Прва македонска кошаркарска лига 2011/12

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прва лига мажи
Поединости за натпреварувањето
Сезона 2011/12
Екипи 9
Одиграни натпревари 117 (вкупно)
72 (Прва лига)
6 (Плеј-аут)
30 (Супер лига)
9 (Разигрување)
Временски период 15 октомври 2011 - 1 февруари 2012 (Прва лига)
4 февруари - 17 март 2012 (Супер лига)
31 март - 2 мај 2012 (Разигрување)
ТВ Канал 5+
Конечни места
Првак МЗТ Аеродром (1. титула)
Вицепрвак Фени Индустри (5. финале)
Полуфиналисти Торус
Лирија
Признанија
МВП на сезоната Македонија Тодор Гечевски (МЗТ Аеродром)
Статистички предводници
Поени Македонија Диме Тасовски (Работнички и
Лирија)
18,4
Скокови САД Дастин Мичел (Лирија)
8,2
Додавања Македонија Доминиканска Република Карлос Морбан (Лирија)
4,4
Рекорди
Најголема домашна победа Кожув 146–62 АБА Струмица
Најголема гостинска победа АБА Струмица 64–115 Вардар
Победничка серија 11 натпревари
Фени Индустри
Губитничка серија 12 натпревари
АБА Струмица
2010/11
2012/13

Првата македонска кошаркарска лига 2011/12 - 20. издание на Првата македонска кошаркарска лига. Во оваа сезона првак бил МЗТ Аеродром.

Унапредување и отпаѓање[уреди | уреди извор]

Пред почетокот на сезоната 2011/12

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2010/11

Екипи кои отпаднале од Првата кошаркарска лига 2010/11

Распадната екипа

По крајот на сезоната 2011/12

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2011/12

Екипа која отпаднала од Првата кошаркарска лига 2011/12

1 Милениум и АБА Струмица се фузирале

Учесници[уреди | уреди извор]

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град Сала
АБА Струмица Струмица Парк
Вардар Скопје СРЦ Кале (мала сала)
Кожув Гевгелија 26 Април
Куманово 2009 Куманово Спортска сала Куманово
Лирија Скопје Училишна сала „Дитурија“
МЗТ Аеродром Скопје Јане Сандански
Работнички Скопје Градски Парк
Торус СЦБТ Скопје Борис Трајковски
Фени Индустри Кавадарци Јасмин

Персонал[уреди | уреди извор]

Екипа Главен тренер Капитен
АБА Струмица Грција Стратос Кукулекидис[1]
Вардар Македонија Борче Даскаловски[2]
Кожув Србија Горан Вркиќ[3]
Куманово 2009 Србија Љубисав Луковиќ[4] Србија Дарко Станимировиќ[5]
Лирија Македонија Марјан Илиевски[6]
МЗТ Аеродром Македонија Александар Тодоров[7] Македонија Тони Грнчаров
Работнички Македонија Марјан Лазовски[8]
Торус СЦБТ Македонија Марјан Србиновски[9]
Фени Индустри Македонија Емил Рајковиќ[10] Македонија Горан Самарџиев

Тренерски смени[уреди | уреди извор]

Забелешка: Оваа тебела е нецелосна

Екипа Во заминување Заминување од функција Во доаѓање Пристигнување на функција
Претсезонски
Торус Македонија Марјан Лазовски Македонија Слободан Петровски 12.04.2011[11]
Сезонски
Работнички Македонија Марјан Србиновски 16.11.2011 Македонија Марјан Лазовски 16.11.2011[12][13]
Торус Македонија Слободан Петровски[14] Македонија Марјан Србиновски

Прва лига[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

     Екипи кои продолжиле во Супер лигата
     Екипи кои играле во Плеј-аутот
Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови Забелешка
1 Фени Индустри 14 2 1338 1174 + 164 30
2 МЗТ Аеродром 13 3 1365 1157 + 208 29
3 Торус СЦБТ 11 5 1331 1255 + 76 27
4 Лирија 10 6 1316 1249 + 67 26
5 Работнички 8 8 1165 1194 - 29 23 1-1; +1
6 Куманово 2009 7 9 1343 1331 + 12 23 1-1; -1
7 Вардар 4 12 1158 1240 - 82 20
8 Кожув 3 13 1174 1344 - 170 19
9 АБА Струмица 2 14 1140 1383 - 243 18
 • Работнички бил казнет со одземање на 1 бод поради неиграње натпревар против Вардар

Резултати[уреди | уреди извор]

Победа
Пораз
Дома-гости АБА ВАР КОЖ КУМ ЛИР МЗТ РАБ ТОР ФЕН
АБА Струмица 95-101 76-65 70-69 69-83 51-85 63-73 90-102 80-88
Вардар 85-75 82-59 74-85 61-70 65-93 86-88 67-79 65-83
Кожув 91-82 91-80 95-84 77-78 69-74 75-76 86-95 57-86
Куманово 2009 129-64 87-81 76-68 91-83 81-88 73-72 88-87 81-82
Лирија 97-86 82-73 92-67 87-78 83-89 94-74 91-78 68-69
МЗТ Аеродром 87-55 90-79 100-66 104-75 79-73 79-70 72-63 92-71
Работнички 75-72 0-20* 78-70 91-89 90-92 80-68 92-83 66-75
Торус СЦБТ 68-56 84-68 99-66 88-82 76-71 85-84 76-70 77-72
Фени Индустри 88-56 79-71 86-72 97-75 92-72 91-81 79-70 100-91
 • Службена победа за Вардар

Играч на колото[уреди | уреди извор]

Коло Играч Екипа Индекс
1. Македонија Димитар Караџовски Торус СЦБТ 40
2. САД Филип Брукс АБА Струмица 41
3. САД Ноа Далман МЗТ Аеродром 37
4. САД Џарид Фрај Фени Индустри 41
5. САД Филип Брукс (2) АБА Струмица 36
6. МакедонијаБугарија Димитар Караџовски (2) Торус СЦБТ 33
7. Македонија Владимир Георгиевски Вардар 43
8. САД Џарид Фрај (2) Фени Индустри 42
9. Македонија Никола Караколев
Србија Душан Кнежевиќ
Торус СЦБТ
Фени Индустри
26

Коло Играч Екипа Индекс
10. САД Џастин Рејнолдс Торус СЦБТ 35
11. Македонија Тодор Гечевски МЗТ Аеродром 42
12. Македонија Тодор Гечевски (2) МЗТ Аеродром 36
13. САД Џастин Рејнолдс (2) Торус СЦБТ 36
14. Македонија Ѓорѓи Чековски МЗТ Аеродром 35
15. Македонија Никола Караколев (2)
Македонија Кирил Николовски
Торус СЦБТ
Фени Индустри
30
16. Македонија Владимир Георгиевски (2) Вардар 30
17. Црна Гора Мико Голубовиќ Кожув 41
18. Црна Гора Балша Радуновиќ Лирија 33

Извор: basketball.org.mk Архивирано на 19 декември 2011 г.

Плеј–аут[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

     Екипи кои опстанале во Првата Лига
     Екипа која испаднала во Втората Лига
Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови
1 Вардар 7 13 1542 1536 + 6 27
2 Кожув 6 14 1612 1650 - 38 26
3 АБА Струмица 2 18 1384 1857 - 473 22

Резултати[уреди | уреди извор]

Дома-гости АБА ВАР КОЖ
АБА Струмица 64-115 75-113
Вардар 100-43 97-89
Кожув 146-62 90-72

Супер лига[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

     Екипи кои продолжиле во Разигрувањето
Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови Забелешка
1 МЗТ Аеродром 22 4 2185 1849 + 336 48
2 Фени Индустри 21 5 2192 1950 + 242 47
3 Лирија 15 11 2146 2104 + 42 41 2-2; +11
4 Торус СЦБТ 15 11 2084 2044 + 40 41 2-2; -11
5 Куманово 2009 11 15 2185 2202 - 17 37
6 Работнички 9 17 1905 2050 - 145 34

Резултати[уреди | уреди извор]

Дома-гости КУМ ЛИР МЗТ РАБ ТОР ФЕН
Куманово 2009 85-70 83-98 97-75 94-98 92-88
Лирија 98-92 71-90 80-66 91-83 86-94
МЗТ Аеродром 72-57 85-88 78-58 70-65 90-71
Работнички 92-98 81-83 69-88 93-87 69-83
Торус СЦБТ 79-77 78-73 55-70 75-67 66-79
Фени Индустри 101-67 101-90 75-79 87-70 75-67

Играч на колото[уреди | уреди извор]

Коло Играч Екипа Индекс
1. Србија Игор Мијајловиќ МЗТ Аеродром 40
2. Македонија Диме Тасовски Лирија 43
3. Србија Милан Јањушевиќ Куманово 2009 37
4. Србија Немања Јелесијевиќ
Србија Урош Луковиќ
Работнички
Куманово 2009
40
5. Македонија Тодор Гечевски
Македонија Александар Костоски
МЗТ Аеродром
Куманово 2009
35
6. Црна Гора Балша Радуновиќ Лирија 33
7. Македонија Ефтим Богоев
Македонија Ѓорѓи Чековски
Работнички
МЗТ Аеродром
28
8. Србија Душан Кнежевиќ Фени Индустри 40
9. Македонија Синиша Аврамовски
Македонија Енес Хаџибулиќ
Србија Милан Јањушевиќ (2)
Лирија
Работнички
Куманово 2009
25
10. Црна Гора Балша Радуновиќ (2) Лирија 40

Извор: basketball.org.mk Архивирано на 27 април 2016 г.

Разигрување[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
                                 
  1  МЗТ Аеродром 65 77 77 -  
4  Торус 60 78 68 -  
  1  МЗТ Аеродром 80 65 84 81 - -
  2  Фени Индустри 78 84 59 73 - -
2  Фени Индустри 84 84 - -
  3  Лирија 80 75 - -  
Победник во
Првата лига 2011/12
МЗТ Аеродром 1. титула

Македонски клубови во меѓународните натпреварувања[уреди | уреди извор]

Екипа Натпреварување Фаза
Фени Индустри БИБЛ Полуфинале
Торус СЦБТ БИБЛ Регуларна сезона

Статистика[уреди | уреди извор]

Признанија[уреди | уреди извор]

Назив Играч Екипа
Најкорисен играч на сезоната Македонија Тодор Гечевски МЗТ Аеродром
Бек на сезоната Македонија Димитар Караџовски Торус СЦБТ
Крило на сезоната САД Ноа Далман МЗТ Аеродром
Центар на сезоната Македонија Тодор Гечевски МЗТ Аеродром
Одбранбен играч на сезоната САД Џарид Фрај Фени Индустри
Тренер на сезоната Македонија Александар Тодоров МЗТ Аеродром

Петорки[уреди | уреди извор]

Прва Петорка

Играч Екипа
Македонија Димитар Караџовски Торус
САД Ноа Далман МЗТ Аеродром
САД Џастин Рејнолдс Торус СЦБТ
Србија Душан Кнежевиќ Фени Индустри
Македонија Тодор Гечевски МЗТ Аеродром

Извор:basketball.eurobasket.com Архивирано на 12 ноември 2013 г.

Втора петорка

Играч Екипа
Србија Владимир Филиповиќ Лирија
САД Џарид Фрај Фени Индустри
Србија Дејан Микиќ Куманово 2009
Македонија Дарко Радуловиќ Фени Индустри
Србија Немања Јелесијевиќ Работнички

Особен придонес

Играч Екипа
Доминиканска Република Македонија Карлос Морбан Лирија
Србија Милош Павловиќ Работнички
Македонија Дарко Радуловиќ Фени Индустри
Србија Милан Јањушевиќ Куманово 2009
Македонија Србија Тони Симиќ Лирија
Македонија Ѓорѓи Чековски МЗТ Аеродром
Србија Игор Мијајловиќ МЗТ Аеродром
Македонија Бојан Трајковски Торус СЦБТ
Македонија Кирил Николовски Фени Индустри

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „КК АБА Струмица“. Македонска Кошаркарска Федерација. Архивирано од изворникот на 2022-01-18. Посетено на 7 јануари 2017.
 2. „КК Вардар“. Македонска Кошаркарска Федерација. Архивирано од изворникот на 2016-04-27. Посетено на 7 јануари 2017.
 3. „Кожув-Вардар 90:72“. fibalivestats.com. 4 април 2012. Архивирано од изворникот на 2012-07-10. Посетено на 7 јануари 2017.
 4. „КК Куманово 2009“. Македонска Кошаркарска Федерација. Архивирано од изворникот на 2012-04-16. Посетено на 7 јануари 2017.
 5. Канал 5+ (9 април 2020). „KUMANOVO - TORUS“. канал MKD Video на Youtube. Посетено на 12 април 2020.
 6. „КК Лирија“. Македонска Кошаркарска Федерација. Архивирано од изворникот на 2016-04-27. Посетено на 7 јануари 2017.
 7. „КК МЗТ Аеродром“. Македонска Кошаркарска Федерација. Архивирано од изворникот на 2016-04-27. Посетено на 7 јануари 2017.
 8. „КК Работнички“. Македонска Кошаркарска Федерација. Архивирано од изворникот на 2013-03-17. Посетено на 7 јануари 2017.
 9. „КК Торус“. Македонска Кошаркарска Федерација. Архивирано од изворникот на 2012-04-16. Посетено на 7 јануари 2017.
 10. „КК Фени Индустри“. Македонска Кошаркарска Федерација. Архивирано од изворникот на 2016-04-27. Посетено на 7 јануари 2017.
 11. „Петровски на клупата на Торус“. vecer.mk. 12 мај 2011. Посетено на 26 јуни 2017.[мртва врска]
 12. „Марјан Лазовски, нов тренер на Работнички“. ekipa.mk. 16 ноември 2011. Архивирано од изворникот на 2020-08-11. Посетено на 26 јуни 2017.
 13. „Лазовски на жешката клупа“. vecer.mk. 11 ноември 2011. Посетено на 27 јуни 2017.[мртва врска]
 14. Канал 5+ (9 април 2020). „FENI - TORUS 100:91 godina“. канал MKD Video на Youtube. Посетено на 12 април 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]