 89    Спортска сала Јасмин, Кавадарци
Четвртини: 17-23, 18-22, 23-17, 25-27
Пое: С. Оцокољиќ 20
Ско: К. Николовски 9
Пое: Д. Мираковски 35
Ско: Б. Кол 6
Суперкуп на Македонија
2011 Победник
KK Rabotnicki.jpg
Работнички 2. титула

Признанија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Кавадарчани се крстат во Николовски“. vecer.mk. 8 октомври 2011. Посетено на 3 октомври 2015.[мртва врска]
  2. „Супер купот за Работнички, шоу на Мираковски“. ohridnews.com. 9 октомври 2011. Посетено на 3 октомври 2015.
  3. „Работнички победник во Суперкупот на Македонија за 2011. година“. idividi.mk. 10 октомври 2011. Посетено на 3 октомври 2015.
  4. „Работнички го освои Суперкупот“. brkajrabota.mk. 10 октомври 2011. Посетено на 3 октомври 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]